| TamplaruAnisoara a întrebat:

Ce e aceea o "bestie"? La mine in zona se folosește mult expresia " bestie ordinara".

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu este la fel peste tot. In general, potrivit dexului, o bestie ar fi o fiara, un animal salbatic.

Probabil in contextul zonei tale se foloseste ca o adresare unui om rau, brutal, violent. Iar daca adaugam si ordinar... proabil unul nesimtit.

Numai bine! ^_^

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Depinde de context.

| LPCTSTR a răspuns:

"Nesimtire", "fara scrupule", depinde de context

| TamplaruAnisoara explică (pentru DoarBogdan):

Nu am folosit niciodată acest cuvânt "bestie" si nici expresia "bestie ordinara" dar as fi dorit sa aflu cum arata acest animal, aceasta fiara. Meditând astăzi la tot ce mi s-a întâmplat in ultimii 20 de ani, fix din momentul in care varul meu, IT-istul mi-a făcut acupunctura si pana in ziua de azi, am ajuns la concluzia ca este o bestie, o bestie ordinara, si tare mi-aș dori sa o vad cum arata fizic acest animal, aceasta fiara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"tare mi-aș dori sa o vad cum arata fizic acest animal, aceasta fiara"

https://images.app.goo.gl/1mv9ecSex5cGABrX6

Tu n-ai auzit de Alba ca Zapada?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bestia nu e din "Albă ca Zăpada". Bestia e din "Frumoasa şi Bestia".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alba ca Zapada era mai frumoasa si nu si-a pierdut niciodata pantofii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi nici vocea nu şi-a pierdut-o ca să ajungă la prinţ, dar a muşcat ca proasta dintr-un măr otrăvit şi a murit.