| nyoentox2002 a întrebat:

Ce părere aveți de prietenii care spun:Ce cadou îmi iei de ziua mea? Gen mie mi-a spus săptămâna trecută daca vreau miercuri să vin la ziua lui în oraș și a zis că face cinste, și după a zis ce cadou ii iau de ziua lui, și i-am zis că nu știu, între timp mi-au venit 3 tricouri de pe net comandate și nu îmi plăceau cum stăteau pe mine și el daca e mai mic ca mine in corp cu cam 2-3 idei am zis sa i le dau lui,daca îmi placeau tricourile ii luam un tricou din mall și un lățișor din new yorker sau berska,ori pull and bear,și azi am ieșit am pierdut vremea pe la Afi(Brașov) prin mall,și el și-a luat un meniu de la KFC și el nu mi-a luat nimic,nu că aveam nevoie,dar na m-am simțit prost,e vorba de bun simt,adică e altceva daca îți dă cineva fără să îi ceri nimic! mai mult merita sa dai la cineva care nu cere nimic, voi sunteți de acord că dacă își făcea ziua sa sărbătorească sau ceva sa ii dau cadou? Gen eu nu am fost genul de persoană să cer nimic de la nimeni, eu doar mi-am cumpărat ce am vrut cu banii mei! Toată faza in general nu e de bani că aveam nevoie sa îmi facă cinste dar na e vorba de obraz, ce părere aveți? Și el mereu se da prieten spune că cică ii pasa de mine, dar el mă judecă că cică sa îmi revin din starea în care sunt, că am anxietate și că sunt aerian la munca și vorbeste cu mine de parcă nici nu îl aud și de asta se enervează pe mine!
Singura chestie cu care a fost de cuvânt a fost că mereu mi-a dat banii înapoi la salariu de 3 ore când l-am împrumutat cu cate 50-100 lei

10 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Puteai fi și tu nesimțit și să îi spui ce îmi iei și mie azi de la KFC laughing
Ăla nu ți prieten adevărat, nu exista prieteni, are mici interese atâta tot! Din anxietate nu poți să îți revii când vrei tu, e un analfabet funcțional prietenul tau la fel cum sunt 80% din români!
Nu putem să îți spunem sa nu ii iei sau nu ceva, tu faci ce simți! Mie îmi pare rău sincer că ai anxietate, nu ai anxietate gravă dar ceva chin tot simți din când în când! Sper sa te ajute Dumnezeu sa te faci bine.

| nyoentox2002 explică (pentru Mindfulness):

Nu e analfabet că are și bac, la Profil științe ale naturii

| Mindfulness a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca habar nu are ce e anxietatea nu e nici smart, puțini oameni cunosc psihologie. De anxietate foarte greu scapi, trebuie complet sa îți schimbi tiparul de gândire și asta e foarte greu! Nimeni nu ar vrea sa trăiască cu frici mereu, nu depinde de tine. Și societatea asta de rahat ți-o alimentează. Și pe mine ma enervează unii, ma controlez și ma rog sa nu îmi ies din minți sa ii iau la bătaie!

| gabicoo a răspuns:

Eu îi spuneam să aibă răbdare până reușesc să-i fur portofelul. Și că în funcție de cât are in el am să văd ce îi voi lua.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Ia niste MagneB6 vreo cateva luni si SedatifPC. Bea ceai de sunătoare cat poti de mult pe zi.
Ce sa faci? Astia sunt oamenii in ziua de astazi, nonsens si fara educatie.
A fost nesimtit la faza cu KFC ul. Nu contează ca i-ai dat niste tricouri, sa le poarte sanatos.
Macar stii cu cine ai de a face. Personal, cred ca el are usoare devieri de comportament si iti aduce tie niste judecati, el fiind cel cu probleme.
Nu este prieten, normal, doar un pampilici, a cărui prezenta nu iti aduce o stare prea buna.
Oamenii toxici trebuie eliminati din viata noastră, pe cat putem.
Personajul acesta este un umanoid, dar nu a ajuns la nivelul la care ai putea spune ca este un OM.
Nici nu prea merita prea mare atentie. Probabil ca instinctiv te faci ca nu i auzihappy
Subiect care nici nu merita discutat, la cosul de gunoi cu el.
happy

| Delyae a răspuns:

Așa se întreabă.

| Cinic a răspuns:

Prietenii mei ( vreo 3) cand isi serbeaza ziua, pur si simplu dau de baut. Si eu sunt introvertit ma cunosc de mic ca trebuie' sa te milogesti de mine ca sa ies din casa, si nu au nici o pretentie de cadouri sau ceva. Cand este ziua mea eu nu fac cineste la nimeni, nu de calic doar ca nu imi place sa fiu in centrul atentiei laughing dar spre exemplu a venit acum vreo 2 saptamani un prieten pe la mine si a zis sa bem o bere la bar. I-am spus ( si oricum stia) ca mie nu imi place la carciuma. Asa ca m-am dus eu la magazin si am luat 6 beri si niste alune pe banii mei, fara ca sa am pretentie ca prietenul meu sa imi dea vreun ban. Stiu sigur ca si el ar fi facut la fel pentru mine, ca si el ma cinstit in trecut. Ba chiar sarcu' mi-a zis sa imi dea bani, dar eu nu am acceptat. Prietenii, iti sunt prieteni doar daca nu au interese ascunse.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Corect!

| nyoentox2002 explică (pentru ioana748):

A zis că face cinste și dacă vreau sa merg la ziua lui în oraș că face cinste! si el m-a întrebat ce cadou ii iau, și eu am zis nu știu, gen daca nu mă întreba nici nu ii luam decât daca o sărbătoarea frumos cu invitația așa da! că așa la o zi de naștere nu poți să mergi cu mana in cvr! și acu o lună mi-a zis daca îi iau căștile alea la 300 și ceva lei airpodslaughingare un tupeu,in general cand te duci la o zi de nastere,invitatul nu vrea neapărat cadouri,vrea mai mult sa se distreze, cadourile mai mult sunt de bun simt și eu m-am fi simțit prost sa ii spun la cineva să îmi ia cadou! Dar el chiar a fost nesimțit că de ziua lui și-a luat de la KFC doar lui, nu că vream neapărat să îmi ia, doar m-am simțit prost, eu sunt genul care nu vrea nimic de la nimeni, îmi iau cu banii mei tot ce vreau! Pe tricourile alea mi-am dat toata diurna săptămânala adică 225 lei crying

| ioana748 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da,ai dreptate. Daca cineva se intalneste cu prietenii de ziua lui/ei de nastere nu o face pentru cadouri, ci pentru ca doreste sa se bucure impreuna de acel moment.
Domnisorul acesta este nu tupeist, super- tupeist si este bine ca te-ai prins.
Trateaza- l cu umor, daca nu poti sa il elimini de pe lista de prieteni.
In afara sa faci caterinca, nu ai ce sa iei in serios asemenea fenomen.
Sa nu iti para rau de tricouri, asta e, lasa ca ai dat de pomana. Data viitoare nu mai lua online, mai bine probezi, ca este mai sigur asa.
Ce voia, casti de 300 de Ron. Ce facea de banii astia? laughing
Scuze, glumesc.
Imi inchipui ca la faza cu KFC ul ai zis ca nu-i adevarat. Este de noaptea mintii.
Transmite- i din partea mea ca este un sarac, nesimtit. laughing
Experiență vietii, ce sa zic. De rasu', plansu'.
In concluzie, ca nu stiu cine a scos vorba asta, dar uneori pica manusa.
Un saraclaughing