| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de urmatoarele 2 tipuri de mentalitate la fete.
Sa presupunem ca fata stie ca trebuie sa primeasca un cadou, ceva de la tine, sa presupunem la o intalnire, ocazie etc. Si:
1. Prima categorie de fete reactioneaza surprinse la cadou (desi stiau ca o sa primeasca ceva) se compoarta surprinse fericite, zambesc cu adevarat.
2. A doua categorie de fete reactioneaza indiferent (sa presupunem ca fix acelasi cadou ca si la prima varianta) Ele in schimb zic un merci cu jumat de gura, si se comporta ca si cum ar fi fost o obligatie sa le dai cadoul, nu sunt fericite, surprinse deloc.

Nu este vorba de valoarea cadoului, ci de GEST, reactie. Care categorie considerati a fi mai OK, din punctul vostru de vedere

13 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu știu, eu reacționez cu/prin ambele „tipologii", depinde de dispoziția mea.

| laSoledad a răspuns:

Diferenta nu o face ca stia sau nu ca o sa primeasca un cadou, ci ce a primit in sine din acel cadou. Daca a primit ce si-a dorit e fericita, daca nu, nu, indiferent ca stia sau nu ce va primi. Daca a primit ceva care-i displace, la fel, nu e fericita. Si asta se intampla si la baieti si barbati nu numai la fete si femei. Cand primesti ceva care cu adevarat iti este de folos in viata, esti fericit. Este o chestiune de interes, nu de reactie. Interesul precede reactia.

It's not a sex-oriented situation, it's just human nature.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Un cadou neinsemnificativ, gen o floare, ciocolata, un parfum etc. Insa raspunsul tau te catalogheaza in a 2-a categorie.

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

"Insa raspunsul tau te catalogheaza in a 2-a categorie." - Un raspuns nu te catalogheaza niciunde. Ci reactia, fapta. TPU e un site de vorbe, nu de fapte. Nu mai cataloga persoane, daca nu le cunosti.

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus ca oamenii reactioneaza diferit. Nu trebuie toti sa reactioneze ori ca in prima varianta, ori ca in a doua. Mai ales daca persoana te cunoaste foarte bine si cadoul este unul comun - o floare, o ciocolata etc, atunci nici nu trebuie sa te astepti sa aiba o reactie foarte mirata, foarte expandata. Cadoul conteaza in sinea lui, ea se va bucura in interiorul ei ca o apreciezi prin astfel de gesturi, iti va multumi, dar nu trebuie sa exclame foarte expresiv mirarea la primirea cadoului. Doar nu e la emisiunea Surprize-Surprize, unde toti se mira si lesina pe jos.

| lilith16 a răspuns:

Well, eu nu reactionez ca o disperată nici daca nu stiu de surpriză dar asta nu înseamnă ca nu apreciez gestul, poate sa fie o masina si nu fac ca o nebuna, nu pot sa fac asa indiferent de ce cadou e, dar apreciez gestul indiferent de cadou. poate nu arat asta dar cand iti spun multumesc si îmbrăţişez persoana înseamnă ca ii multumesc, nu pot fi falsa sa sar, sa tip, ca nu schimba cu nimic lucrurile, eu in general nu imi pot exprima emotiile sau ce simt, nu stiu de alte tipe

| laSoledad a răspuns:

Vezi? Fiecare persoana reactioneaza diferit. Asa e felul lor. It's basic human nature.

| RAY a răspuns:

Daca nu e atractie fizica nu conteaza acel cadou, vad eu asta, ne intelegem perfect, dar cand facem schimb de poze trece pe invizibil, dar fizicul nu conteaza doar sufletul

| J0B0MAT a răspuns:

3.Categoria care se comportă sincer.

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu cum, dar eu as vrea o varianta a-3-a laughing

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine depinde mult de fiecare persoana.Primul tip de personalitate de care spui reprezinta o fata care stie sa aprecieze orice gest de afectiune si de bunatate.Chiar daca stia ca i se va oferi un cadou, ea voia sa arate ca este recunoascatoare persoanei care i-a oferit acest dar, si sa arate ca pretuieste acest gest de atentie, deci asta inseamna ca stie sa-i aprecieze pe cei din jur.Cat despre al doilea tip, pot spune ca e o fata nemultumita care nu stie sa aprecize micile gesturi de atentie.Chiar daca stim ca o persoana ne va oferi ceva, trebuie sa aratam ca suntem multumiti, deoarece persoana data a depus efort pentru a pregati acest dar, iar daca vom arata indiferenta si nemultumire, inseamna ca nu stim sa respectam persoanele care tin la noi.Sa nu uitam de faptul ca prima fata putea sa fie exact ca si a doua, numai ca cadoul sa-i fi placut atat de mult incat sa nu fi putut rezista sa nu se bucure, deci depinde si de dar.Totusi,indiferent de cadou un om care tine la tine te va stima si iti va multumi chiar de va trebui sa se prefaca ca-i place ceea ce-i oferi.Depinde mult si de relatia pe care o ai cu persoana data, dar si de starea ei psihica in momentul dat. Tine minte, nu conteaza caodul dar conteaza gestul, si o persoana educa care tine la tine si care te iubeste cu adevarat, va sti mereu sa arate acest lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Prima