| IlincaD a întrebat:

Care era pilda lui Cain si Abel?:-s funda la primul raspuns folositor.batting eyelashes

3 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Mai degraba cum s-au inmultit Cain si Abel?

| missphantomim97 a răspuns:

Povestea ai primit-o.
ma rog...
da` sti ce e tare? Eva si Adam au fost primii oameni si au avut doar baieti, deci Eva era singura femeie de pe pamant( cel putin asa reiese din biblie). Totusi Cain a avut si el un baiat, pe Enoh(de la o femeie inexistenta). Enoh l-a zamislit pe Gaidad, Gaidad a nascut pe Maleleil, Maleleil a nascut pe Matusala si Matusala a nascut pe Lameh. Cam ciudata operatiunea de nastere, nu?
E clar ca numai aberatiile din biblie pot pretinde ca un barbat sa se nasca din alt barbat. Iti dai seama cat de "Divine" sunt personajele biblice, si mai ales barbatii daca au ajuns sa incalce legea naturii si sa dea nastere copiiilor nu prin fecundare ci cu ajutorul lui Dumnezeu.

| CIVIC1 a răspuns (pentru missphantomim97):

Interpretezi intr-un mod subiectiv informatia din Biblie.
Adam si Eva au trait peste 900 de ani, timp in care au facut zeci de copii ce la randul lor s au inmultit intre ei. Deci copii au rezultat din femei prin incrucisarea sexuala intre rude. Nu reiese logic de niciunde ce sustii tu cu privire la inmultire decat prin nasterea de copii din femei.