| anonim_4396 a întrebat:

Conform studiului intitulat "Tulburarea depresiva. Noi directii de cercetare", grupele de varsta cu cea mai mare incidenta a sinuciderii sunt: 15 - 19 ani, 50 - 54 de ani si peste 85 de ani, informeaza Mediafax.

Studiul mai arata ca, la nivelul UE, rata sinuciderii in randul barbatilor este de trei ori mai mare decat in randul femeilor.

In cadrul acestei grupe de varsta, rata suicidului in randul femeilor este sub media europeana (5 sinucideri, comparativ cu 8, 1 medie), in randul barbatilor rata este una foarte mare: 40, 6 in Romania, fata de 28, 7 la suta de mii de locuitori - media UE. mai mult

De ce credeti ca in ROmania barbatii sunt mult mai mult predispusi la sinucidere decat femeile?

Si in caz de vreti s-a citit mai mult

http://www.ziare.com/articole/rata+sinucidere

Spune acolo ca anul trecut mai multi oameni s-au sinucis in America decat au murit din cauza accidentelor rutiere si asta spune foarte multe.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Imi da de gand, am avut 15 ani -19 ani inca traiesc, acuma ma gandesc cu groaza la 50 de ani, man numai pot dormi sincer

cand am iubit prima oara am avut gandurii de astea si asta e, numai vreau asa ceva,banuiesc ca nu ai chef sa ma citesti nu? in legatura cu sonajele nu ma bag man, nu stiu, eu vreau sa ma sinucid zilnic, noaptea dorm ca ma sinucid si nu reusesc, ai tu ceva cu femeile, mereu apar femeiile in intrebarile tale, le iubesti asa mult?

| Kenya a răspuns:

Si eu care credeam ca fetele\femeile se sinucid mai mult ca barbatii.
Posibil din dragoste...

| RainmakerX a răspuns:

Pai...uite parerea mea.

1.Baieti de 15-19 ani care se sinucid. Hmm. Endo, si eu sunt incadrat in aceasta categorie de varsta deci pot sa-ti raspund clar la intrebarea asta.
Cei de varsta mea sunt frustrati! Inca de la 15 ani li se pune pata pe una *o fata IDK*, o urmaresc ca nebunii, se gandesc mult timp la ea si dupa se duc acasa ca sa planga in perna. *nu toti, unii*
La 15 ani sunt multi care se sinucid caci au rezultate proaste la evaluarea nationala, iar la 18-19 ani unii se sinucid din vina bacului.
De ce? Pai sunt din randul acelor copii cu o viata de familie complet zbuciumata...parintii le-au platit studiile si nu au avut parte de odihna. Atunci cand au vazut rezultatele slabe *pentru ca nu au picat pe subiect* pur si simplu au clacat intrucat ei nu aveau cu ce sa-si umple viata. Pur si simplu se gandisera numai la invatat intotdeauna, nu tu prieteni, nu tu prietena si acum nici macar un rezultat bun la acest examen caruia i-ai dedicat adolescenta ta. Cine o sa-ti mai dea inapoi timpul? Nimeni. De aceea devin depresivi si se sinucid.
Scoala este stresanta, fetele sunt greu de inteles iar parintii mai rau te incurca atunci cand vor sa-ti intinda o mana de ajutor.
Ai mei nu sunt asa, pe mine m-au ajutat mult, in special tata dar cred ca se intelegea de la bun inceput ca eu sunt exceptie de la regula, de asemenea si cei care mai citesc asta. happy

2.54 de ani. La varsta asta unii realizeaza ca si-au crescut degeaba copiii care au devenit cine stie ce *puscariasi/someri* si ca pur si simplu nu le-au acordat destul sprijin ca sa se bucure de o batranete fericita.
La varsta aceasta o familie slab intemeiata incepe sa se destrame complet. De aceea se intampla asta.

3. 85 de ani? WOW Moartea ii cauta pe acasa in timp ce ei se sinucid in padure. Chiar m-ai socat cu asta, nu ma asteptam. Banuiesc ca acei oameni gandesc asa.
"Sunt ramolit, mai rau ii incurc pe cei din jur, ce mai pot face acum cand copiii sunt plecati in strainatate si nu mai vin pe la mine iar partenera de viata este moarta de 10 ani." Ce sa mai faca acei oameni? Sa se chinuie? De aceea cred ca o fac.Totusi mi se pare absurd sa te sinucizi cand oricum mai ai foarte putin de trait.

De ce se sinucid mai multi barbati decat femei? Sincer, nu stiu dar pot sa-mi dau cu parerea.

Daca se ceva rau femeile plang si se calmeaza cu timpul in timp ce barbatii se enerveaza si pur si simplu innebunesc cu timpul. Devin betivi si depresivi si se ajunge la asta.

Este doar parerea mea. WOW, mai multi decat cei morti in accidente rutiere? Chiar este ingrijorator :/ Ce a ajuns lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kenya):

Nu prea cred. mai mult as crede asta la femei, la barbati mai e si presiunea familiei, vorba aia esti stalpul casei care pune mancarea pe masa. multi am vazut ca s-au sinucis cand au ramas fara munca etc etc.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu exact, nu am stat niciodata sa ma gandesc foarte mult la chestia asta. Insa cred ca pe barbati, criza de varsta mijlocie ii loveste mult mai rau decat pe femei. Asa ca, in cazul celor intre 50 si 54 de ani si cei de peste 85 de ani imi pot imagina ca sunt mai depresivi si cred ca se datoreaza din cauza lipsei spiritului matern. Extrem de multe femei se simt implinite in momentul in care isi intemeiaza o familie si chiar daca sa zicem ca trec printr-o perioada mai problematica vor sa traiasca pentru copii, ba pentru ca doresc sa isi vada copiii mari, ba ca vor sa isi cunoasca nepotii etc. Femeile au un instinct matern mult mai puternic decat barbatii si cred ca asta le face si mai fericite pe parcursul vietii. Era o vorba, nu stiu exact daca o mai tin bine minte, insa femeia cand are un copil o sa il iubeasca oricum, indiferent al cui este (in cele mai multe cazuri), insa barbatul isi iubeste copilul prin prisma femeii de langa el. Asa ca este posibil ca multi barbati sa se sinucida din dragoste pentru ca ei nu cunosc o legatura mai puternica decat dragostea dintre femeie si barbat sau cel putin, in cea mai mare parte. O femeie va trece mai usor peste o despartire pentru ca va avea altceva care sa o motiveze.
In fine, este doar o idee la care m-am gandit acum. Nu stiu daca este adevarata sau nu, dar cand voi face un studiu pe tema asta, iti voi spune. laughing)

| neca a răspuns:

Probabil are legatura cu faptul ca barbati produc mai mult testosteron decat femeile, testosteronu ne face mai impulsivi, mai dispusi sa riscam

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca rata e mai mare in randul barbatilor din cauza presiunilor societatii, de care mai vorbisem si in postul ala cu egalitatea intre sexe de ieri. Societatea are foarte multe asteptari de la baieti, in legatura cu cum trebuie sa se comporte, cum sa se imbrace cum sa vorbeasca etc. si chiar daca exista asteptari mari si pentru fete, nu sunt fortate in aceeasi maniera. Mai direct, nu se ia lumea de tine atat de mult cand esti fata ca atunci cand esti baiat. Daca esti baiat si stai in banca ta, inveti, nu iti place sportul, te inbraci intr-un anumit fel( care pentru nu stiu ce motive nu le place altora), nu vorbesti foarte mult, esti mic, sau gras, sau prea inalt o sa se ia lumea de tine si din pacate nu sunt astea singurele motive. Daca esti fata cu aceleasi caracteristici, e mai putin probabil sa se ia lumea de tine, nu zic ca e toata lumea draguta cu tine sau ca fetele nu patesc nimic rau, dar se intampla mai rar. Nu stiu de ce, poate pentru ca oamenii au mai mula compasiune pentru fete si mai e si chestia aia cu "nu ai voie sa lovesti o femeie", dar cu un baiat cu 40 de kilograme si 20 de centimetri mai mic ca tine poti sa faci ce vrei. In concluzie, esti mult mai expus la bullying daca esti baiat.
Pe de alta parte, fetele primesc mult mai multa atentie, in timp ce baietii trebuie sa "munceasca" pentru a intra in conversatii. Mai e si chestia cu intalnirile unde fetele doar asteapta si baietii trebuie sa faca totul. Deci, baietii mai timizi, in situatia relativ fericita in care nu se ia nimeni de ei, pot deveni foarte singuri si asta poate duce la depresie.
Pentru oamenii adulti, barbatii, de obicei, isi asuma rolul de a sustine familia si cred ca e vina lor cand lucrurile nu merg bine. In plus, au un potential mai mare sa acumouleze datorii la jocuri de noroc si alte chestii, nu stiu de ce. Ma bucur ca nu ma mai ult la televizor, ca mereu vedeam, "un tata si-a luat viata dupa ce si-a cheltuit toti banii la jocuri de noroc, bla bla bla, ala lasat in urma o mama si nu stiu cati copii".
Acum, de ce e mai mare rata in Romania? Sincer sa fiu, probabil pentru ca lumea e mai sexista laughing. Din cate am vazut prin filme sau pe youtube in America, oamenii se comporta la fel de rau cu femeile cum se comporta cu barbatii, cel putin in scoli, unde e chiar grupa de varsta predominanta.
Un al motiv ar putea fi ca tara noastra e mai... conservatoare, zicem, adica tinerii experimenteaza probleme ca homophobia, care desi existente, sunt mai putin pronuntate in alte tari. Tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca din cauza saraciei si presiunii mai mari asurpa barbatilor decat a femeilor. adica, sa fim seriosi, care barbat are pretentia ca fata de care ii place sa aiba masina si casa? pe de alta parte o femeie tot timpul va cauta unu care o duce mai bine ca sa asigure un trai mai bun copiilor lor. cat despre saracie, multi cand isi pierd locul de munca din cauza presiunii care va veni din partea familiei si a mai multor chestii, aleg calea mai usoara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chestia asta ma face sa ma simt o person rea. Eu ma gandeam la singuratate, filosofie, traume, chestii si acum... Oooooo, saracie, cine s-ar fi gandit? Posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu tu dar eu cand auzeam de barbati care se sinucid ( la tv, cand eram mic ma refer) majoritatea o faceau pentru ca pierdeau locurile de munca sau nevasta / iubita

| IMPLICAT a răspuns:

E simplu. Suiciderea este cauzata de o "drama". Femeile trec mai usor peste "drame" deca barbatii. Barbatii, uneori nu mai trec.

| Ionutza2012 a răspuns:

De ce te-ai sinucide la peste 85 de ani? Poate doar ca sa iesi din viata in stil mare... Ce aiurea. Cred ca se sinucid mai multi barbati decat femei pentru ca femeile nu au destul curaj. Dupa parerea mea, la 15-19 ani, multe depresii si tentative de sinucidere sunt incercari disperate de a atrage atentia. Ce parere aveti de oamenii de succes care se sinucid in plina glorie, doar pentru ca oamenii sa isi aminteasca de ei in modul cel mai bun posibil.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, persoana in cauza trebuie să vada în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care se raporteaza la ceilalţi, modul în care se raporteaza la Dumnezeu, aşteptările pe care le are de la sine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial pentru acea persoana sa caute sprijin moral. Sa nu stea aşa. Nu trebuie să îngăduie nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale... thinking