| loryiii a întrebat:

Care este cel mai mare vis al vostru? Stiati de mici ce ati vrea sa deveniti sau la ce facultate vreti sa mergeti? intreb asta deoarece sunt indecisa si momentul se apropie. Imi place mult matematica fizica dar chimia nu o suport sau o suport dar categoric sunt vaaarza, la biologie ma descurc. Cu asta vreau sa ajung la faptul ca as vrea sa dau la medicina, dar m-am cam speriat ca e foarte mult de invatat ( nu este o problema dar laughing. Crede-ti ca este posibil daca as face pregatire la chimie, sa pot sa ma descurc la medicina?

Răspuns Câştigător
| DDoctorita a răspuns:

Loryiii, eu sunt in primul an la Medicina, si iti zic ca fara chimie esti ''mort''. Eu ma descurc cu chimia, nu imi place fizica, deci am avut noroc pentru ca nu ni se cere fizica la facultate. Dar chimie da! Si o gramada!

In primul an este o materie tocmai speciala pentru chimie, mai concret, Bioquimie. E mortala, eu inca ma gandesc cum am trecutorolling on the floor!

In rest la Fisiologie iar se cere ceva chimie. Am inteles ca in anul trei cand se incepe cu Farmacologie trebuie baza de Biochimica.

Raspuns: Da, iti trebuie chimie. Parerea mea e ca ai putea sa treci prin facultate fara a fii o experta in asta. Exista o gramada de materii care nu au nimic cu chimia.

Asa ca sfat, ufff, daca iti place Medicina, nu te gandii de doua ori si incearca sa intrii! Eu acum termin primul an si mi se pare atat de uimitoare... E pur si simplu fascinanta.

BAFTA! =)

8 răspunsuri:
| edytzu4 a răspuns:

Ce zici de veterinar? E o medicina mai usoara, se castiga bine, are legatura cu biologia.Acum conteaza daca iti plac animalele! funda?

| loryiii explică (pentru edytzu4):

Animalele imi plac. Dar as vrea mai mult la chirurgie sau chirurgie estetica. una dintrebig grin.

| edytzu4 a răspuns (pentru loryiii):

E viata ta. Gandeste'te bine la asta. Fa ce iti place, sa te duci la servici de drag! Dintre acestea doua mai mult s'ar castiga la chirurgie estetica.

| mixxjim a răspuns:

Nu stiam, cred c-am vrut sa ma fac toate meseriile pamantului laughing
la medicina se da admitere la biologie si la alegere fizica sau chimie. in facultate nu se face maxima chimie, parca se face doar in anul 1. chestia cu la "biologie ma descurc" nu suna insa excelent, pentru admiterea la medicina iti trebuie mai mult de "ma descurc". plus ca aici o sa fie greul in facultate, nu la chimie sau la fizica. poate cel mai bine sa vorbesti cu proful de chimie, sa-i spui ca te gandesti sa dai la medicina si sa-i ceri parerea, stie cel mai bine ce nivel ai, ce se da pe la admitere si daca niste meditatii ti-ar asigura reusita. si poate ar trebui sa te ocupi si de biologie un pic in plus. succes!

| loryiii explică (pentru mixxjim):

Merci! Oricum ma gandesc sa le pun pe toate la punct. Pregatiri peste pregatiri. La biologie este de tocit de aceea am zis ca ma descurclaughing... mate chimie fizica inveti niste teorii si daca stii bine faci daca nu nu happy. Clar la meditatii voi merge dar cred ca voi merge la biologie ( ca sa am toata materia bine filata) si la fizica, Chimia din cate m-am documentat daca inveti si stii teoria nu este foarte greu, dar totusi ma sperie laughing

| Miha47 a răspuns:

Nu am stiut de mica ceea ce as vrea sa devin si nici acum nu sunt foarte hotarata dar daca iti doresti ceva merita sa lupti pentru ca visul tau sa devina realitate sau macar sa incerci. In legatura cu chimia, sunt sigura ca daca vei face niste pregatire vei reusi, deoarece nimic nu este imposibil.winking SUCCES! 1

| ğözde a răspuns:

Eu vreau sa dau la limbi straine [ lb engleza, franceza, truca big grin ] sau mate-infobatting eyelashes :*. sper ca te-am ajutat

| loryiii explică (pentru DDoctorita):

Multumesc mult. Un lucru sunt sigura, nu ma voi lasa niciodata, adica, medicina e visul meu, chiar daca va fi mai greu cu chimia. Merci inca odata de raspuns, chiar mi-ai fost de ajutor. :*