| ki21lu a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna ce este/inseamna "Enochiana"? Mai ales semnul ala de seamana cu "M" http://www.google.ro/......tp?/imgres r:2, s:0! Stiu pe cineva, s-a nascut cu semnul ala si nu stie ce e si ce inseamna :|

Răspuns Câştigător
| TiaFCRB a răspuns:

Enochian este un nume de multe ori aplicat un limbaj ocult sau angelică înregistrate în jurnalele private ale lui John Dee şi văzător Kelley lui Edward, în secolul al 16-lea. Bărbaţii au susţinut că acesta a fost descoperit lor de către îngeri. Unii cercetători contemporani de magie consideră că este o limbă care este construit cu toate acestea, viabilă pentru lucrari magic, în timp ce alţi cercetători de limbi construite pur şi simplu consideră că este o imitaţie foarte slab de-o limbă veche, cu gramatica provine în special din limba engleză [necesită citare]. Limba este integrantă a practica magie Enochian.

Limba angelica ca a descoperit Dee şi Kelley cuprinde un corpus limitat textuală. În plus, doar anumite părţi ale acesteia vin cu traduceri în limba engleză. Cu toate acestea, unii lingvişti, în special Donald Laycock, au studiat Enochian, şi argumentează împotriva oricăror caracteristici extraordinare în limba.

Jurnalele Dee nu a descrie limba ca "Enochian", preferând descriptori, cum ar fi "angelica", "Discurs Ceresc", "Limba de Angels", "prima limbă a lui Dumnezeu-Hristos", "Limba Sfânt", sau "Adamical", deoarece, în conformitate cu Ingerii lui Dee, a fost folosit de catre Adam in Rai pentru a denumi toate lucrurile. Termenul "Enochian" vine de la afirmaţia lui Dee că Patriarhul Enoh biblic a fost ultimul om (înainte de Dee şi Kelley), să cunoască limba.
Mam documentat laughing)) funda?

1 răspuns:
| ki21lu explică (pentru TiaFCRB):

Mc :* da, funda laughing)