| TPU.ro a întrebat:

Care e cartea ta de dragoste preferata? Raspunde pe http://on.fb.me/y3uJ13 si poti castiga un Ebook Reader de la MarketOnline.ro prin tragere la sorti!

50 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu sunt vreo fana a povestilor de dragoste, dar nu pot sa nu (re)citesc intotdeauna, cu placere, "Fiul risipitor" de Radu Tudoran.
De asemenea, mi-a placut foarte mult "Carnetul din port-hart" de Ileana Vulpescu.
Chestia e ca romanele de dragoste straine care mi-au picat in mana mi s-au parut foarte siropoase si naive. O fi de vina traducerea...o fi de vina pragmatismul meu extrem...Nu stiu. Prefer, insa, cartile unor autori mai putin comerciali. postat la 16 Februarie 2012 18:49 si repostat azi, pentru ca intrebarea e aceeasi!
@TPU.ro: te sfatuiesc sa cauti mai intai in intrebari si raspunsuri inainte de a posta. E sfatul pe care il dau oricarui utilizator care repeta la nesfarsit aceeasi intrebare pe care au mai pus-o si altii inaintea lui. Mai ales ca, acum, functia de cautare a fost restabilita.

| negru30 a răspuns:

Seminte duhovnicesti - Arsenie Boca

| Dumnezău a răspuns:

Mie mi-a placut Kama Sutra.Acum da-ti-mi ebook reader-u', ca va sparg, sa moara mama!

| Chris a răspuns:

Lilli Promet - "Primavera" (1971)

| 0PopaPorno a răspuns:

Maitreiy

| MiK3L a răspuns:

Maytreiy - Mircea Eliade, si recomand s-o cititi, e superba.

| Aisha a răspuns:

Panza de paianjen de Cella Serghi nu stiu daca e neaparat roman de dragoste in sine dar este foarte frumos si transmite un mesaj foarte puternic. Mi-a cazut in mana intr-o vacanta cand ma plictiseam si dupa nu ma mai puteam desparti de ea mi-a parut foarte rau cand am terminat-o. Ea vorbeste despre personajul principal feminim Diana Slavu care e dipusa sa fac o multime de compromisuri in dragoste doar pentru a ajunge in inalta societate! Foarte frumoasa m-a impresionat nespus!

| BiaBubulina a răspuns:

Mananca,roaga-te,iubeste!

| micutsa19 a răspuns:

Singuri pe o insula pustie[Annabel Murrary]

| Voluntar a răspuns:

Mandrie si prejudecata de Jane Austen...big grin

| HelloWorld a răspuns (pentru Voluntar):

Superba cartea, intr-adevar.

| Candace a răspuns:

Micile urmari de Barbara Boswell love struck geniala!

| muhuaxela a răspuns:

''Maitreyi'' de Mircea Eliade.

| mishalovesyou a răspuns:

"Invitatie la vals" de Mihail Drumeslove struck

| AoiTori a răspuns:

"Invitatie la vals" de Mihail Drumes. Este o carte frumoasa despre dragoste unor tineri...

| MalinaAndreea a răspuns:

Pasarea Spin-Colleen McCullough.

| Florennce a răspuns:

Lumina in amurg.happy

| emma_8868 a răspuns:

"Floarea soarelui" nu mai tin minte autorulbig grin

| PandaisHere a răspuns:

Maitreiy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marin Sorescu - "Trei dinţi din faţă".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Love Story - Erich Segal. Nu se compara cu nimic love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arta de a iubi-de Don Miguel Ruiz

| MouSSEauChoColat a răspuns:

"Ultimul Cantec" de Nicholas Sparks. Am plans la finalul cartii cand unul dintre personajele principale a murit.

| littleladybug a răspuns:

"Invitatie la vals" de Mihail Drumes si "De ce iubim femeile" de Mircea Cartarescu

| Mariya5 a răspuns:

Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul)

| camryn a răspuns:

"Maitry", de Eliade. Am citit-o acum câţiva ani, iar partea asta mi s-a părut punctul culminant/esenţa cărţii:"Mă întinsei în fotoliu sfârşit, aproape sufocat de o durere pe care nu ştiam pe ce nume să-i spun, căci nu mai era nici dragoste, nici suferinţă, ci un sentiment de totală năruire, ca şi cum m-aş fi trezit deodată singur într-un cimitir, fără nimeni lângă mine căruia să mă plâng, de la care să aştept mângâiere. Parcă fusesem rupt în zece bucăţi, căci îmi simţeam trupul numai o rană, sufletul risipit, nu mai aveam nici voinţă, nici
putere să mă dezmeticesc o clipă." Pe deasupra, se citeşte destul de repede (are numai 80 pagini) happy.

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Jack London- "Colt Alb"
E cartea copilatiei mele...big grin Cea mai tare si emotionanta din cate am citit, chiar daca protagonistul nici nu e om.

| ZuettH a răspuns:

Paiii cred ca Ultimul Cantec si Amurg 1, 2, 3,4

| 4U2 a răspuns:

Ionel Teodoreanu-Lorelei

| deeutsss a răspuns:

"Scrisoare de dragoste" de Mihail Drumes.

| sssssymo a răspuns:

"The Blue Lagoon "
-De Vere Stacpoole