| ricki2 a întrebat:

Ce parere aveti de prostele de serile trecute(ieri[sambata]altaieri[vineri])?

Răspuns Câştigător
| Taty_Tatiana_1995 a răspuns:

Au fost protestatari dar și jandarmi care au depășit
Iimita.

37 răspunsuri:
| Lion56 a răspuns (pentru suntserios):

Da, noi suntem inapoiati. Voi care mergeti la parade in curu' gol si va trageti pe jos sunteti cei de rasa superioara...scuzehappy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lion56):

Dupa cum ziceam, inapoiat. Daca cineva nu are o problema cu persoanele gay brusc, imediat si fara nicio indoiala e si el gay si merge in cu.ru gol la parada. Esti penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Asta demonstrează că ești și analfabet funcțional, juridic, etc.
Știi că blocarea drumului public e infracțiune? Știi că mai există legi și pentru deranjarea liniștii publice?
http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/legea/60-1991.php
Dar legea asta, ce rost o mai avea, dacă niciun protest nu e ilegal?:)))
V-a băgat USR în cap că puteți să faceți ce vreți, dar nici chiar așa.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand vezi ca legea data de tine e cam vechiuta. Varianta a fost revizuita de prin 2004 si publicata in monitorul oficial.
Si la articolul 1 scrie
"Libertatea cetățenilor de a-și exprima opiniile politice, sociale sau de altă natură, de a organiza mitinguri, demonstrații, manifestații, procesiuni și orice alte întruniri și de a participa la acestea este garantată prin lege."

Apoi la articolul 3 scrie
"NU TREBUIE declarate în prealabil adunările publice al căror scop îl constituie manifestările cultural-artistice, sportive, religioase, comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale, precum și cele care se desfășoară în EXTERIORUL sau în incinta sediilor ori a imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat. "

Deci, ceea ce se intampla in exteriorul unui imobil juridic de interes public este total legal fara nicio aprobare.

Nu mai manca rahat. Daca tie iti convenea ca Dragnea and co. sa isi stearga dosarele penale prin legi si ordonante date noapte prin Guvern nu ai decat sa iesi in strada sa ii sustii. Nu stiu exact ce ai scanda acolo:
"Vrem sa ne conduca hotii?"
"V am votat sa va dati singuri legi pentru voi?"
"V am votat sa puteti fura in liniste?"
"Sustin coruptia?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

1.Și mai scrie ceva, dar n-ai vrut să vezi: În cazul în care organizatorii unor astfel de adunări publice dețin indicii sau date că desfășurarea lor s-ar putea solda cu acte de dezordine ori ar putea să ducă la manifestări violente, au obligația să solicite, din timp, primăriilor și organelor locale ale poliției, sprijin de specialitate.
Și nici nu cred că se încadrează Guvernul acolo, dar te lăsăm.

Dă-mi textul de lege care încurajează corupția din ce a adoptat Parlamentul.
Lasă abuzul în serviciu, că nici nu încurajează, dar e o prostie mai mare ca înainte. Soluția e cu praguri, evident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

ART. 2
Adunarile publice trebuie sa se desfasoare in mod pasnic si civilizat, cu protectia participantilor si a mediului ambiant, fara sa stinjeneasca folosirea normala a drumurilor publice, a transportului in comun, cu exceptia celor autorizate, functionarea institutiilor publice sau private, a celor de invatamint, cultura si sanatate, a unitatilor economice ori sa degenereze in actiuni turbulente de natura a pune in primejdie ordinea si linistea publica, siguranta persoanelor, integritatea corporala, viata sau bunurile acestora ori ale domeniului public.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Adunarile publice - mitinguri, demonstratii, manifestatii, procesiuni si altele asemenea - ce urmeaza sa se desfasoare in piete, pe caile publice ori in alte locuri in aer liber se pot organiza numai dupa declararea prealabila prevazuta de prezenta lege.