| BlueBell07 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care isi cumpara lucrarile de pe net pentru a trece de niste examene si mai dau bani si profesorilor evaluatori ca sa treaca examenul si sa se vada cu diploma in mana, cu beneficii conexe pe urma? Nu credeti ca ar trebui data o lege de interzicere a acestor practici mincinoase de a cumpara o lucrare facuta de altcineva? E drept ca se fac bani frumosi pe capul prost al altora care nu sunt capabili sa lege cateva cuvinte intr-o propozitie, dar ajung mari "literati" dupa ce promoveaza fals examenele? De ce s-a raspandit la scara larga aceasta impostura pe care se face toata lumea ca nu o vede? Cunosc o fosta femeie de serviciu in Italia care a ajuns in Romania la catedra, nu stie cu ce se mananca meseria de profesor, nu stie nici carte si nici cultura necesara nu o are, dar fiindca da plicuri cu euro, a ajuns sa-si dea gradele didactice si sa le promoveze.Nici nu e de mirare ca nicio universitate din Romania nu mai apare in topul celor mai bune universitati din lume, nici macar pe pozitia 1000!

Răspuns Câştigător
| bannedMF a răspuns:

O parere foarte buna

viitorul tari este in siguranta cu noii doctori laughing

7 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Oribil.

| BlueBell07 explică (pentru bannedMF):

Deci,inchipuiti-va! O individa care a lucrat 13 ani la toaletele publice ale italienilor, reuseste pe baza unei diplome obtinute inainte de a pleca in Italia, sa ajunga profesoara in Romania. Nu stie cu ce se mananca nici pedagogia si nici materia pe care o preda, apeland la ajutorul altor colegi si dandu-le bani ca sa poata trece clasa. Ei bine, in 8 ani de cand s-a intors, a reusit "sa promoveze" prin metode neortodoxe(plicuri cu euro) examenul de Titularizare, Definitivat si Gradul didactic II. Acum e inscrisa si la Gradul I si ar trebui sa scrie o lucrare in acest sens. Cu siguranta nu are nici cultura, nici pregatirea si nici limbajul necesare pentru a scrie o asemenea lucrare. Categoric apeleaza la site-urile pe care Ministerul Educatiei nu reuseste sa le inchida si isi cumpara lucrarea cu euro ca de obicei Probabil ii va da si profesoarei ceva plicuri si uite asa, trece fetita clasa si se face si cu examen promovat, dar si cu bani de la buget nemeritati.

| BlueBell07 explică (pentru Cipi1212):

Nici nu e de mirare ca toate universitatile romanesti au fost excluse din topul celor mai bune universitati din lume. Nici macar pe pozitille cuprinse intre 900-1000 nu figureaza vreuna. Cum daca nepotismul, spaga si coruptia sunt ceva obisnuit si se scot "absolventi" pe banda rulanta precum produsele din fabrica?

| Liviu a răspuns:

Omule, noi avem in parlament, parlamentari care au plagiat lucrari 'N', inca is bine mersi, despre ce vorbim?! nu comparam una cu alta, dar e de tot handelu...

| BlueBell07 explică (pentru Liviu):

Viitorul tarii e sumbru tare. Ce sa invete copiii de la o persoana care a dat cu matura 13 ani si care isi cumpara examenele cu euro ca sa aiba diplome si sa dea impresia unui profesor bine pregatit? O urmareste cineva cum isi face orele la inspectii? Are noroc ca nici elevii nu mai vor sa faca prea multa carte.

| Liviu a răspuns (pentru BlueBell07):

Cate sunt facute si noi nu avem habar? pentru medici suntem doar niste vite la taiere,precum la abator,cand murim cate unu,parca moare un tantar,ei is satuli de asta. Tratamentele ni le incearca pana ghiceste unu, si multe altele, la politie la fel, e interpretabil, la cum constanta nea caisa.Si multe altele, despre ce discutam? Noi suntem mici, sa ne rugam sa nu fie nevoie sa apelam la politie, doctori, avocati etc, ca suntem mancati!

| LisaJulie a răspuns:

Dacă sunt și in Guvern oameni care au făcut asta atunci este clar ca legea asta nu se va da niciodată