| Suntbaiat123456789 a întrebat:

Ce ar trebui să îi zic/fac unui coleg care are apucături de poponar? Pentru că de la un timp devine tot mai enervant cu treburile astea. Si legat de el, în scoala mă înjură iar după ce se termina orele daca mă vede pe strada imediat face către mine "ceaaaaau" intr-un stil din ala poponaristic pentru ca pe lângă asta mai se si prinde de fund cand trece pe lângă mine. Si nu mai zic ca odată in clasa a 9-a (acum sunt a 11-a) era o ora de sport dintr-o dimineața de luna noiembrie cam așa, si eu nu mersesem pentru ca nu mă simțeam bine si am rămas singur in clasa si am zis sa imi fac tema la mate intre timp. am mers la dulap dupa carte si caiet (dulapurile fiind in spatele clasei) Si cand m-am întors spre banca (in prima din fata clasei) a venit si m-a strâns in brațe dar intru-n mod atâta de poponaresc si si-a pus capul pe pieptul meu. Atunci m-am enervat in halul ala încât l-am împins înapoi si i-am dat de vreo 2-3 cu caietul si cartea (fiind destul de groasa) peste cap cat am putut, apoi el o plecat din clasa cred ca la baie (cred ca i-au dat lacrimile), iar eu nervos si mă durea capul mi-am vazut mai departe de treaba mea. Nu am zis la nimeni nimic de faza asta da nici el. Si atunci cred ca o fi plâns de la loviturile primite (a meritat-o) ca avea ochii roșii cand o venit cu ceilalți înapoi in clasa. Apoi la final de zi cand s-au terminat orele el a plecat mai rapid din clasa, cred ca s-o fi temut ca ii mai dau cateva palmi si afara. Iar apoi un timp a stat potolit iar acum de la un timp iar a început cu chestii de genul ca trece pe lângă mine si se prinde de fund, face din ochi către băieți scoate sunete ca niște gemete de alea poponaresti in clasa in pauza etc. In fine, ce ar trebui sa ii zic/fac sa nu mai facă chestiile alea de poponar către mine? Va mulțumesc.

11 răspunsuri:
| simplaexsistenta a răspuns:

Adica e homosexual sau ce?

| Suntbaiat123456789 explică (pentru simplaexsistenta):

Păi da, are apucături de homosexual

| FreddieM a răspuns:

Adică te hartuieste sexual. Raport și ai rezolvat-o în secunda 1. Mergi direct la director, nu la diriginte, ca ala e fricos. E dreptul tău să-ți aperi demnitatea de persoana și sa te protejezi.
Cheers

| simplaexsistenta a răspuns (pentru Suntbaiat123456789):

Ori te muti in alta clasa, ori in alta scoala, ori il bati bine o data de isi ia mintile in cap ori il "parasti" la mamuca-sa

| Suntbaiat123456789 explică (pentru simplaexsistenta):

Urmează să își capete bătaie că iar începe obiceiul ăla homo a lui. Sa mă transfer acum în clasa a 11-a nu mă bate gândul, îi dau o lecție și apoi își bagă mințile în cap. Apoi nu cred ca va mai avea curajul sa facă ce făcea în trecut și acum că știe că apoi își va lua bătaie iar.

| LisaJulie a răspuns:

Îl lași în pace, este probabil doar o faza scurta care va trece sau vrea sa facă mișto de cei care îl baga în seama

| Miruna333 a răspuns:

Uite asa se naste un homofob infect! Iti raspund si iti si raportez imediat intrebarea.
Mi-e sila si scarba de comportamentul tau si de cum te exprimi. Injositor!
Ala procedeaza ok? NU! Oare merita sa il lovesti pentru comportamentul lui? NU. N-ai gura sa vorbesti sau nu stii sa o folosesti? Esti vai de capul tau.
Pentru caietele alea, trebuia sa iti dea niste pumni bine meritati ca sa te potolesti si sa mai lasi aerele astea.
Oare ce te invata parintii acasa? Sau ai fost crescut in jungla? Vai de tine!

| Suntbaiat123456789 explică (pentru LisaJulie):

Eu nici măcar nu am vorbit cu el de când sunt la liceu, absolut niciodată și l-am tot ignorat până mi-a făcut faza aia cu îmbrățișările lui homosexuale. Sa fie numai de mișto nu are cum deoarece dă semne de poponar. Si nu îs singurul care are întâmplări de genul cu el. De exemplu cand a fost festivitatea de încheiere în vară, atunci am terminat a 10-a, eu eram în spate cu colegii cu care mă înțeleg destul de bine din clasă și el era in fata noastră și pe unu din băieții din stânga mea l-a atins pe picior. Apoi s-a tras mai in spate de el si mi-a trimis colegul respectiv mesaj, in felul următor "Ba asta m-o atins pe picior, aproape ca m-a prins de penis, de aia m-am tras in spate", eu am rămas afiș cand am vazut mesajul. Apoi după ce am închis telefonul râdea ăsta atâta de poponaresc către mine si a început sa se prindă de fesa dreapta. Apoi m-am mutat si eu in spate unde era celălalt coleg și mi-a povestit toată întâmplarea. Eu am rămas mască, nu mă gândeam ca si in public sa-l apuce sa facă așa ceva. Deci eu sincer zic, asta nu cred ca e o simpla faza sau numai miștocăreală, e prea de tot să fie numai miștocăreală.

| Cinic a răspuns:

Îi spargi gura direct! Pai ce face el se numeste harțuire sexuala! Ai tot dreptul sa te aperi! Ia gandeste-te daca se afla o femeie in situatia ta, ea nu avea voie sa se apere daca era pipaita ca tine?! Nu fii fraier si rupe-i pupatoarea. Asta-i bulling si hartuire. Daca îi faci reclamatie la scoala, tot el o sa castige si o sa te faci de ras si la alti baieti. Cand eram clasa a 10 si de mine se lua un malac bronzat. Ma scuipa si imi dadea cu pumnii in burta. Asa ca am ripostat, recunosc ca m-a batut dar si eu i-am spart nasul si i-am rupt geaca. Si ma apucase spumele ca nu l-am aranjat cum trebuie. Asa ca l-am lasat sa se aseze in banca si cand nu a fost atent, i-am dat cu scaunul in cap! A inceput prostu' sa planga laughing de atunci nu sa mai luat de mine. Stiu ca l-am ars parsiv dar el avea avantajul genetic si in plus in dragoste si in razboi totul este permis.

| FreddieM a răspuns (pentru Miruna333):

Nu cred ca e homofob băiatul, doar a ripostat instinctiv. Poate a ajuns la culmea răbdării, nu toți suntem calculați și diplomați. Dacă era fata si ii dădea cu cartea în cap, tot homofoaba era? Pe bune, a fost hartuit sexual, și poate nu știe ca se pot lua masuri la nivel instituțional pentru astfel de comportamente. Gay sau nu, nu ai voie sa te atingi indecent de altcineva fără consimțământul celuilalt, fie ea fata sau băiat, homofobia nu întra în discurs, zic și eu.
Cheers

| Suntbaiat123456789 explică (pentru FreddieM):

Mi-ai luat-o înainte sa ii răspunzi la mirobolanta Miruna333, nici nu m-am sinchisit sa ii răspund înapoi ca nu am cu cine. Și legat de faza aia, nu îs homofob, nu am de ce, numai am reacționat pur și simplu din instinct. Faza e ca d-ra Miruna333 a scris aici doar un comentariu asa numa dar mi-a trimis un mesaj privat în care m-a facut în toate felurile posibile doar ca nu a scris toate alea aici în comentariu pentru ca știe ca i-ar fi fost șters contul.