| CelCuIntrebarea a întrebat:

credeti ca facultatea de istorie de la Bucruresti este mai buna decat cea de la Craiova sau ca ambele sunt bune in egala masura?
Daca sunteti de acord cu prima varianta argumentati, daca sunteti de acord cu a doua varianta, argumentati.
(Ps: Doresc pe cineva cu experienta in acest domeniu daca se poate, sau cel putin mult mai informat in ceea ce priveste aceste doua facultati).
Seara faina!

3 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Ce conteaza pentru tine, chiria in Bucuresti, sau profesorii?
Am avut profesori ca: Adrian Cioroianu, Daniela Zaharia, Constantin C, Giurescu, Ioan Scurtu, sau Dan Berindei...niste NUME in domeniu, (daca esti in tema).
E drept, si cerintele sunt altele, daca te gandesti ca ii scapi unuia ca Berindei (nu e "decat" academician) cuvantul "monezi", si nu pierzi anul...te-ai inselat. happy
Pentru Istorie conteaza enorm accesul la niste km. cubi de lucrari, si in Bucuresti ai B.C.U. big grin
Succes.

| CelCuIntrebarea explică (pentru Darkmagic):

Multumesc pentru acest raspuns bine definit, insa in mare parte, doresc sa aflu daca acele cunostinte acumulate la facultatea de istorie din Craiova, echivaleaza cu cele de la Bucuresti.
Mai pe scurt, voi iesi oare cu un bagaj de cunostinte mai sarac de la facultatea de istorie de la Craiova fata de un student de la Bucuresti? Acum stiu ca depinde si de calitatea lucrarilor din care asimilez informatiile, iar in Bucuresti este un avantaj cu aceasta B.C.U, insa vreau doar sa stiu ce parere ai.

| Darkmagic a răspuns (pentru CelCuIntrebarea):

Depinde de cat de mult iti place istoria.
Mie mi-a placut, dar nu-ti ascund ca am facut-o sa fie si "la numar", intrucat nu profesez. happy
Iti recomand insa Universitatea Bucuresti pentru logistica, biblioteci, corpul profesoral, si faptului ca toate arhivele importante, sunt in capitala. (functie de tematica lucrarii de licenta, vei avea nevoie de arhive la greu) happy
Nu ma intelege gresit, imi plac oltenii, cred ca Craiova e un oras ok, dar daca as putea sa aleg, as alege Bucuresti.