| Monyyyyy a întrebat:

Bună TPU va rog să mă ajutați eu am intrat la un profil electric și și m- am gândit să mă fac ingineră deși nu îs chiar așa buna la mate dar știu pe cineva care nici el nu prea era dar se descurcă ideea e ca am dat test la fizică era pe rânduri.Și am nimerit randu 2 cel mai greu, au fost 3 probleme fiecare de 3 puncte prima am facut- o perfect, a două punctul a și la a 3 a nu am știut o fost greu testu sad mă strădui mult și mă rog uneori îmi venea să fac pact cu diavolul să fiu foarte bună la astea dar nu as putea tot imi vine în când dar gred în domnul chiar dacă am avut o depresie ca nu am intrat unde am vrut poate aici îmi era sortit, chiar vreau să fiu inginera va rog sfaturi ce să fac? E grea poli sper să pot ajutor dau funda cine îmi da sfaturi și dacă cel rău ar fi o șansă dar nu cred nu are rost să mă vand ajutorrr! crying(

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Revino-ti in fire fatuca draga, nici nu se putea nimeri un profil mai potrivit pentru ceea ce iti doresti in viata.
Cand eram mica si ma intreba cineva ce vreau sa fiu, spuneam ca vreau sa fiu "inginera", de fapt voiam sa fiu dra sau dna inginer happy..si am reusit pentru ca am muncit si am profitat de sansele care mi s-au dat, iar sansele mi le-a dat Dumnezeu, nu diavolul. O clipa nu mi-a trecut sa fac pact cu cel rau ca sa reusesc in viata. ..si nici tie nu ar trebui sa iti treaca asa ceva prin minte. Leapada gandul acesta. Revenind la ideea de a deveni dra/dna inginer, nu trebuie sa excelezi, ci trebuie sa inveti/lucrezi la mate/fizica si toate materiile reale astfel incat sa poti merge pana la final. Nu trebuie sa fii cea mai buna, dar trebuie avut in grija sa nu ramai in urma. Invata, lucreaza si totul va fi bine. Mai du-te si la biserica si ai sa vezi ca lucrurile se vor aranja de la sine; vor fi situatii in care vei fi omul potrivit la locul potrivit, vor fi situatii in care nu iti va veni sa crezi cum ai reusit, dar vor fi si situatii de nereusita, iar acest lucru nu inseamna ca trebuie sa renunti, ci inseamna ca trebuie sa lupti mai mult pentru ceea ce iti doresti, insa numai cu ajutorul lui Dumnezeu, nu altfel.
Tu deja ai un inceput bun prin profilul la care ai intrat si prin faptul ca iti doresti si ai un scop in ceea ce priveste finalizarea studiilor. Stiai ca foarte multi oameni habar nu au ce vor in viata? Tu stii, deci vei si putea sa-ti urmezi visul daca vei invata. Succes pe mai departe happy

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Politehnica nu e nici mai grea, nici mai ușoară ca alte facultăți.
Totul e să nu pici prea multe examene odată. Cu timpul, te orientezi ce și cum să înveți ca să treci...winking
Oricum, am văzut destui colegi care au reușit să o termine deși n-aș spune că erau genii la matematică, fizică sau alte materii, mai de specialitate.
Dacă ai și credință (mă mir, ar trebui să scrii măcar numele Domnului cu literă mare, da' mă rog - fiecare cu felul său) va fi și mai ușor.
Dar în primul rând trebuie să crezi în tine și în puterile tale și mai ales să nu renunți când dai de greu.

| Monyyyyy explică (pentru AliGab):

Mersi pentru raspuns m-ai incurajat vreau sa iti mai cer sfaturi de nu te superi, in eamenl la mate am luat 5, 10 m-am panicat rau si am avut parte si de un profesor dur sad as putea sa imi revin? Cum a fost politehnica? As vrea in Cluj am vazut ca la stat se intra si cu 7, ceva e adevarat? Si inca un lucru in a 6 a ma rugam sa intru la filo dar am visat ca eram intr-o firma mare cu unchiul meu e sef la Tenaris in Cluj, o fi un semn? sad happy Si te rog sa dai si detalii de poli daca nu te superiwinking

| Monyyyyy explică (pentru AliGab):

A da si inca un lucru sun la Colegiu Tehnic API e al doilea pe tara

| AliGab a răspuns (pentru Monyyyyy):

Cui ceri detalii? mie sau lui Mihai69? happy ...multumesc pentru funda happy

| AliGab a răspuns (pentru Monyyyyy):

Eu nu am facut Politehnica (nici la Bucuresti, nici la Cluj), dar am facut inginerie in automatizari la o facultate relativ buna din tara.
Pai deja o parte din lucruri s-au asezat spre ce vrei tu happy: colegiu bun, profil electric, prof de mate exigent happy. Sigur ca iti poti reveni, daca esti boboc momentan este si perioada de acomodare. Odata ce te vei acomoda si cu materia si cu profesorii, vei incepe sa iei note mai mari, dar numai INVATAND. Trebuie sa muncesti mult cu un profesor exigent, dar tocmai acesta este folosul lucrurilor: cu un profesor exisgent trebuie sa inveti mult mai mult decat cu unul care nu este exigent, si ai mai multe sanse sa reusesti in viata.
Proful meu de mate din liceu era cunoscut ca cel mai dur, l-am si bombanit ani de zile pentru o lucrare care nu aveam rosu decat nota, care in loc de 10 era 9...nu am avut curajul sa ii spun atunci. Abia dupa bac mi-am dat seama de folosul pe care l-am avut datorita faptului ca el a fost foarte dur cu noi (am luat 7.63 la bac la mate fara o ora de pregatire in particular).
Totul este sa nu te dai batut/a, sa muncesti si sa nu dramatizezi daca din an in paste mai iei o nota mica happy. Daca ai un profesor dur si reusesti sa te mentii la media de 7-8 singur/a, este ok. Cu ceva pregatire in anii terminali vei avea sanse bune sa iei la poli. Succes happy