| DamaryRocha a întrebat:

Cine credeţi că ar câştiga dintre un leu şi un tigru? Dar dintre un rechin şi o balenă?

Răspuns Câştigător
| HighByTheBeach a răspuns:

Eu cred ca dintre un leu si un tigru ar cistica leul, deoarece el este mai puternic si mai feroce.

Dintr-un rechin si balena ar cistiga rechinul, deoarece rechinul are niste colti puternici cu care ar putea sa raneasca balena care ar pieri datorita excesului de singe pierdut, insa este o posibilitate care ar incuraja balena sa cistige. Daca balena ar lovi puternic rechinul cu coada, el ar ameti, iar balena ar putea scapa. Funda te rog!

12 răspunsuri:
| valeria4u a răspuns:

Buna!

1.Intre leu si tigru - ambii ar fi morti :-s

2.Intre rechin si balena - rechinul ar invinge pentru ca ar musca balena, iar aceasta ar pierde mult sange. happy

| AllyAlly2a a răspuns:

Rechinul este mai rapid, in schimb balena e inceata, dar amandoi au avantaje, la leu si tigru habar n-am, mi se par cam aceiasi

| Hikari a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca dintr-un leu si un tigru ar castiga leul deoarece acesta este mai puternic.
Dintre un rechin si o balena, balena pentru ca desi rechinul are dinti ascutiti balena este de 2 ori mai mare decat acesta si daca rechinul ar ataca o balena ar reusi sa o lese numai cu cateva zgarieturi insa daca o balena ar ataca un rechin cu siguranta ar castiga.

| JokerV a răspuns:

Ma dintre tigru si leu probabil ar fi egalitate dar despre balena ar inghite cu totul rechinul, daon morti masi balena de de 20ori cat un rechin

| Neimportant a răspuns:

Dintre leu şi un tigru- ar fi egalitate.

Dintre un rechin şi o balenă- rechinul pentru că este mai rapid, iar el poate să o muşte şi să sângereze.

| valeria4u a răspuns (pentru JokerV):

rolling on the floor ce explicatie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Contrar parerii generale, castiga tigrul. Romanii au exersat intens lupta intre lei si tigri, in arenele romane. Desi leul e mai puternic, e mai putin violent cu adversari pe masura (vezi pe youtube clipuri de pe Discovery, cum hienele reusesc sa goneasca leii de la lesul caprioarei). Surse arheologice au descoperit indicii ca pe vremea romana, in pariurile din Colliseum, sortii erau 5/1 in favoarea tigrului bengalez.
2. Tot pe youtube, vezi cum rechinii reusesc sa atace si sa omoare un pui de balena, in ciuda interventiei disperate a mamei ei. Pe casaloata aia mare in schimb nu o ataca, e prea masiva pentru ei, si nu o pot musca in voie (ei musca doar obiecte mai usor de prins datorita pozitiei retrase a gurii). Dar puiul nou nascut n-are nici o sansa, si nici maica-sa nu reuseste sa goneasca o haita de rechini intrati in "febra hranitului" (feeding frenzy). Daca e muribunda, o mananca si pe ea. Daca nu, poate oricand sa scape prin scufundare la mare adancime (marele alb nu ataca sau urmareste hrana la mare adancime).
Deci balena castiga, daca e matura si sanatoasa. (Se schimba situatia daca este atacata de orci, totusi).
PS. Asa, ca fapt divers, tu cine crezi ca ar castiga daca Prigoana s-ar lua la bataie cu Oprescu?

| JokerV a răspuns (pentru valeria4u):

Pai nu e logic

| InYourMemories a răspuns:

BUNA!
Parerea mea este:ca dintre leu si tigru-ar castiga tigrul, deoarece este mai rapid(credd)batting eyelashes
iar dintre balena si rechin-ar castiga rechinul deoarece are dintti poate ataca, si e mai rapid(probabil)happy

| HunterOrHunted a răspuns:

Salutare. Dintre un leu si un tigru clar ar castiga TIGRUL nu LEUL in urma unui studiu stiintific s-a demonstrat ca cel mai puternic carnivor este TIGRUL nu LEUL. Deoarece el este mult mai puternic si, dupa cum spunea un om de stiinta, leii sunt facuti sa fie luptatori iar tigrii, ei bine, sunt facuti sa fie ucigasi. Nu stau la povesti. Cine v-a zis voua ca leul e mai puternic? Leii masculi se aduna in 2-3 ca sa alunge alti lei sau pe leii nomazi. De lei am auzit ca sunt ucisi de bastinasi in Africa, ei vaneaza leii pe jos, hehe, dar nu am auzit nicioadata nu de un vanator, nici de un trib intreg care sa mearga pe jos si sa treaca de granitele tigrilor. Vanatoarea lor se face pe elefanti in grup si se face cu pusti, fiindca nu este suficient un glont. Tigrul este mai agil, mai puternic, mai agresiv si mai impunator decat leul. Serios, chiar mai credeti tampeniile alea pe care vi le spun la gradinita?
Cat despre rechin si balena, voi fi scurt: niciodata un rechin nu a fost, este sau va fi intr-atat de cretin incat sa atace o balena. Balenele sunt mai mari. Poate doar un grup de zece rechini va ataca o balena dar pana cand aceasta sa fie ucisa, ei bine, in viata ar mai ramane un singur rechin. Dar asta depinde si de speciile combatantilor. Pe scurt: tigrul este mai puternic, mai agresiv, mai agil, un maestru al camuflajului, un vanator innascut, si in plus tigrul are o musculatura mult mai puternica decat leul. Un tigru nu are nevoie de prea mult timp ca sa ucida un leu. Cautati stirea aceea cu "Un tigru bengalez a ucis un leu" si o sa va convingeti. Iar dintre balena si rechin, depinde de speciile combatantilor: daca sunt 10 rechin albi POATE vor reusi sa ucida o balena mica. Cautati pe internet si intrati aici ca sa va convingeti cu leul si tigrul daca eu nu v-am convins: http://www.descopera.ro/......-si-un-leu

| Gabi_Moldovan_1993 a răspuns (pentru valeria4u):

Da laughing

| Gabi_Moldovan_1993 a răspuns (pentru valeria4u):

laughing Da