| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor! Va povestesc pe scurt o problema ce ma framanta de mult timp.Sunt în ultimul an la facultatea de informatica și ai mei nu prea vor sa ma mai susțină în facultate pentru a termina cu bine la toate materiile si facultatea.Acuma treaba îmi oferă un stres constant, am ajuns sa plang de frica faptului ca n o sa pot face fata.Ce as putea face sa termin anul cu bine, sa fac un împrumut bancar sau de la prieteni.Am si restante si trebuie sa invat si nu pot lucra. Orice idee aveți care m ar putea scăpa de stresul asta va rog sa mi propuneți.

27 răspunsuri:
| Standt a răspuns:

Ai restante. Nu asta e motivul pentru care parintii nu te mai sustin financiar? Pana acum ti-au cumparat toate notele si examenele. Ori renunti, ori pui burta pe carte. Alta solutie nu este.

| StoicAnalysis a răspuns:

Te angajaezi part time la un job.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Si eu sunt la facultate, am un job full time chiar, si tot imi ramane timp sa invat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adică ești la taxa? Sau ce nu mai susțin părinții?

| dullcat a răspuns:

Daca nu doresti un job part time, atunci cauta colegi din anii mai mici carora sa le faci tu din proiecte, contra cost? Bafta.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru suntserios):

Adica mancarea, cazarea, restantele

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da dar eu am 4 refacerii de materii cu examene la fiecare refacere si trebuie sa invat

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Standt):

Nu nu ma mai sustin deoarece aleg sa investească bani îl altceva nu in mine

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru dullcat):

Dacă lucrez, nu voi putea invata la acele restante si dacă nu trec materiile nu mi vor da diploma de licenta, vreau sa ma axez pe invatat nu sa muncesc

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Standt):

Am restante deoarece m-am dus la munca în primul an ca sa ma întrețin

| dullcat a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Te inteleg, dar pentru restante nu invata nimeni un an.Am fost si eu la facultate, sa stii.laughing Strategia proasta a fost ca nu ai cautat sa scapi de restante pana in ultimul an.De-acum asta e, incearca sa-ti dai silinta si va fi bine.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Sincer mi se pare total normal sa nu te sustina gen =), nu e de parca ii ajuta pe ei cu ceva ca te tin pe tine in facultatea aia, facultatea o faci pentru tine, nu te-ai gandit si tu vara sa mergi la munca si sa strangi bani? Nu stiu de ce am impresia ca esti tipul ala de fata care toata viata i-a dat ai ei bani sa iasa in club si peste tot sa mearga la mare cu prietenii pe banii lor si acum e picata efectiv ca n-a fost niciodata invata sa se descurce singura.Am dreptate? Ai avut vreodata si tu responsabilitatea sa faci banu tau? Sau mereu a fost buzunaru lu taticu? In orice caz nu inteleg de ce disperi, te duci lejer si te angajezi mai ales ca fata ai o gramada de avantaje, daca lucrezi chelner undeva tu ca femeie ai sanse mari sa faci tips(mai mari sanse decat barbatii).

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Fii serioasa, la informatica nu inveti zilnic, nu e o facultate atat de grea daca nu esti paralela cu ea, te angajezi in mall la pus haine pe raft part-time ca aia angajeaza mereu studenti si te lasa sa ai un program flexibil. Toti prietenii mei de la info lucreaza din anul 2, te alinti

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Ori minti, ori e ceva in neregula cu facultatea ta, pentru ca in mod normal nu ai cum sa ajungi cu restante din anul 1 in anul 3, daca nu le iei in anul 2 esti repetenta. Unde studiezi?

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Normal ca se alinta rolling on the floor e genu ala de fetita pe care au tinut-o ai ei toata viata in puf si cand a vrut ceva a primit,acum saraca de ea e picata daca nu mai e mami si tati cu banutu. Daca chiar vrea, gaseste ceva, sunt o gramada de meserii pe care le poti face part-time si sa ai timp si de scoala, dar o fi genu ala de fetita care cand are timp liber iese pe afara cu prietenele prin club sau prin mall toata ziua, nu stie ea ce e aia responsabilitate rolling on the floor.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

A zis ca a muncit in primul an, lasa ca site-ul asta e plin de barbati de 40 de ani intretinuti de mami. E normal sa fie speriata, are 20 de ani

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

rolling on the floor vere realizezi ca toti am trecut prin chestia in care a trebui sa ne descurcam singuri? Altii n-au avut norocu sa fie ajutat de nimeni in *** =), ea a avut destul timp sa-si foloseasca mintea sa faca niste bani ca era logic ca la un momendat se termina si malaiu de la mami si tati.

| dullcat a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Depinde de facultate.Altii raman cu restante chiar pana in anul 4 sau chiar 6 si nu exista treapta.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Nu îmi pare rău ai mei nu m au ajutat cu facultatea prea mult, rar când ma ajutau, am făcut o din munca mea și bursa de studiu care e prea mica care acum eu nelucrand nu mai fac fata cu bursa de studiu.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Repet,am examene de dat grele și dacă nu le iau nu termin anul cu diploma în mana și prefer sa invat sa iau restantele decât sa fac bani.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Feaa, da poti cara restantele cu tine pana în anul 3.Eu acum le voi da sa termin anul cu bine.

| mODIN a răspuns:

De ce anumte nu poti lucra? Mai esti si intr-un domeniu unde e foarte usor sa-ti gasesti job si ai fi suficient de bine platit.

| Standt a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Daca stiai ca nu te poti intretine la facultate nu te inscriai in acel an. Ceva pute aici.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Standt):

Am zis ca o sa lucrez dar nu e asa ușor, examenele sunt dese și este si licențq

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru mODIN):

Pt ca am examene de dat

| mODIN a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Nu e ca vreau sa fiu genul ALA de persoana cand zic asta, dar cred ca ai putea doar sa inveti sa te organizezi mai bine. Eu am lucrat la facultate si in timpul masterului am avut doua joburi la un moment dat. Si cumva nici restante nu aveam. Chiar nu-i asa de greu...