| StrongHeart a întrebat:

Ce se intampla cu creierul atunci cand bei sau te droghezi? Stiu ca e diferit in functie de substanta,dar intrebarea mea e,cum poti sa obtii sentimentul ala ca totul e bine si sa nu ai inhibitii fara sa apelezi la lucruri care iti dauneaza sanatatii? Am incercat si sa meditez,am incercat si rugaciuni,dar au functionat doar pe termen scurt.Voi cum rezistati presiunilor si stresului fara sa stati cu tigara in gura,cafeaua,iarba,sticla,acu in vena,mancare fast food,coca cola, orice ar fi..Mai toti avem vicii, dar cred ca exista oameni(foarte putini) gen calugari din Tibet sa zicem care obtin starile alea de bine sau stiu sa isi controleze energia fara sa isi distruga sanatatea..Sunt oamenii aia diferiti de restul sau oricine poate sa faca asta,daca vrea? NU zic acum ca vreau sa ma calugaresc doamne fereste,dar mi-ar placea sa stiu ce optiuni mai sunt si ce strategii aveti sa treceti peste o zi proasta sau o perioada de stres fara pastile sau alte prostii.
Pentru ca atunci cand iei astfel de substante,mai ales in exces castigi ceva(o stare buna) pe termen scurt, dar pierzi pe termen lung.Deci,voi ce strategii aveti? Ce va spuneti cand totul merge prost si sunteti tentati sa apelati la anumite substante?
Am pus in aceeasi categorie drogurile cu bautura cu pastilele de la farmacie si cu mancarea pentru ca toate sunt substante,la urma urmei si toti suntem vinovati intr-o mica sau mai mare masura de a fi dependenti de ceva. Poate fi chiar o persoana,poate nu poti sa stai prea mult singur pentru ca esti dependent de ceilalti, nu are importanta.Va rog raspundeti cu seriozitate si fara prejudecati.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am citit cu atenție întrebări și răspunsuri ale dtale de pe TPU.
Am văzut.
Viața bogată în întâmplări prin care ai trecut.
Situația dtale actuală în linii mari.
Când pui întrebări despre droguri ești sau fățarnic sau chiar nu înțelegi pe unde ai fost.
Așa sunt unii se plimbă prin toată lumea și când îi întrebi cum a fost pe acolo îți dai seama că s-au plimbat cu ochii închiși.
Aer, apă, mâncare, o femeie cu care să trăiești.
Când ești singur ești.
Ieșit din ou, din mama, dar ești doar pe jumătate viu. Ți se pare că ești viu, dar este încă o speranță de viață, nu este o viață întreagă. Fugind de viața întreagă, din motive că nu ești încă matur din punct de vedere al acestei înțelegeri, înțelegerea însemnând,
1. Acum am aflat, acum știu.
2. Acum acționez până rezolv.
Iar ca să poți să fugi cauți fericirea surogat, alcool, drog, fumat, pastile. Mâncarea nu, dacă mănânci ceea ce trebuie.
Dacă vei avea o femeie, s-ar putea să ajungi să fii viu.
S-ar putea să nu, dar ai avea totuși o șansă.
Această lipsă, caree face ca viața să nu fie întreagă, nu o poți compensa cu nimic.
După ce rezolvi asta mai putem vorbi amândoi și de restul.
Asta ca să nu vorbim discuții.
Te felicit pentru strădania ta de a-i ajuta pe alții cu răspunsuri elaborate și pline de compasiune.

| StrongHeart explică (pentru sadrian46):

Asa este,trebuie sa imi gasesc echilibrul.
Foarte interesant ce spuneti,ca un om este pe jumatate viu atunci cand nu e constient de ce se intampla in jurul lui.
Ce-i drept am trait haotic o parte din viata mea,credeam ca pot jongla cu mai multe mingi decat eram capabil,incercand sa le fac pe toate deodata,in loc sa am rabdare si sa las lucrurile sa curga de la sine, uitand sa ma bucur de lucruri simple, uitand sa acord atentie cui merita cu adevarat.
De ceva timp am lasat trecutul in spate si incerc sa nu mai calc stramb, dar e greu cu tentatiile care sunt la tot pasul.
Dar vazand anumite lucruri, chiar daca nu stii ce vrei ajungi sa stii sigur ce nu vrei sa devii.
Poate raspunsul dvs. nu e ce voiam sa aud, dar e ce trebuia sa aud.
Multumesc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru StrongHeart):

Mai exact, un om este jumătate om până nu își împlinește viața sa cu altă jumătate care este o femeie în cazul dtale.
Ești exact jumătate.
Te-ai născut jumătate.
Ai întâlnit o jumătate.
Ai făcut cu ea un copil.
A apărut o altă jumătate de viață.
De când a apărut sexul, ( nu mă deranjează deloc dacă dta crezi că Dumnezeu a aranjat asta) așa a constatat Dumnezeu că viața este mai plină mai perfectă poate supra-viețui mai bine.
În momentul când ai această revelație, și conștient lupți, acționezi să te integrezi, de atunci începi să trăiești.
Am 3 copii și o căsnicie de 46 de ani. Dar această revelație am avut-o recent.
Din februarie sunt pe TPU. Ajutându-i pe alții, făcând asta, am avut revelația. Un om, sau o femeie = jumătăți de viață.
Un om+ o femeie= o viață intreagă.
Acum o să abordez homosexualitatea din acest punct de vedere.
Un homosexual care inlocuiește o femeie cu un bărbat, din punctul meu de vedere, de unde văd eu lumea,
dar constat că este punctul de vedere al vieții,
un asemenea om, homosexual nu ajunge să trăiască o viață întreagă.
Nu am alt argument, nu discut de ce este el așa, cum a devenit, că este din naștere, că e din învățare, indiferent cum, dacă așa este el, atunci când se declară homosexual si practică relații sexuale homosexuale, cu un partener homosexual, el nu este om întreg. el nu trăiește viața întreagă. Este la fel cu un orb care nu a văzut lumina niciodată, este ca un om lipsit de auz care nu a auzit nici un sunet niciodată. Astfel din punctul meu de vedere, el este o persoană cu o dizabilitate vitală. Astfel ar trebui să aibă un certificat de handicapat și să fie tratat ca atare cu compasiune și grijă din partea societății. Dar ar trebui să înțeleagă că este un handicapat, indiferent de motivul din care a ajuns așa, genetic sau social. Iar ca handicapat ar trebui să ceară drepturi de handicapat, iar nu altceva, să crească copii și să facă panaramă cu handicapul lui pe stradă.

| Emma30555 a răspuns:

Creierul ficaruia reactioneaza diferit la substante. Unii sunt veseli altii tristi, chiar si tu insuti poti fii uneori vesel alteori trist la aceeasi substabta cum ar fi alcoolul de exemplu. Dar toate astea tin de ceea ce simtim noi inainte. Intotdeauna instictul este sa nu produci prea mari bagube corpului. Echilibrul si fericirea sunt in noi, pot fii o alegere. Daca facem in viata activitati care ne plac, daca avem cativa prieteni, lucrurile devin mai simple. Dar ne trebuie si o anumita intelepciune ca sa vedem adevarul si partea plina a paharului. Despre partea sentimentala nu stiu ce sa zic, dragostea e trecatoare, dar e bine sa o experimentezi

| StrongHeart explică (pentru sadrian46):

Va dau dreptate 100%, insa in ziua de astazi parca esti in minoritate daca gandesti in felul asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, exact sunt în minoritate iar ca minoritate, cer ca drepturile mele de minoritar să fie respectate. Voi ieși chiar în stradă ca să îim fie respectate aceste drepturi.
Sun din Cluj. Aici anual câteva sute de homosexuali ies în stradă să ne arate că așa sunt ei și să ceară drepturi.
Eu propun la 100000 de Clujeni care cred ca mine, că viața întreagă este un bărbat + o femeie să ieșim și noi în stradă și să facem o demonstrație.

| gogu220 a răspuns:

Răspunsul e simplu

Votka stalinskaya