| Madayna a întrebat:

Ce as putea manca cand o sa merg la plaja? O sa plec de foarte dimineata si ma mai intorc acasa dupa amiaza. In general am grija de silueta mea si mananc sanatos, pe plaja pot gasi de mancare dar sunt numai bombe calorice si nu-mi doresc sa gust.

8 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Madayna,nu mai esti un copil, ca sa nu stii ce trebuie mancat dimineata, mai ales, ca esti atenta sa nu te mai ingrasi.Si nici nu pleci cu noaptea-n cap,ca sa nu rezisti,cu mic dejunul si poate un fruct luat la tine,pana la masa de pranz.
Ce poti sa mananci? Un ou fiert moale, impreuna cu o rosie sau castravete, o felie de paine integrala cu o felie de pastrama si o frunza de salata, un ceai din fructe de padure impreuna cu un gem de casa, din fructe.Toate astea cred ca iti sunt suficiente.La tine poti sa iei un mar,o portocala,cirese,chiar si visine. poate si un iaurt degresat,in care ai pus fructe proaspete, taiate cubulete, niste seminte de floarea soarelui, sau nuci, fistic.Si ce este foarte sanataos, apa plata cu sau fara lamaie.Fiind cald,iti va fi si sete, dar te poti deshidrata.
Ce naiba, doar est studenta, nu mai esti un copil neajutorat, care sa nu stie ce trebuie sa manance!

| Madayna explică (pentru pietrean):

Stiu ce sa mananc doar ca nu stiam ce as putea sa-mi iau pe plaja sa mananc.

| Madayna explică (pentru pietrean):

In plus, este foarte cald pe plaja, iaurtul nu ar rezista. Fructe o sa-mi iau pana la urma.

| pietrean a răspuns (pentru Madayna):

Poate fi inghetat! Nu te-ai gandit si la varianta asta?

| Madayna explică (pentru pietrean):

Si eventual sa bag un bat in el sa iasa inghetata? Clar nu.

| pietrean a răspuns (pentru Madayna):

Fata mea, esti destul de majora, ca sa nu te comporti ca un copil!
Am incercat sa te ajut cu un sfat si tu...
Chiar nu doresc sa fac conversatie la nesfarsit, pe o tema puerila!
Distractie placuta la plaja!

| Madayna explică (pentru pietrean):

Multumesc pentru sfaturi.

| timeOUT a răspuns:

Da, mai bine nu iti iei nimic,, iei de acolo ce vrei, cu ingrasatul nu va inteleg. daca mananci "ca vaca" ( adica. crezi ca te jignesc, nu, stii cum face vaca? poate ca nu, mananca-doarme/leneveste, asa se traduce "mananci ca vaca), deci, iti iei 2-3 fructe pentru drum, iar restul il iei de acolo, nu o sa ai timp sa te ingrasi daca mergi la mare.