| anonim_4396 a întrebat:

Căt adevăr există in următoarea zicală?
"Daca te-ai nascut sarac NU este vina ta, dar daca mori sarac, este VINA TA"

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suficient de adevarata pentru cine are toate capacitatile fizice si mentale.

| Drimmero a răspuns:

Chiar nu esti de vina daca te nasti sarac cum nu este nici meritul tau daca te-ai naste bogat. A te naste intr-o anumita familie tine de ghinion/noroc, e doar o loterie.
E greu de zis pentru ca sunt de luat in calcul mai multi factori, unul din factori e mediul in care ai crescut/trait, insa pot sa zic ca e partial adevarat ca e vina ta daca ramai sarac, daca esti sanatos nu te opreste nimic sa duci o viata macar decenta, nu zic o viata bogata pentru ca doar o mica parte a populatiei e cu adevarat bogata iar bogatii au ajuns bogati din anumite circumstante, nici acolo nu au un merit personal prea mare (vorbesc de unii).

| anonim3247 a răspuns:

Dacă toată viața ai trăit cam cum ai vrut nu mai contează averea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de anumite circumstanțe aici. O persoană cu dizabilități fizice sau mintale născută într-o familie cu posibilități materiale scăzute, nu va avea multe posibilități de progresare și imbogatire și mai mult ca sigur va trăi și va muri în același fel.

| Freya1 a răspuns:

Sa te nasti sărac sau bogat clar nu e vina ta.Iar de continuare ce sa spun? Dacă tu deja te-ai născut sărac și nu iti permiti sa faci anumite scoli,calificări etc de unde sa îți faci averi?

Sunt mulți ce spun sa muncești mult,sa faci aia si aialaltă vorbind din perspectiva lor ce au primit de acasă mii de euro pentru a infinta firme.Dar dacă tu stai cu tot neamul pe chirie și lucrezi în construcții de unde sa scoți?
Și mai vin și spun "e vina ta".Da,e vina mea ca nu am avut bani nici sa plătesc fondul clasei în generala,sa cumpăr culegerii de la matematica la fel ca alții, sa ma îmbrac și eu normal sa nu rada copii de mine și sa ma pot integra, sa ajung la un liceu bun și la facultate mai ales pe pile ca se știe mama și tata cu x domn ei fiind săraci lipiți (nu ma refer la mine, ma refer în general) sau ca nu pot sa fac avere din săpat sparanghel ca am taxe și chirie de plătit, mâncare (10 lei painea) de cumpărată și asa mai departe.

E simplu sa vorbim aiurea, da e greu sa gândim.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Freya1):

Oportunitatea bate la ușă fiecărui dintre noi o singură dată. Cei care aleg scuzele și caută motivele de-a ignora oportunitatea. Rămăn să continue mai departe tradiția familiei
De unde știi care-i oportunitatea? Nu știi. Tocmai de aia trebuie să le iei pe toate ce-ți apar in cale. Uită c-ai invățat vuvintele NU. Nu pot. Nu știu. Sunt ocupat sau Am altă treabă

| Freya1 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Hai sa ne ancorma la realitate.
Știm toți ca sunt oameni cu facultăți ce muncesc la fast fond ca nu au loc de "bogati" nicăieri.Si sunt oameni cu idei pe care ii duce mintea dar nu au bani de investiții.
Eu personal am prins o oportunitate cum spui, împreună cu partenerul meu și nu avem loc nici sa respiram.Ne ținem cu unghiile de margina cum as spun și muncim de ne sar ochii și vin alții cu bani de la tati pe care ii arunca pe masa și se încheie treaba.
Prindem oportunități de clienți și contracte și vin rude sa se bage peste sau cei ce au mai mult și plătesc ei în loc sa fie plătiți doar sa nu ai loc tu.
Asa funcționează lumea.Iar majoritatea "saracilor" tot în cap se duc din cauza ca nu au bani, nu au fost educații de acasă cum sa se îmbogățească, sau pentru ca nu vor avea loc.

| CostinAlamariu a răspuns:

Prima parte e adevarata, a doua e adevarata in unele cazuri. Exista si posibilitatea de a-ti pierde toate averile fara sa fie vina ta