| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa infiintez un club cinematografic in orasul meu. E un oras destul de mic, si sper sa gasesc oamenii potriviti care sa mi se alature. Oameni care sa aprecieze cu adevarat arta cinematografica. Filme de difuzat nu-s greu de gasit, si am cateva idei de organizare..insa as vrea niste sugestii in plus. Ce subiecte sa abordez? Cum ar trebui sa se desfasoare totul? Si orice alte sfaturi mai aveti big grin.

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Exista cinematograf in orasul tau? spui ca un oras mic. Daca exista, cred ca ai nevoie de niste aprobari pentru ce vrei sa faci, si probabil sunt si ceva probleme tehnice de rezolvat.
Poti face proiectii tematice... de exemplu, o saptamana a filmului western, sau film francez (italian, rus etc), film alb-negru, saptamana comediei europene, saptamana filmului istoric, sau a filmului japonez istoric (mari capodopere, acolo!)
Poti face vizionari ale filmelor unui anumit regizor... de exemplu seria Decalogul a lui Kieslowski, sau alt regizor celebru. Poti difuza o saptamana filme cu... Liz Taylor, de exemplu, sau cu Fernandel. Chiar si documentare, cred ca ar fi interesant.
Ar trebui sa vezi daca gasesti doritori de vizionari in comun happy ar trebui sa va organizati, sa va faceti reclama, eventual dupa fiecare vizionare sa aiba loc un mini party cu sucuri si cafele si discutii pe marginea filmului vazut happy si poate, chiar veti trece la next level si veti incepe sa filmati voi niste filme de amator, cu scenarii simple si de impact, sa le postati pe youtube si poate ca o sa aveti milioane de vizualizari happy pui si aici un link, da?winking

6 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Foarte misto ideea, sunt convinsa ca vei gasi clienti dornici. Ideea e ca toata lumea poate vedea acasa filme, stand comod cu picioarele pe pereti, clubul tau trebuie sa le ofere ceva in plus, ca sa aiba sens sa stea 2-3 ore intepeniti pe-un scaun. Fie conditiile audio-video sa fie foarte profi, fie sa te coordonezi in asa fel incat atunci cand o personalitate interesanta vine la voi in oras, "s-o furi"macar juma` de ora si sa vorbiti deschis despre anumite teme cinematografice, fie filmele sa fie cu adevarat rare.
Un alt sfat ar fi sa nu le dai tricouri laughing ca vor incepe sa vina pentru ele si-ti vor distruge vizionarile, rasa umana sufera de T-Shirt Addiction, am vazut eu pe TPU.

| Tringlo a răspuns (pentru Leocerba):

Intr-adevar laughing.
Vreau sa fie ceva serios, de asta am zis ca vreau persoane cu adevarat interesate de film. As putea rula atat filme clasice cat si mai underground, si idealul ar fi sa avem discutii dupa. Am nevoie de oameni cu opinii.
Cat despre personalitati, am avut de cateva ori regizori romani care au venit si si-au prezentat filmele, si au ramas la discutii dupa. Dar au fost chematii elevii de la toate scolile, si bineinteles a iesit un misto continuu. Asa mi-a venit ideea clubului de fapt, pentru cei interesati si fara limita de varsta. Si ar fi binevenit oricine e pasionat chiar si de regie, actorie si creare de film..nu stii de unde sar ideile happy.

| Kaℓi a răspuns (pentru Tringlo):

Pana am scris eu, ai completat deja tu happy am ghicit cam ce aveai de gand... bafta! happy

| Leocerba a răspuns:

Tringlo, am citit raspunsurile pe care le-ai primit. Am de comentat asa:
1)E bine sa incepi difuzarea filmelor intr-un spatiu restrans, nici vorba de o sala de cinematograf. Tu ce-ti inchipui intr-un oras mic? Vei incepe cu o mana de oameni, iti faci intrarea cu un numar redus de "clubisti", vezi cum merge treaba, daca sunt interesati, vezi ce probleme intervin pe parcurs si dupa aia dai anvergura lucrarii.
2) S-a vorbit aici de aprobari. Aprobari pentru ce? Nu ai nevoie decat de un computer, un aparat de proiectie si un ecran( fie din ala cu trepied, fie montabil pe perete). Filmele pot fi difuzate fara aprobari, nu exista o lege care sa iti interzica sa dai filme. Intri sub incidenta legii daca le ceri bani celor care vin sa vizioneze, atunci trebuie sa incepi sa contabilizezi afacerea, sa ti-o declari etc. In legatura cu filmele se intampla 2 chestii: daca filmele sunt vechi, mai vechi de 30 de ani, sa zicem, ele sunt intrate deja intr-un domeniu cultural al statelor de care apartin, nu mai ceri aprobarea nimanui cand le difuzezi, greutatea intervine cand cauti o copie de calitate pe net. Sunt greu de gasit si, de regula, colaborezi cu arhivele care paraziteaza zona asta, si care, pentru o mica suma, iti ofera cele mai bune copii existente. Cu filmele noi se poate intampla alta pozna, daca producatorii si distribuitorii lor tocmai se ocupa de distribuirea in reteaua romaneasca si vii tu intr-o sala sa oferi filmul gratis, e ca si cum le-ai strica lor piata, deci poti fi dat in judecata, daca vreunul din "clubisti" ciripeste pe la cine stie ce fel de centru al cinematografiei. Sa iei legatura cu distribuitorul poate fi insa foarte costisitor pentru tine. De aceea nu-ti recomand proiectii cu un mare numar de oameni( presupunand ca vei putea sa-i aduni).
3)Mie nu-mi place ideea unei petreceri cu sucuri dupa, e ca si cum inainte sau in timpul proiectiei n-ai voie cu suc, las` ca bem dupa. Prea mult protocol, ca sa nu mai punem la socoteala ca unii vor veni doar sa manance piscoturi.
4) Si acum, sa vorbim in sfarsit despre ceea ce ai intrebat tu. Ce subiecte sa abordezi? Eu din respect pentru tine si ideea ta nu ti-am dat teme. Daca vrei sa faci ceva, fratele meu, trebuie sa ai atatea idei deja incat trebuie sa se auda neuronii cum zbarnaie de la juma` de metru. Faza cu saptamana filmul western sau a filmului francez sunt convinsa ca ti-a trecut prin cap, nu cred ca ai ramas socat de idee. Apoi, dupa 1-2 intalniri deja iti poti evalua publicul si te adaptezi tu lor, ca altfel nu-ti mai vin! Adica stabiliti impreuna temele. Nu poti sa vii cu o lista abstracta de filme culte, cand in sala sunt 13 copii de 13 ani, carora li s-a promis cate un 10 de catre o profa cinefila, daca merg la club. Intelegi?
Socoteala de-acasa nu se potriveste cu socoteala din targ. Ideea e misto, te apuci, vezi cati vin si te adaptezi.
5)Nu mi s-a parut ok nici ideea cu filmatul unor scene proprii si blabla, pasiunea pentru film si vizionarea inseamna una iar sa te apuci sa filmezi inseamna cu totul altceva, presupune alte echipamente si alte cunostinte. Nu le amesteca, fii realist si incearca sa nu visezi cai verzi pe pereti, ia-o usor si evalueaza-te permanent pe parcurs.

| Tringlo a răspuns (pentru Leocerba):

Mersi mult pentru raspuns, Leocerba.

Bineinteles ca nu voi umple o sala de cinema, nici nu vreau. Daca am norocul sa gasesc o mana de oameni cu adevarat interesati e bine, nu am nevoie de persoane care vin doar de dragul piscoturilor sau al profei, cum ai zis si tu.
N-o sa fac un mini-party dupa, deja imi imaginez ce superficial ar fi totul...va fi o atmosfera destinsa, iar discutiile si vizionatul se vor intampla la un loc.
Cat despre idei si subiecte, din (ne)fericire continua sa vina.
Intre timp am vorbit cu directorul centrului cultural din oras, care m-a facut din nou sa realizez in ce oras incerc eu sa aduc cultura. Anyhow, m-a pus sa aduc un proiect si mi-a zis ca ma sustine cu spatiu si chestii, dar ca n-au timp "de mine" pana in mijlocul verii. Si mi s-a spus si ca e greu, avand in vedere ca nu sunt absolvent sau nu am vreo legatura profesionala cu domeniul. La modul "cine ai fi tu sa le vorbesti lor despre film".

Nu stiu ce o fi inteles, dar n-am zis ca ma apuc sa le tin cursuri despre cinematografie. Tocmai de asta ar fi un club al pasionatilor, al amatorilor. Deci care automat stiu pentru ce vin. N-o sa ma apuc sa ii invat eu pe cocalarii orasului ce-i ala film. Deci, am inca o grija in plus, si anume sa gasesc persoanele pe care le caut, ca sa nu ma mai bata la cap nici primaria.

| Leocerba a răspuns (pentru Tringlo):

Salut!
Incearca sa gasesti solutii si-n locuri mai putin batute. Ideea mea, nu una din burta ci chiar probata cu succes 100% este sa ceri audienta la directorul adjunct al unei firme din oras. Fa asta cu directorul adjunct pentru ca am constatat ca ajunctii sunt mai generosi, in dorinta lor de a avansa, si mai deschisi. Vorbeste-i fara sa-l ametesti despre proiectul tau si intreaba-l daca nu-i dispus din cand in cand sa ofere sala de sedinte. Acolo sunt scaune, fotolii, mese, unele institutii au chiar si proiector + ecran, acces net trebuie sa fie. Hotelurile mai au sali de conferinte, poti sa incerci si acolo. Sigur ca va trebui sa fii convingator si nu uita sa spui clar ca orele la care faci tu vizionari sunt puse in asa fel incat sa nu se suprapuna nici din greseala cu sedintele lor. Astfel de sali de conferinte gasesti unde nici cu gandul nu gandesti: pe la firme de constructii, pe la spitale, magazine de mobila, pensiuni, incearca si la muzee. Sunt spatii ce pot fi inchiriate dar daca te dovedesti a fi realmente pasionat si inventiv ii convingi fara sa fie nevoie sa inchiriezi, daca nu, ia pe cineva cu lipici cu tine. Strange niste recomandari de la profii tai, de la vecini, prieteni, de la cei care ar vrea sa vina la un astfel de club de film, sa nu mergi niciodata cu mana goala, ofera-le argumente chiar si nonconformiste. Crede-ma ca se poate, eu am obtinut candva un astfel de spatiu in centrul orasului fara sa fie nevoie sa platesc ceva, si nu ma simteam nici cea mai persuasiva persoana, nici papagal n-aveam dar eram foarte pasionata de proiectul meu si s-a vazut asta.
Asta ar fi ideea pentru cazul in care raspunsul celui de la Cultura se va dovedi mai mult decat ambiguu, "mijlocul verii" cand cei de pe la Stat sunt cam plecati in concedii dovedindu-se de fapt un refuz fara batai de cap. Daca insa tu-l stii de om parolist, serios, atunci poti sa incepi sa-ti faci planuri, mai ai o luna si incepi distractia, nu toti au parale pentru vacante/concedii, deci se vor gasi clienti.
Stii cum poti sa-ti gasesti oameni interesati? Cauta bloggeri si jurnalisti locali, care ar fi dispusi sa scrie despre ceea ce vrei sa faci, stii tu, exista bloggeri care se ocupa de filme, fiecare oras are asa ceva, si exista cititorii lor constanti care pot afla de tine si in felul asta.