| celinemadis a întrebat:

Buna, TPU. De ce uni oameni isi fac copii?

de teama sa nu fie singuri?

din egoism, la batranete sa le aduca o canuta cu apa? laughing

sau, a gata trebuie sa facem un copil, ca deja avem o varsta?

pun astfel de intrebari fiindca uni isi fac copii, dar nu stiu in totaliate ce inseamna un copil.

9 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Vine in firescul lucrurilor, dar nu e obligatoriu. Nu toata lumea face copii, unii prefera cainii sau pisicile.
Se spune ca intr-o viata de om, e bine sa faci o casa, un copil si sa plantezi un pom.

| celinemadis explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Super răspuns!

| J0B0MAT a răspuns:

Cred că mai mult din cauza presiunii sociale, că așa face lumea, așa e obiceiul.Rar sunt cei care chiar își doresc un copil pentru că ăsta e unul din visurile lor, chiar își doresc asta și găsesc împlinirea prin el.
Teama de a nu fi singuri cred că e mai mult în cazul celor necăsătoriți, iar egoismul este în foarte multe dintre cazuri, deoarece mulți fac copii pe care îi abandonează, abuzează, nu sunt în stare să le ofere o educație și sprijinul cuvenit.Cred că se poate face o analogie cu a avea un animal de companie: vreau un animal pentru că m-ar binedispune, dar nu îmi asum să am grijă de el, să îl duc la controale, să îi ofer tot ce are nevoie, să îl accept și iubesc așa cum e. Știu că e impropriu, însă de multe ori cam așa fac și părinții care vor copil doar de dragul de a avea.
Un copil este cea mai mare responsabilitate și cel mai important 'lucru' pe care îl poți realiza și trebuie să îți dorești asta cu adevărat și să fii pregătit să te sacrifici pentru el, altfel mai bine îi lași pe alții să facă.El nu e o responsabilitate doar pentru un an, doi, 18, ci pentru toată viața, deoarece felul cum îl crești îi va afecta toată viața lui și a ta.

| LisaJulie a răspuns:

Perpetuarea speciei și singurătatea unui cuplu, acum unora le place liniștea

| celinemadis explică (pentru J0B0MAT):

Mulțumesc, ca ți ai rupt din timpul tau pentru a da un raspuns cum se cade? Love it!

| Crackman a răspuns:

Faci că asta trebuie făcut

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru celinemadis):

Ma bucur ca ti-a placut. Astept funda

| kalasnicov22 a răspuns:

Pana nu ai un copil nu ai cum sa intelegi.

| darrio2007 a răspuns:

Dar tu stii de ce se fac copii?
Ti-ai intrebat parintii?