| alexm2004 a întrebat:

Ce ați vrea să se interzică definitiv în România? Ați fi de acord ca berea sau alte băuturi alcoolice să fie interzise, sau altceva? Nu de alta, dar sunt oameni care nu consumă băuturi alcoolice, printre care și eu.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu as mai avea eu voie sa consum alcool dacă alții fac abuz sau dacă alții nu consuma deloc? Eu absolut stupidă logica ta.

Însă nu ar fi deloc rău să se interzică de tot reclamele la jocuri de noroc care împânzesc toate orașele și care sunt oribile.

| alexm2004 explică (pentru suntserios):

Nu-ți place, nu comenta. Simplu!

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar sunt si altii care consumă băuturi alcoolice.
Daca tu si altii nu consumati, asta nu inseamna ca trebuie interzise.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Consumul de alcool ține si de educatie si de firea omului.
Una e sa bei 2-3 pahare de vin pe zi si alta sa fii mangă de la 7 dimineata, cum vad vreo doi prin piața de langa mine, cand plec dimineata la muncă.

| alexm2004 explică (pentru darrio2007):

Înseamnă că vă place să vă luați în gură cu nevestele voastre atunci când beți, halal oameni.

| Violleta2022 a răspuns:

As interzice jocurile de noroc!

| dullcat a răspuns:

Nici eu nu consum bauturi alcoolice, dar sa propun interzicerea doar fiindca am eu chef e deplasat.Reclamele care iti fura ochii si paraziteaza cladirile, tot ce tine de spatiul public in general, ar trebui interzise, fiindca acum totul se desfasoara in online, nu mai vorbesc de reclamele agresive la pacanele si jocuri de noroc, vazute la tot pasul, reclame la medicamente, fast food etc. si servicii care nu ma intereseaza.Cand ma vor interesa, voi cauta pe internet.Pana atunci, orasele sunt si asa mai mult sau mai putin hidoase, am putea lua cu totii o pauza psihica si aprecia peisaje mult mai curate, mai simple, care nu solicita in mod direct sau indirect latura de consumator a creierului.

| Dismally a răspuns:

Nimic, daca vrei o tara in care nu se consuma alcool iti recomand Yemen, Somalia, Iran...

| alexm2004 explică (pentru Dismally):

I-auzi, serios? Uite că nu vreau să mă mut din România, chiar dacă sunt oameni care lasă de dorit.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu as fi prima care as semna pentru ca am vazut cum abuzul de alcool distruge vieti. Sunt si oameni tineri care s-au imbolnavit din cauza acestei boli pentru ca da, alcoolismul e o boala.

| alexm2004 explică (pentru Furnicuta000):

Cel mai bun răspuns. Respect! Am vrut să fii câștigătoare, dar nu știu pe ce am apăsat și n-am apăsat pe răspunsul tău câștigător. Îmi cer scuze.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

NU trebuie să se interzică fiindcă vina nu o poartă cei care produc ci exclusiv cei care ALEG,DECID,SUNT CURIOȘI să consume asemenea chestii. Însă nici nu e normal ce se întâmplă și anume legalizarea prostituției, a drogurilor, acceptarea celor gay sau lesbiene, ori dacă continuăm așa se va da liber și la crimă. RAHAT de ce nu suntem curioși să consumăm? Vedem în jurul nostru foarte clar cât rău fac aceste chestii omul fiind agresiv fizic/verbal așa treaz d-apoi după ce consumă alcool, sau se droghează și atunci de ce vrem să simțim pe propria piele necazul, durerea când avem atâtea exemple în jurul nostru.Fiți înțelepți și DOCUMENTAȚI-VĂ înainte în absolut orice domeniu și judecați,analizați,puneți-vă creierul la treabă și alegeți doar ce-i bun,ce-i de folos,de ajutor și feriți-vă de tot ceea ce provoacă durere,suferință, nefericire fiindcă o singură greșeală poate fi fatală.

| Stefan0257 a răspuns:

Aș vrea să nu mai existe reclame cu pornografie când intru pe site-uri gratis de vizionat filme!