| arabella22 a întrebat:

Credeti ca e bine sa fac acest pas? Stau impreuna cu mama pentru a face economii la bani de mai multi ani. Salariul nu e foarte mare si nu-mi permit sa-mi cumpar nici macar o garsoniera.Din pacate,mama nu e o persoana prea usor de suportat,in sensul ca e egocentrica si ma jigneste mereu spunanadu-mi ca ma comport gresit,ca vorbesc mai mult decat trebuie,ca nu sunt un om practic,ca toata lumea ma trage pe sfoara,etc. Prietenii sunt mereu priviti cu suspiciune,iar daca am o parere,mi-o ia mereu in deradere si ma face sa ma simt prost in prezenta altora, ca si cum nu ar da doi bani pe capul meu. de multe ori imi spune ca sunt "proasta"(desi am o varsta trecuta de 30) si ca mai bine sa ma duc sa ma culc daca nu am altceva mai bun de facut. de multe ori am iertat-o doar pentru ca e mama si toata lumea imi spune ca m-a crescut cu eforturi,insa nu inteleg de ce ma jigneste atatd e urat,tipa la mine si vrea sa ma faca mereu sa nu am incredere nici in capacitatea mea de a gandi, nici in calitatile mele( o enerveaza de exemplu cand cineva imi spune ca sunt "draguta" sau "inteligenta"). Nu suporta sa fiu laudata de ceilalti.Mereu le taie vorba agresiv celor care vor sa ma aprecieze. Eu nu inteleg de ce se comporta asa. de mica m-a tratat ca pe o oaie fara tinta(ca pe un copil handicapat). Credeti ca as face bine sa fac un efort financiar(acum am salariul meu,nu mai sunt mica) si sa plec sa stau macar cu chirie,daca nu pot sa-mi cumpar o casa singura? mama este bolnava, dar asta si pentru ca refuza sa se lase de tigari cum i s-a recomandat. Cu toate ca are nevoie de ajutor fiind in varsta de acum, se poarta in anumite zile foarte urat cu mine.Ce ma sfatuiti? sa o iert in continuare si sa ma imbolnavesc si eu sau sa plec si sa o las singura?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

E o femeie cu frustrari si posibil si cu depresie. Nu e nimic nou.
Se spune ca locuitul cu parintii e gratis dpdv financiar dar vine cu un pret foarte mare, adica sanatatea ta psihica. Desigur ca e mai bine sa te muti singura dar ma gandesc ca atunci o sa inceapa sa spuna ca ai parasit-o, ca nu ai grija de ea si lucruri din astea pe care le zic parintii egoisti

11 răspunsuri:
| Lubeniță38900 a răspuns:

Sa pleci, in locul tau as pleca în străinătate 2, 3 ani și mi-aș lua o garsonieră sau apartament decât să mă chinui in Romania pe un salariu mic.

| Cinic a răspuns:

Pleaca! Muta-te cu chirie. Te poti antura cu o fata sau mai multe si puteti inchiria un apartament. La mine la munca sunt o groaza de fete tinere sau femei singure care stau in combinatia asta. Iarta-ma ca iti zic, dar maica-ta este groaznica. Eu nu as fi suportat chestia asta niciodata. Eu am avut sprijin si libertate totala din partea lu' mama. Desigur ca si la noi exista conflictul de generatii, dar in rest m-am inteles mereu bine cu ea. Imi pare sincer rau pentru situatia in care te aflii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 30+ ani cred ca trebuia sa te muti de mult.

| arabella22 explică (pentru Cinic):

Nu am plecat niciodata de langa ea, crezand ca e mai bine asa decat sa arunc banii pe chirii. Insa, constat dupa un numar destulde mare de ani ca am facut o greseala si ca nu s-a schimbat niciodata. Imi controleaza toate miscarile si orice decizie. Macar daca tot nu-i place de mine, sa ne gandim la o solutie sa nu mai stam impreuna, dar nici asta nu vrea pentru ca stie ca are nevoie de mine ca sa-i aduc apa, mancare si tigari. In concedii abia ma lasa sa plec pe undeva.Niciodata nu sunt bani si mai are putin si ma inchide si in casa pentru a face economii pentru tigarile ei dragi.

| arabella22 explică (pentru Furnicuta000):

Pana la urma, nu am ce sa fac. Trebuie sa plec pentru ca afectandu-mi starea psihica foarte mult, incep sa am probleme de comportament si asta nu e deloc bine daca vreau sa-mi mentin jobul pe care il am.

| Fatamuntilor a răspuns:

Te muti, dar nu prea de mama ta! Cu chirie deocamdata
mama e numai una!
Zici ca e bolnava, si in varsta.Las-o singura pentru o perioada ca sa vada difernta
oamenii in varsta care mai sunt si bolnavi sunt mai dificili.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Muta-te in chirie macar o perioada (cativa ani). Cat sa te relaxezi si sa i se faca si ei dor de tine. Nu zic sa pleci departe, ci sa-ti iei o chirie modesta, in acelasi oras, dar in care sa stai linistita.

| Cinic a răspuns (pentru arabella22):

Vai, este groaznic. La 30 de ani?! Pleaca mai fata, nu mai sta! Iti faci rau singura. Inteleg ca este mama ta si ca o iubesti. Cred ca si ia te iubeste, asa in felul ei bolnav. Dar tu te auto-distrugi. Ai doar grija in ce fel de oameni iti pui increderea. Traim intr-o lume plina de barbati perversi si femei perverse. Ai grija! Pleca!

| arabella22 explică (pentru Fatamuntilor):

Da,cred ca si din cauza bolilor se poarta asa. Problema e ca mie nu-mi face bine sa stau in preajma ei.

| arabella22 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aveti dreptate! Cred ca asa voi face pentru ca alta solutie nu vad. Multumesc mult pentru sfaturi!

| andrey69 a răspuns:

Eu cred ca asa cum si a trait si ea viata dupa bunul plac asa ai si tu dreptul,ia si te am ibitioneaza si margi la banca si fa ti rata la o garsoniera daca ai posibilitatea, sa nu platesti altuia chiria (daca este posibil) daca nu mergi si ia tino chirie si incearca sa ti faci rostul, merita sa fi si tu fericita si linistita.
Poate ca ea este deprimata, cu probleme pe care nu le observa dar odata ce se vor schimba lucrurile si o va durea va observa ca nu este corect cum procedeaza si sigur se va schimba ceva, sau cel putin nu va trebui sa mai suporti.
Succes!