| lo a întrebat:

Buna ziua!
As dori sa stiu cum sa fi cat mai convingator pentru a strange fonduri in scopuri caritabile.Cum pot sa convingi o persoana sa doneze, sa empatizeze cu acea cauza? avand in vedere situatia económica actuala.
Multumesc anticipat.O zi buna va doresc.
P.s.Stiu ca aceasta intrebare trebuie adresata la cauze nobile,dar in lista "Alege categoria", un imi apare respectiva categorie.

6 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă mă convingi pe mine să dau bani unui cerșilă ca tine, înseamnă că n-ar trebui să ai probleme în a-i convinge pe ceilalți 20j de milioane de români.
Până acum n-a reușit nimeni să mă facă să donez bani pentru oameni pe care nu-i cunosc și de care cel mai probabil nu-mi pasă, dar poți să încerci.

| lo explică (pentru Wøodenpints):

"Cersila"? asa se numesc oamenii care incearca sa faca ceva pentru cei din jur, care nu au pera multe oportunitati...Imi pare rau pentru egocentrismul, egoismul si ignoranta ta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru lo):

Exact.
Cam așa o să-i convingi și pe restul.

| Zazu a răspuns:

Orice mana-ntinsa trebuie sa aiba o poveste.

| Zazu a răspuns (pentru lo):

Atata timp cat ceri bani pentru o cauza nobila nu cred ca are importanta daca esti considerat un cersila sau nu.Trebuie sa ai tact, rabdare, o buna istorie si sa nu iei hotarari la cald, asta da dovada de instabilitatea ta emotionala si totodata nu dovedesti credibilitate.

| lo explică (pentru Zazu):

Multumesc pentru raspuns.Totusi,desi poate parea ca am dat dovada de instabilitate emotionala, permitem sa discrep. Oricine are dreptul sa-si spuna opinia, sa se enerveze, sa discrepe, etc. la un moment dat.Asta un inseamna ca este instabila, mai ales cand acest diagnostic se pue de catre un psiholog sau psihiatru in baza unor evenimente repetitive.
Oricum, inca o data multumesc pentru raspuns, ma interesa ca sa imi imbunatatesc calitatile de a strange fonduri in continuare pentru o ONG.