| asdasda a întrebat:

Cine stie greaca, si imi poate traduce si mie fraza aceasta? Va rog din tot sufletu happy Fundaa

Fraza este : Irthes athina stileme to ti sou na se paro ok

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Irthes athina stileme to ti sou na se paro ok

Posibil sa fie "Irthes i Athina, stile mou to tilefono (prescrutat til) sou na se paro ok "

"Ai venit Atena, trimite-mi telefonul tau sa te sun ok"

10 răspunsuri:
| sheamussheamus a răspuns:

Atena a venit stileme te tau sa fie ok.
Ceva de genu happy.
Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| asdasda explică (pentru MihaelaDart):

Si asta stii ce inseamna? M-ai putea ajuta te rog frumos?

Pou pas gaia banio
Ego den eho tilefonoooi
Den boro na se paro tilefono

| MihaelaDart a răspuns (pentru asdasda):

Unde mergi in baia de pamant... gaia e pamant, ce treaba are cu baia, tu stii mai bine laughing

Ego den exo tilefono - eu nu am telefon
den mporo na se paro tilefono - nu pot sa te sun

| asdasda explică (pentru MihaelaDart):

Te mai rog inca odata si sper sa intelegi ce scrie, pana acum mi-ai fost de foarte mare ajutor happy

Pareme apoi tin mana sou
Tote ane boresis
Emis exume rumaniches kartes xe den boro

| asdasda explică (pentru MihaelaDart):

Te mai rog inca odata si sper sa intelegi ce scrie, pana acum mi-ai fost de foarte mare ajutor happy

Pareme apoi tin mana sou
Tote ane boresis
Emis exume rumaniches kartes xe den boro

sa stii ca acolo e "apoi" nu "apoi" il corecteaza automat sad

| asdasda explică (pentru MihaelaDart):

Te mai rog inca odata si sper sa intelegi ce scrie, pana acum mi-ai fost de foarte mare ajutor happy

Pareme apoi tin mana sou
Tote ane boresis
Emis exume rumaniches kartes xe den boro

Sa stii ca acolo este "apoi" dar fara "i" il corecteaza automat sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru asdasda):

Pare me apoi tin mama / mana sou (Suna-ma de la mama ta)
Tote an mporeis, (Atunci cand poti, noi avem cartele telefonice romanesti si nu putem)
emeis exoume roumanikes kartes kai den mporo

Cu toate ca-ti spun, daca locuiesc in Grecia si au roamningul activat pot suna in Romania, nu costa mult. Pentru ca asa am si eu. tel cu dual sim, cu nr romanesc pe care il folosesc pentru Rom si altul cu nr grecesc pentru Grecia...

Sa intelegi si tu... de aceea cunosc limba greaca, pentru ca si traiesc la greci :)...

Daca vrei sa mai imi comunici ceva sa te pot ajuta cu vreo traducere, poti sa-mi scrie pe facebookul meu https://www.facebook.com/mixaela.dima :)

P.S observ ca il corecteaza cu i. :( oricum este fara

| asdasda explică (pentru anonim_4396):

Te rog frumos, imi poti traduce conversatia asta? :* te rog froarte frumos :

Anikse ena kinito re koukla m
Pareme apoi to stathero ok ana tavpoume abrio
Pou
Pou na ertho
Pezi na peraso abrio
Filakia taleme abrio
Tote

Pou ise

Stile me ligi na ta pou me ik
Ok

Tii
?

Thes na ta poume

Ego imuna sti thalasa

Ti xero

Tora?

Se 1 ora boris

Ne

Pou ego kai esi moni mas

Ne... pao me mama che tora monimas

| asdasda explică (pentru anonim_4396):

Te mai rog frumos inca odata, daca este cu putinta, si nu deranjez

Anikse ena kinito re koukla m
Pareme apoi to stathero ok ana tavpoume abrio
Pou
Pou na ertho
Pezi na peraso abrio
Filakia taleme abrio
Tote

Pou ise

Stile me ligi na ta pou me ik
Ok

Tii
?

Thes na ta poume

Ego imuna sti thalasa

Ti xero

Tora?

Se 1 ora boris

Ne

Pou ego kai esi moni mas

Ne... pao me mama che tora monimas

Ne ane boris

Ne
Ti ora?

Se mia ora
Sintagma ekso apoi to netro

Oxy sintagma
Acropoli
Ok?

Stin stasi tou metru mesa ok oxi exo
10 ora exi

Na min argisis

Oki koukla m

Ok

Nakia
Makia

Taleme eki pao gaia banaki happy

| MihaelaDart a răspuns (pentru asdasda):

Nu stiu ce sa mai cred,,, te-am ajutat cu ce ai dorit. desi mi se pare ciudat din partea ta sa ma blochezi pe facebook fara nici un motiv si inca doresti traduceri.

As fi vrut sa-ti fi trimis traducerea pe facebook, desi am fost dezamagita de multumescul primit... o blocare pe facebook. Asteapta sa vina urmatorul membru care cunoaste limba greaca sa-ti traduca. Cu astfel de persoane care le dau totul pe tava si imi inchid usa fara nici un motiv, scuzele mele... ai gresit persoana.

Succes!