| Marta135 a întrebat:

Care este limba voastra straina preferata si de ce? Mie imi place foarte mult spaniola, chiar daca sunt la inceput.

9 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Tot ce stiu stiu este ca la 10 ani a venit un prieten german de-a lu' tata la noi si cand a incercat sa vorbeasca germana cu mine m-am simtit de parca m-ar fi certat.

...Best language ever!

| RAY a răspuns:

Limba Engleza, dar si limba Spaniola e frumoasa, o si inteleg

| Marta135 explică (pentru RAY):

O,perfect! Quieres tenemos una conversacion en español?
Hola, soy Marta y tengo trece (13) años. Me gusta mucho español pero soy principiante. Ingles....no me gusta...

| RAY a răspuns (pentru Marta135):

Nu stiu sa scriu, sa vorbesc, sa scriu, inteleg ca vedeam telenovele cand eram mic cu soramea, am fost si in castellon si am inteles

| BadAngel3 a răspuns:

Spaniola imi place, dar japoneza e preferata mea. Nu pot spune exact de ce, doar ca o iubesc.
Inainte, cam cu 3-4 ani, intelegeam spaniola la perfectie, desi nu am stiut sa scriu sau sa vorbesc. Inca o mai inteleg, destul de binisor zic eu. Dar deocamdata nu am in plan sa o invat, in viitorul apropriat mai mult ca sigur.
Si engleza imi place. Am si invatat-o.

| Marta135 explică:

Japoneza este grea, la fel si chineza, iar engleza este usoara doar ca nu imi place ( la fel si francezaaaaa, o fac la scoala, dar nu-i nimic interesant, I don't like french). Bine, engleza o inteleg cat de cat, dar pe primul loc tot spaniola ramane.

| Thyself a răspuns:

Germana mi se pare foarte sensibilă, cu o capacitate mare de profunzime prin contrast cu imaginea de duritate care i se face. Cam la fel cu imaginea care i se face rockului, care e de fapt cel mai profund gen muzical. Am studiat-o puțin și probabil voi sfârși prin a o învăța, mă atrage mult.

https://www.youtube.com/watch?v=cTtep-gWRuU
https://www.youtube.com/watch?v=3IyYqJyc-zk
https://www.youtube.com/watch?v=uC08L4xxjNM

Portugheza îmi place mult pentru pofta de viață pe care o emană. E așa caldă, jucăușă, pare de o armonie perfectă. Dacă ar fi să găsesc un cuvânt doar pentru ea acela ar fi acceptare, autenticitate, asta îmi transmite.

https://www.youtube.com/......tps?/watch
https://www.youtube.com/watch?v=G7JLoOKefvQ

Probabil mă atrag foarte mult și pentru că stăpânesc destul de bine engleza, spaniola, franceza și italiana.

| CdeMetal a răspuns:

Engleza e preferata mea, iar rusa imi place cum suna.

| wpetterssone a răspuns:

Pentru mine limba engleză nu este străină pentru că o folosesc la serviciu. Limba română este interesantă.