| ღRαmøOoღ a întrebat:

Ce parere ati avea daca s-ar da o lege in care ar trebui ca parintii sa plateasca o anumita suma de bani pentru absentele voastre? Eu sincer, nu prea stiu sa spun...Adica daca imi este rau intr-o zi trebuie neaparat sa ajung la medicul de familie pentru am da o scutire medicala pentru o zi [ chiar daca imi este foarte rau ]. As zice ca 60% da, 40% nu... Stiu, sunt unii copii care " chiulesc " cea ce cred ca daca ar avea de platit o "amenda " ar lua mai in serios scoala.[desi ma abat de la subiect ] Cred ca numai asa numitul " Traian Basescu " ne-a " stricat ". De ce spun asta? Pentru ca cei din urma [ cei cu clasele mai mici ] au vazut ca adolescenti de la facultate dupa atea studii au ajuns [ in Romania ] barmani, vanzatoare ect. Am auzit multi baieti si fete care spuneau ceva de genul " Si ce daca nu invat, aia cu o gramada de diplome si cursuri au ajuns vanzatori eu la ce sa ma mai straduri atat? Ca sa fiu ca ei?! "
Multumesc! kiss Astept raspunsuri de la voi. :-D

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimi! in viziunea voastra asa e, copilu face si parintele trage.ca parinte, am avut grija ca ai mei copii sa ajunga la scoala si sa nu faca absente, multumesc bunului Dumnezeu ca nu am intampinat probleme de acest gen, iar daca au lipsit, am avut grija sa vb cu invatatoare/diriginta si sa dovedesc lipsa copilului de la scoala.despre scutire medicala nu s-a pus problema pentru ca nu a fost nevoie, si iarasi multumesc celui de sus ca a avut si are grija de ei. Despre Traian Basescu e de vina el ca tineretu pleaca de acasa la scoala, dar ajunge in alta parte? cu ce e de vina el, ca majoritatea tineretului se destrabaleaza? o fi vinovat, dar din alte puncte de vedere, este adevarat ca si partea didactica are partea ei de vina ca nu se imp; ica prea mult, dar si copilu se culca pe ideia ca are mama si tata bani, si nu o sa o duc greu, ma vor ajuta.
iti doresc un
An nou fericit si multa sanatate
La multi ani!:*

| thevilake a răspuns:

Caramela... Te rog eu lasa arfele astea de "Parinte bun" oh go on
"multumesc bunului domn ca nu am intampinat probleme etc etc blah blah"
Deaia nu mai pot eu ca esti tu parinte si ca ai avut grija.
Banuiesc ca copii tai nu au mai mult de 10 ani.
Toata lumea e proasta numai tu esti desteapta si perfecta? oh go on dai ma drumu de aici cu arfele tale si cu termenii tai de vorbire. Ce au ajuns parintii sa sufere atat... Si eu ziceam ca mama e sarita...

caramela
| caramela a răspuns (pentru thevilake):

Buna! in primul rand nu am facut decat sa raspund unei intrebari, pentru cultura ta generala copiii meu sunt mari 21 si respectiv 23 de ani, nu sunt mama perfecta, dar sunt mandra de buna educatie data copiilor mei, stiu ca adevarul doare, dar este foarte adevarat ca generatia tanara nu prea se implica si nici nu face casa buna cu scoala, nu jigni pentru ca eu nu am jignit pe nimeni, iar daca raspunsul meu te-a deranjat, asta e, nu poti sa fii draga tuturor, deci nici raspunsurile mele nu plac tuturor, si nu m-am dat a fi cea mai cea dintre mame si nici cea mai desteapta aici de pe site.e problema ta sa gandesti ce vrei ca nu ma pot opune, dar as vrea sa fii mai retinuta in a face afirmatii despre cineva pe care nu il/o cunosti personal...
Un an nou fericit si nu mai fi acid ca faci riduri:d