| mg112mada a întrebat:

Ce parere aveti despre perfectiune?
Ce parere aveti despre un copil care pana acum avea media 10, iar acum, in clasa a VIII a are media 9, 70 si ceva?

Răspuns Câştigător
| Eleonore a răspuns:

O nota este doar un simbol a capacitatii de invatare in acel moment. Nu iti descrie caracterul sau personalitatea. Este ca o stare. Se pot schimba.In al doilea rand, nu e sanatos sa iti doresti o utopie cum e perfectiunea. In afara ca nu se poate atinge deoarece omul e in contiuna schimbare, te supune unui stres si presiune majora ce mentinuta in timp poate duce la boli. In viata conteaza sa-ti gasesti motivatia pentru ca sa fii bun intr-un domeniu, in care sa pui toata pasiunea, daruirea, implicarea ta(aici nu ma refer la note, astea vin si pleaca), iar ceea ce alegi sa te implineasca cu adevarat. Nu te mai lasa fugarita de niste cifre, infrunta-le! fii tu insati! happy cu zambetul pe buze.

5 răspunsuri:
| CosminC86 a răspuns:

Buna! perfectiunea nu exista, este reprezentata doar de Dumnezeu. Fiecare muritor are defecte.

| Ƨirenia a răspuns:

Ai abordat 2 chestii total diferite.
Perfectiunea- nu prea cred in ea.
Iar treaba cu notele...ce-i asa mare chestie? Totusi e in clasa a 8-a, ajunge la 'teribilism', se mai ia cu una cu alta, si nu mai are un asa mare interes pentru scoala.

| Andreeaa19 a răspuns (pentru Ƨirenia):

Perfect de acord cu răspunsul tău!happy

| Dariusuu a răspuns:

Asta nu e perfectiune.

Daca are media asa mare, i place scoala ce mai.

Pana la urma isi pierde interesul.

| mg112mada explică (pentru Eleonore):

Dar daca deja am ajuns la starea aceea de trebuie sa fac totul perfect, dar de fiecare data, in incercarea mea de a avea note bune la toate materiile, eu ajung sa obosesc si sa ma impiedic si sa gresesc?