| FreddieM a întrebat:

Ce avantaje ai daca esti ateu?

20 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Vezi universul intr-un mod mult mai realist.
Exista si alte avantaje dar astea nu se aplica tuturor. De exemplu poti fi mult mai destept deoarece te poti baza pe stiinta in a face diferite alegeri sau a explica/intelege diferite lucruri.
O sa mai vina si vreo cativa fanatici care iti vor spune ca nu e niciun avantaj, ca din contra, pierzi contactul cu Dzeu si vei muri in iad... pe scurt, prostii de-ale lor ca sa te ademeneasca in mocirla lor.

| DonEduardo a răspuns:

Categoric nu unele materiale daca la asta te referi prin "avantaje".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa luptei cu tine însuți atunci când este vorba să te birui pe tine, să birui lumea, să birui tot ne nu e dumnezeiesc... ceea ce este un avantaj temporar - e mai ușor să te rostogolești la vale decât să urci...și e mai ușor să te lași purtat de curenți decât să te împotrivești lor. Într-un cuvânt, comoditatea.
Dar oare merită, când nu ai nădejdea unei mântuiri și când trăiești cu gândul că vei muri ca un câine și gata?

| SilentRain a răspuns:

Ești mult mai realist, ești greu de indoctrinat, ești mai liber trăiești fără să te supui unor reguli nescrise și aberante (nu toate )

| AndreeaWTS a răspuns:

Ai avantajul că în loc să crezi în existența divinității, crezi în existenta universului infinit și a teoriei bangului primordial. laughing

Cu toate că aproape nimeni nu crede în teoria că suntem mult prea mici și mult prea nesemnificativi pentru a avea acces la adevăr.

| Eireann a răspuns:

Poti sa dormi pana mai tarziu duminica dimineata.

| Apokales a răspuns:

Niciun avantaj, ba chiar exista dezavantaje daca te gandesti ca nu exista nimic important in viata, nimic sacru, niciun miracol. Plus ca nu o sa vezi vreo organizatie de atei care sa se stranga intr-o zi anume doar pentru ca sunt atei si pentru ca cred in inexistenta oricarei divinitati. Sau, ma rog, poate un avantaj, acela ca stii un adevar.
In rest, daca crezi ca exista ceva sfant, un zeu, fa-o, dar incearca sa-l intelegi, nu doar sa crezi.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Îți trăiești viata asa cum vrei ca oricum o viata ai.
Poți sa fi un ateu cu fapte relativ bune în viata, sa fi mai cinstit și bun in comparație cu un pseudo creștin care e ipocrit.
Contează sa fi un om valoros, bun, care sare în ajutorul nevoiașilor, sa fi bun cu cei din jur, sa nu porți dușmanie, ura, invidie pe nimeni și atunci nu mai contează dacă ești ateu /catolic sau ortodox, oricum nu e 99% cert ca exista Dumnezeu, și dacă exista și ești un om relativ bun ca perfect nu ai cum sa fi atunci nu trebuie sa îți faci nici o grija.
Avantajele sunt ca ești liber, nu îndoctrinat de niște dogme morbide și povesti puerile care te învață să fi sălbatic, sa te autoizolezi de societate, care te direcționează către o psihoza religioasa, o realitate Sf fără dovezi, fără nimic. Atata timp cât ești un om ok poți sta fără griji. Sa înveți ce, din Biblie? Cum sa fi răzbunător, sa blestemi pe cineva pana în al patrulea neam? De ce sa treacă un om bun prin iad pentru faptele neamului lui?
Avantaje sunt destule, ști și tu doar.

| Darkmagic a răspuns:

Nu am niciunul, d-aia nu sunt.
Imi cer scuze ca am intervenit, de obicei nu raspund la intrebarile de la aceasta rubrica dar nu am putut sa nu ma amuz vazand userii care au scris pana acum, si relatia lor cu universul si stiinta in general.
As putea sa aleg unul la intamplare, si sa incep o discutie despre harta pisicii lui Arnold, de exemplu.
Ca tot sunt la moda intrebarile despre pisici...
O sa radem mult... big grin

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru Darkmagic):

Sper ca nu te ai amuzat și de răspunsul meu happy
Sa fi fanatic religios mie mi se pare o absurditate

| Darkmagic a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Al tau nu aparuse cand am scris eu.
Imi pare de departe cel mai bun.
Sorry, al tau si al lui Grace. happy

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru Darkmagic):

Mersi frumos dragule big grin

| Darkmagic a răspuns (pentru CIaudiu):

Sinnerule, ai picat la zar! big grin
Vreau sa devin si eu mai destept, si sa vad universul intr-un mod mult mai realist, ca tine. (iti recunosti sper, cuvintele)
Am sa iti citesc deci la cafea, toate raspunsurile, sa imi dau seama daca cele pe care le-am dat eu la "Stiinta & Filosofie" sunt atat de maro.
Daca am ce invata din funditele tale despre univers, ai pus-o!
Vom avea niste discutii... happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

Ce inseamna pentru tine sa vezi universul intr-un mod mai realist?

Si cum poti fi "mult mai destept"? Si crestinii folosesc ceea ce tu numesti "stiinta" dar care de fapt se numeste metoda inductiei.

| Darkmagic a răspuns (pentru CIaudiu):

Mda...
Le-am citit pe toate...
Feel free sa imi accepti (sau nu), scuzele.
Am facut o gluma foarte proasta cu o astfel de comparatie.

| MetisuI a răspuns:

Esti mai asumat.

| MetisuI a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai lupte interioare si cand esti ateu. Nu intelegi ateismul deloc. Comoditate e sa astepti sa iti rezolve un zeu imaginar problemele sau sa iti dea el putere in loc sa o gasesti in tine

| CIaudiu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dupa parerea mea, sa vezi universul intr-un mod mai realist inseamna sa intelegi universul in mod real putand demonstra palbabil si argumenta logic si coerent existenta elementelor si fenomenelor care fac parte din el.
Iar aici vreau sa clarific un lucru. Eu unul sunt ateu si nu am vazut un alt ateu care sa respinga stiinta cu desavarsire. Deci prin urmare, sunt de parere ca ateismul adopta cu usurinta stiinta in locul religiei pentru a putea explica universul din care facem parte. Stiinta dezvoltara o idee dupa care o testeaza si verifica ce dovezi exista pentru a o comfirma iar daca o comfirma dezvolta o teorie pe care o foloseste pentru a intelege universul mai bine iar asta va duce la crearea altor idei, toate acestea aducand beneficii foarte mari omenirii pe toate domeniile.
Deci sunt de parere ca ateii vad lumea mai realistic deoarece imprumuta teoriile stiintei si se folosesc de ele pentru a intelege universul mai bine. Drept exemplu, noi credem in teoria evolutiei, iar aceasta teorie este validata si demonstrata in amanunt. De-asta majoritatea oamenilor de stiinta o valideaza. Poate fi demonstrat foarte usor dar poate fi vazut de asemena si cu ochiul liber cand ne uitam la evolutia creierului uman de-a lungul istoriei. Si tot datorita acestui lucru sunt de parere, si am subliniat inentionat acest lucru, ca poti fi mult mai destept. Inteligenta se bazeaza pe informatie reala, nu pe minciuna. Iar aceasta minciuna se gaseste in foarte multe dogme religioase care circula prin popor.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CIaudiu):

"Deci prin urmare, sunt de parere ca ateismul adopta cu usurinta stiinta in locul religiei"

În locul tău m-aș feri să spun asta. Nu stiu daca realizezi ce tocmai ai spus. Practic ai indicat că pentru tine știinta este o religie.

Stiinta si religia sunt doua lucruri extrem de diferite si nu pricep de ce ateii le baga totdeauna in aceeasi categorie. Cum ar fi sa compar eu un cub Rubik cu o Dacia Logan? Sunt doua lucruri diferite, comparatia n-ar avea niciun sens.

Știința, după cum am zis de mai multe ori este studiul lumii naturale.

Religia este un set de ritualuri care cauta sa lege sacrul de profan.

Si tind sa precizez ca "stiinta" nici macar nu exista ca întreg. În realitate domeniile studiului lumii naturale sunt extrem de vaste. Ai chimie, biologie, geologie etc.
Stiinta nu exista ca tot-unitar. E doar un nume general aruncat dintr-o parte in alta care nu are nicio semnificatie foarte insemnata.

"Stiinta dezvoltara o idee dupa care o testeaza si verifica ce dovezi exista pentru a o comfirma iar daca o comfirma dezvolta o teorie pe care o foloseste pentru a intelege universul mai bine"

Nu stiinta face asta. Ci metoda inductiei. Ce ai descris tu aici nu e nimic mai mult decat metoda epistemica a inductiei. Și da, sunt de acord cu metoda inductiei!
Nu am niciun dezacord cu ea cata vreme îi intelegi limitarile.

Teoria evolutiei o discutie interesanta dar as face raspunsul mult prea lung daca ma apuc sa vorbesc despre ea. Putem vorbi despre asta daca vrei fiindca nu e totul chiar atat alb-negru. Dar nu ma mai lungesc cu asta acum.

In orice caz, nu esti cu nimic mai destept daca crezi in teoria evolutiei. Nu iti creste cu nimic IQ-ul. Desteptaciunea sau inteligenta este abilitatea unui om de a recunoaste tipare si a face conexiuni insemnate. De asta testele IQ te pun sa recunosti un anumit tipar. Nu tu ai descoperit teoria evolutiei. Tu doar ai acceptat-o asa cum ti-a fost data. A accepta pur si simplu o idee nu te face mai destept. Daca ai fi descoperit-o tu atunci da, intelegeam ca esti o persoana inteligenta, dar nu esti Darwin. Esti doar un cineva care crede în ceva. Tot ce ai facut a fost sa ai încredere în anumiti oameni ca o sa-ti zica adevarul.

Inteligenta nu se bazeaza pe informatie reala, se bazeaza pe recunosterea tiparelor, dupa cum am zis.

Ce e real si ce nu e real se discuta in domeniul numit "filozofie". E un domeniu foarte frumos, recomand sa-l studiezi mai des. Oamenii de stiinta nu se ocupa cu structura si studiul realtiatii ci se ocupa cu procesele naturale. Notiunea de univers e separata de notiunea de realitate. Sunt doua concepte diferite studiate in mod diferit.

| chuckmanson a răspuns:

Ai o șansă infimă(aproape non existenta) de a ajunge vreodată în pușcărie.
https://friendlyatheist.patheos.com/......opulation/