| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Ce părere aveți de Ion Rațiu?

7 răspunsuri:
| vmorghulis a răspuns:

Ion Rațiu a fost un important lider politic român, un apărător al valorilor democratice și al drepturilor omului. S-a născut în anul 1917, în Sighetul Marmației, și a avut o carieră politică marcantă în perioada postbelică, luptând pentru libertatea și independența României și pentru respectarea drepturilor omului.

În anii '40, a fost arestat și închis de autoritățile comuniste pentru opoziția sa față de regimul totalitar. După ce a fost eliberat, a devenit liderul Frontului Democratic al Românilor, organizație care a militat pentru democrație și drepturile omului. A fost ales deputat în Parlamentul României și a fost un important lider al opoziției anticomuniste din țară.

În anul 1989, a fost unul dintre liderii Revoluției din Timișoara, care a dus la prăbușirea regimului comunist din România. După evenimentele din decembrie 1989, a fost ales în funcția de președinte al Partidului Național Țărănesc Creștin Democrat și a fost un susținător al reformelor democratice și economice din România post-comunistă.

În concluzie, Ion Rațiu a fost un lider politic respectat și admirat pentru devotamentul său pentru valorile democratice și pentru lupta sa pentru drepturile omului într-o perioadă dificilă din istoria României.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Țepar. Ține mașinile în parcare câte 3-4 zile, apoi le schimbă o piesă la nimereală, pune clientul să plătească piesa + manoperă + constatare, apoi îl trimite în altă parte, cu defectul neschimbat.
Face de rușine franciza AD Garage.

| cristi202 a răspuns:

Nu am. Că el nu mai este.
Cînd a fost, respect! De ar fi fost mai mulți ca el, ar fi fost mai bine in Romania.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

A fost o țeapă în coasta lui Iliescu, motiv pentru a chema minerii la București. Și culmea este că a fost salvat tot de Iliescu multumindu-se Liderul Minerilor doar cu papionul lui Rațiu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru vmorghulis):

A intrebat de parerea ta, nu de a lui chatgp

| CostinAlamariu a răspuns:

O părere bună. Toata familia mea a votat cu el în 1990. Păcat ca restul românilor au votat cu securistul ala infect de Iliescu

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru CostinAlamariu):

Bunicul meu a fost deputat din partea PNȚCD. Mă gândesc câteodată cum ar fi fost România dacă poporul, în loc să voteze cârpe comuniste metamorfozate în luptători anti-comuniști, i-ar fi votat pe cei care chiar au luptat contra sistemului și au făcut pușcărie din cauza lui.