| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi si mie motive pentra ca maine cand ma trezesc sa pot sa fiu mai optimista sa incercsa ma lupt sa merg mai departe,caci eu nu gasesc si ma simt ca si cum sunt la pamant.Ce sa fac,la ce sa ma gandesc un motiv sa mi mai doresc sa traiesc cand nu mai am,cum sa nu mai fiu stresata si sa incerc sa merg mai departe. Exista oare mereu o noua sansa, daca nu mai exista daca nu va mai fi bine, ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| roxystomp a răspuns:

Nu renunta! Nici sa nu-ti treaca prin gand sa renunti! Asculta-ma bine, caci si eu am trecut prin asta si stiu cum e. Fii atent/a:
1. Bucurate de micile placeri ale vietii: o gluma buna, o bucata de ciocolata, orice zambet, orice privire etc
2. Uite un citat din Shakespeare care sa te motiveze; lipeste-l undeva unde sa poti sa-l vezi cand te trezesti. "Fii cu curaj, stergeti ochii, adesea caderea e un mijloc spre a te ridica mai sus"
3. Alegeti o prietena in care ai incredere si explica-i situatia rugand-o sa te asculte. Uneori sa te descarci e modalitatea cea mai buna de a trece peste.
4. Nu uita niciodata sa vezi partea plina a paharului.
5. Sa stii ca muzica e o binecuvantare uneori pentru urechile si sufletul tau, asa ca in functie de starea ta de spirit asculta diverse melodii care sa te motiveze.
6. Canalizeaza-ti emotiile astfel incat sa iasa ceva productiv. Canta, arunca-ti cuvintele pe hartie, deseneaza etc.

Daca asta nu ajunge, da-mi un mesaj cu id-ul tau de mess ca sa te ajut in continuare si poate chiar sa te ascult in caz ca nu ai acel prieten. Mult noroc mai departe!

6 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci. Trebuie sa faci tot ce iti da o stare de fericire.

| Fernando9Torres a răspuns:

Buna,asa ma trezesc si eu dimineata cand trebuie sa merg la scoala sad.
Deci uite niste motive:Viata merge inainte, ca ai dorii sa ramana sau sa mearga in spate e imposibil de aceea trebuie sa te distrezi si sa lasi supararile, ai putea lupta pentru urmatoarele chestii:
1)Dragoste
2)Fericire
3)Emotii
4)Si alte sentimente
Trebuie sa gandesti pozitiv, mereu exista o noua sansa, despre chestia cu "daca nu va mai fi bine" de ce sa nu mai fie bine? viata e plina de surprize bune/rele, si mereu e cineve/ceva pentru care trebuie sa lupti!
"Fi fericit indiferent de vreme,
Mai bine mai tarziu decat prea devreme
fi optimist vei gasi paradisul promis,
Si nu vrei deloc sa incetezi ca te doboara te ridici te enervezi"
Viata e ceva gen aceste versuri!

| dgeko a răspuns:

Gandeste-te ca sunt anumite persoane prinse in anumite iposztaze gen: boli fatale(cum ar fi cancer), persoane cu handicap, persoane ce sufera de autism si ar mai fi multe exemple dar nu-mi vin acum.Concluzie trebuie trasa astfel : Acele persoane isi doresc sa aiba o viata normala cum ai tu dar din pacate pentru ei este prea tarziu!
Asa ca sfatul meu este sa profiti de asta pana nu va fi prea tarziu si pentru tine.Succes!

| Oana92 a răspuns:

Exista mereu o noua sansa, dar tu esti singura care o poate gasi! Ce ai tu se numeste depresie, si crede-ma, nu trece de la sine. Cauta ajutor specializat, esti prea tanara pentru asta, e clar ca undeva ceva s-a intamplat si te-a marcat. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

M -ai pus pe ganduri...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor!