| Amidon413 a întrebat:

Ce parere aveti despre optimisti? Eu zic bine nu ca jignire dar cei care sunt 100%optimisti viseaza cu ochii deschisi ca realitatea nu e deloc roz.

5 răspunsuri:
| Andruskha69 a răspuns:

Am o parere buna despre mine, practic ceea ce am visat candva, cand eram copil si sarac am realizat mai tarziu, visele se indeplinesc doar daca crezi in ele, e lucru mare sa-ti urmezi visul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și dacă ar gândi pesimist i ar ajuta cu ceva?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

"E mai înțelept să te aștepți la ce e mai rău, răspunse inginerul, iar mai târziu să ai parte de o surpriză plăcută." - Jules Verne, "Insula Misterioasă"

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu vad nicio problema cu optimiștii. Dacă genul ăsta de atitudine îi motivează să depună efort și să aibă succes optimismul lor devine o profeție ce se împlinește singură.

În schimb dacă sunt genul de optimiști care stau și nu fac nimic cu gândul că o să-i găsească norocul într-o zi, normal ca atitudinea asta e autodistructivă.

Deci eu zic ca e de preferat sa fii optimist, dar un optimist activ

| MarianWLF a răspuns:

Trebuie sa fii realist, inclinat spre optimism, asta ar fi varianta corecta. Optimist 100% fiind orb de-a binelea nu se poate clar laughing