| Dismally a întrebat:

Ce iti lipseste pentru a putea fi fericit/a?

88 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O femeie artificiala care face de toate in casa si in pat.

| Dismally explică (pentru mgtow):

De ce artificiala?

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Accepta comenziile fara sa se opuna, nu oboseste, se descurca bine in ceea ce face, nu o doare capul, nu are menstruatie, nu inseala, face mancare, curat in casa, nu cere bani de cumparaturi (machiaje, etc) exceptie cand se plateste comanda. Sa zicem prin 2030 e probabil sa avem parte de ele

| Dismally explică (pentru mgtow):

Mai ai de asteptat in cazul acesta big grin

| bogdan324 a răspuns:

Ca tot vine vara, un seria 4 cabrio nu mi-ar strica.

| Dismally explică (pentru bogdan324):

Nu ti-ar strica dar te-ar face si fericit?

| bogdan324 a răspuns (pentru Dismally):

Este si logic ca m-ar face fericit, sunt un materialist de profesie.

| RAY a răspuns:

Ne dam seama de fericire doar cand pierdem sanatatea, iubirea celor din jurul nostru

| Dismally explică (pentru RAY):

Din pacate da.

| Drimmero a răspuns:

Sunt oarecum intr-o masura sau alta, daca imi mentin sanatatea, restul sunt doar formatiuni de indeplinit, aia e adevarata fericire pentru mine, sanatatea!

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Da, sanatatea este foarte importanta.

| Drimmero a răspuns (pentru Dismally):

Nu e foarte importanta, e cea mai importanta, abia apoi vin restul!

| Dismally explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate.

| Freya1 a răspuns:

Mai multa sanatate si o casa proprietatea mea.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Sanatate sa ai ca o casa o poti face in timp.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Asa ai crede ca e simplu.
Cu sanatatea nu stau foarte bine dar poate o sa ma descurc, iar daca nu mor si gata dar sa iei sau sa faci o casa e complicat a dracu. Daca nu stai cativa ani pe dincolo sau nu mostenesti de la neamuri una cam greu sa ai.Si din perspectiva mea este ce-a mai complicata parte a vieti.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Nu este simplu dar este realizabil. In plus, in alte tari majoritatea nu au si nu vor avea niciodata o casa a lor, locuiesc doar in chirie.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Da la noi chiria nu e de viitor pentru ca salariile sunt mici, chiriile scumpe si nu pot la nesfarsit sa platesti pentru o casa ce nu e a ta.

| Dismally explică (pentru Freya1):

Da, dar si sa strangi vreo 50.000 de euro dintr-un salariu mic e imposibil. Singura solutie ar fi un credit.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Stiu pe cineva care pentru 3000 de euro a trebuit sa faca doua credite.
Ca sa poti sa scoti un credit sanatos trebuie sa ai salar mare si sa faci doua credite.Pana si la aia cu prima casa nu mai merge, pot sa scoata doar o anumita categorie de oameni dacavmai pot.

| anonimg a răspuns (pentru Freya1):

Noua ne lipseste increderea in Dumnezeu. Atunci cand o vom avea-o vom cunoaste ca noi sunte straini si calatori pe pamantul acesta, si ca nu pamantul acesta este casa noastra, ci pamantul acela nou pe care Dumnezeu ni l-a promis.
Viata aceasta este doar un test -si nimic mai mult, pentru a ne face capabili de a intra in mostenirea fagaduita de Dumnezeu care a spus: "Eu ma duc sa va pregatesc un loc. Si dupa ce Ma voi duce si va voi pregati un loc, Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi." https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/14/2/#2
Multi suferim de multe lipsuri. Chiar si cei bogati sufera pentru ca nevoia lor este sa aiba mai mult decat au. Si daca am fi in locul lor am avea parte de aceeasi suferinta. Datoria noastra este sa ne gandim la lucrurile de sus, nu la cele de pe pamant. https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/coloseni/3/2/#2
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/evrei/11/13/#13
Ce a promis Dumnezeu, va si face.

| Dismally explică (pentru Freya1):

In cazul acesta ar trebui sa te reprofilezi, sa faci ceva din care se castiga mai bine sau sa mergi intr-un loc in care esti platita mai bine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonimg):

Eu inteleg ce spui tu doar ca stomacul,corpul,viitori copii nu o sa inteleaga.
Pana mergem noi la Dumnezeu trebuie sa traim aici, sa nu inghetam de frig, sa nu murim de foame, si sa ne inmultim exact cum scrie in biblie.Dar pentru asta ai nevoie de hrana, haine si un acoperis deasupra capului.

| Catrice a răspuns:

Niste dolărei în plus nu strica.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Cam cati? big grin

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

E, putini asa.
Vreo 5-6 cifre la suma.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Pff, in cazul acesta nu te pot ajuta big grin

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Te pomenești ca oferi ajutor secret celor care îți răspund. laughing
(Oare sa scad cifrele poate ii primesc?!)

| Dismally explică (pentru Catrice):

Daca o suma de bani te va face fericita si ma pot lipsi de ea sigur, de ce nu? happy Ai de scazut mult tare big grin

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

În momentul de fata am nevoie de niște bani mai multi ca sa rezolv niște probleme fără de care as fi mai fericita.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Si eu ma gandeam la fel intr-un timp dar dupa ce am rezolvat problema respectiva a aparut alta si alta si tot asa sad

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Au fost și altele, dar asta e mai majora dintre toate.
Ce sa faci, în prezent nu ai bani, nu exiști.

| Dismally explică (pentru Catrice):

Si la mine a fost, daca nu faceam rost de o suma mult mai mare decat as fi putut obtine atunci, riscam sa raman si fara casa. Dar am avut noro si am trecut si peste asta si peste altele mult mai grave.

| gogu220 a răspuns (pentru Catrice):

Dacă ar fi 2-3 cifre la sumă poate ai gasi şi pe aici.
Pentru 5-6 ar trebui să fi Demi Moore în 'propunere indecentă'. :-)

| Andreeush a răspuns:

Sufletul pereche laughing

| gogu220 a răspuns (pentru Andreeush):

Andreush, ştii şi tu că viaţa asta e cronologică. Începe cu biberoane, continuă cu papuşi, doi - trei ani cu discoteci, de abia apoi te gândeşti la sufletul pereche.
Cred că tu eşti la mijlocul perioadei de discotecă.

| Dismally explică (pentru Andreeush):

Succes happy

| Frank51 a răspuns:

Nimic. Nu ar strica un mercedes, dar nu ma plang.

| SilentRain a răspuns:

Un prieten bun și o chitara
N-am nevoie de nici un leu, am nevoie de oameni înțelegători

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Asta nu ar fi asa greu de gasit.

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Nu și pentru mine

| Dismally explică (pentru SilentRain):

De ce, esti un caz mai special?

| SilentRain a răspuns (pentru Dismally):

Da, cu adevărat special

| Dismally explică (pentru SilentRain):

Atunci cauta un prieten special si o chitara tot speciala happy

| anonimg a răspuns (pentru SilentRain):

Trebuie neaparat chitara? O mandolina nu e buna? happy

| SilentRain a răspuns (pentru anonimg):

Cu siguranță și o mandolina e buna, dar chitara e preferata mea love struck

| OldSoul a răspuns:

Doua milioane de euro in cont.

| Dismally explică (pentru OldSoul):

Daca ai avea acum doua milioane probabil ti-ai dori 100...

| IIIshaneIII a răspuns (pentru OldSoul):

Doar 2 milioane? pacat voiam sa dau cuiva o suma, suma care o am eu in cap

| Hammurabi a răspuns:

Nu cred că aș putea fi mai fericit indiferent ce aș avea în plus. Chiar nu simt că îmi lipsește ceva.

| Dismally explică (pentru Hammurabi):

Cat timp esti fericit cu ce ai este perfect.

| aXy99 a răspuns:

Serotonina.

| Dismally explică (pentru aXy99):

Mananca ciocolata happy

| aXy99 a răspuns (pentru Dismally):

Pe moment functioneaza, dupa scade concentratia sad
Mananc iar ciocolata, ma simt bine, apoi iar rau. Pana la urma raman si fara ciocolata, si cu vreo 4000 kcal consumate si cu o durere de stomac. Nu e cea mai buna solutie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Linistea sufleteasca asta e tot ce imi doresc ca sa fiu fericit dupa o viata de tot rahatul plina de lipsuri si greutati, umilinte, un pic de liniste de relaxare daca as putea spune asa si mai important un loc pe care sa il pot numi ACASA.

| Dismally explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu cred ca linistea este mai importanta decat casa dar este adevarat ca fara casa e foarte greu sa fii linistit.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Dismally):

Acum ma intelegi.

| ForeverAlone97 a răspuns:

O persoană de sex feminin cu care să am o relație, să mai pot schimba 2 vorbe, etc.

| Dismally explică (pentru ForeverAlone97):

Asta nu e chiar asa de greu sa gasesti.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Dismally):

Poate pentru tine nu e greu. Pentru mine e absolut imposibil.

| Dismally explică (pentru ForeverAlone97):

Nu este imposibil, trebuie doar sa cauti persoana potrivita.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Dismally):

Asta am încercat toată viața mea, dar se cere experiență. Ăsta e primul criteriu pentru care sunt batjocorit și dat la o parte, lipsa mea totală de experiență. Că ce am făcut până acum, că am o problemă, etc. Fără start nu e niciun viitor. Până să mă ridic la standardele cerute de societate mă apucă 30 de ani, poate chiar peste. Și cum să ajung acolo din moment ce nimeni nu mă bagă în seamă pe motiv că n-am avut. Mie unul mi se pare mult prea târziu la aproape 22 de ani câți am pentru prima relație. Hai că până la 20 a fost suportabil, după încet-încet m-am dus în jos. Mă opresc aici că nu vreau să mă mai expun.

| Dismally explică (pentru ForeverAlone97):

Exagerezi, nu exista o varsta limita pentru prima relatie, poti sa o ai si la 40 - 50 de ani, care este problema? E mai bine sa fii singur decat sa ai o relatie cu o persoana pentru care nu simti nimic.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Dismally):

Nu exagerez, absolut tot ce spun e bazat pe realitățile vieții mele. Asta am observat, nu ai experiență, nu ești candidat. Simplu. Cu cât mai mult trece timpul, cu atât mai greu conceptele noi de viață îți devin mai greu de acceptat, cu atât mai greu înveți lucruri noi și te adaptezi la ele. Totul în viața asta se învață, chiar și abordarea unei fete/femei. Sau tu ai impresia că te-ai născut învățat? Singurul lucru în privința căruia ai dreptate e ultima propoziție, clar că e mai bună singurătatea decât o relație toxică.

| CleanHeart a răspuns:

Atâta timp cât mă bucur din orice lucru simplu, nu-mi lipsește nimic, poate am mai multe decât merit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îmi lipsește nimic, e un surplus de ceva care ma impiedica sa fiu fericita.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Un surplus? Pot sa intreb ce anume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Poți sa intrebi, nu înseamnă ca am sa-ți si raspund.Nu vreau sa par prea aroganta.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Da, ma gandeam eu. Nu pari, te inteleg daca este ceva personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi lipseşte încrederea faţă de prieteni pe care am pierdut-o demult şi iubirea familiei faţă de mine, simt că toţi mă urăsc. Nu ştiu cum unii au tot ce vor şi le ţâşneşte toată bogăţia pe toate găurile.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

Increderea fata de prieteni o poti capata din nou iar iubirea familiei e posibil sa o ai deja, doar sa nu realizezi tu ca ea exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic in plus. Poti privi in alt mod.

Trebuie sa ma descotorosesti de ceva pentru a te mentine fericit continuu.

| Dismally explică (pentru anonim_4396):

In cazul acesta e si mai simplu happy

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Inteligența pentru a lua restanța

Dorința de evoluție din cauza lenii

Viața e urâtă.

| Dismally explică (pentru 1231242):

Daca ai o singura restanta nu stai rau big grin

| gogu220 a răspuns:

Mie nimic. Mi-aş fi dorit un copil dar cred că e prea târziu.
Mi-aş fi dorit o casă mai mică, dar acum nu o să mă apuc să vând o cameră.

| Dismally explică (pentru gogu220):

Nu este prea tarziu niciodata. Cu casa nu cred ca este o problema, pur si simplu nu mai folosesti o camera big grin

| IIIshaneIII a răspuns (pentru gogu220):

Eu as vrea o camera in plus ca sa imi fac atelier, chiar nu ai cu ce sa o umpli? mai bine fara copchil norocul tau

| Subsemnatul123 a răspuns:

N-o sa mai fiu orice as avea.

| Dismally explică (pentru Subsemnatul123):

Asta nu ai de unde sa stii.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Dismally):

De ce nu?

| Dismally explică (pentru Subsemnatul123):

Pentru ca viata este imprevizibila.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Dismally):

Da dar viata nu stie ce ma face pe mine fericit si ce nu.

| sIncognito a răspuns:

Cred ca in viata asta, nu e posibil sa fii fericit intr-un mod linear, in continuu. Am incercat de-a lungul timpului sa ma educ cognitiv ori sa-mi sucesc perceptia asupra situatiilor, caci cel mai important e ce crezi tu despre ce se intampla. Cu toate astea, in momentul in care reusesc sa raman neafectata dupa un anumit tip de situatie, apare o alta care e de alta natura si pentru care nu m-am antrenat. Imi vad sentimentele precum ilustreaza aparatul care iti monitorizeaza bataile inimii, sus-jos, sus-jos. Cand sunt jos privesc momentele de sus cu tristete si oftica, cand sunt sus privesc momentele de jos cu rusine. Mereu am fost mai imatura emotional. Din pacate nu poate exista educatie teoretica pentru suflet. Tocmai fiindca e suflet, se educa prin experienta. Ce lipseste? Mi-e rusine sa zic si totodata sunt destul de ofticata, haha.

| Dismally explică (pentru sIncognito):

Cu toate acestea am cunoscut oameni care par fericiti in mod constant si oameni care spun ca fericirea este doar o alegere si ca toti putem invata sa privim orice situatie in asa fel incat sa fim afectati negativ cat mai putin.
De ce sa-ti fie rusine?

| lllyyy a răspuns:

Increderea si prietenii.M-au dezamagit toti

| AlexeiP a răspuns:

Tot timpul iti lipseste ceva. Daca fericirea depinde de lucruri atunci nu vei fi niciodata fericit. Fericirea nu sta in lucruri, fericirea sta in altceva.

| Dismally explică (pentru AlexeiP):

Iti poate lipsi si altceva, nu doar anumite obiecte.