| analizezfilme132 a întrebat:

Cu ce se raspunde daca amenintit pe cineva cu un cutit? dar daca nu ii faci nimic si nici nu ai antecendete adica gen sa stie politia ca esti cuminte si gen si tu ai fost injurat? nu e mai grav sa lovesti pe cineva? logic asa ar fi, un var de al-meu a batut 3 deodata si nu s-a intamplat nimic,nu stiu maxim amenda ca a luat, dar gen sa amenintit pe internet la web, nu in realitate.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intră la tentativă de omor.

| dobrogeaserverin43 a răspuns (pentru anonim_4396):

A deci iei pedeapsa mai mica daca bati pe cineva decat daca il amenintiti? pai atunci daca nu se duce nimeni la politie si nu se duce ca il stiu pe ala si oricum si el m-a injurat, deci dupa mai bine bat pe cineva decat sa il amenint? nu prea cred si ce scrie pe net ca poate sa iti dea amenda pentru asta, varu-miu s-a batut cu 3 deodata si a luat maxim amenda.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Internetul este considerat spatiu public, deci sanctiunile sunt la fel ca si in realitate. Mai rau chiar, pentru ca pe internet raman dovezi, pe cand in realitate, daca nu sunt martori, e mai dificil.
Daca ameninti pe cineva cu un cutit, fapta este deja penala, si cu siguranta vei ajunge in arest.
Loviturile sunt mai mult sau mai putin grave in functie de imprejurari.
Bataile intre diferiti pustani sau betivi nu se sanctioneaza prea dur, pentru ca incep de obicei prin injurii de ambele parti, iar victimele (cei care incaseaza lovituri) nu parcurg procedura de reclamare a agresiunii (spital, politie, IML, plangere, trimitere in judecata).
Daca tu si cu un amic va imbatati si va dati cativa pumni in seara asta, va desparte politia insa maine dimineata va impacati si uitati evenimentul, ramaneti doar cu o amenda usoara de la politie, pentru tulburarea ordinii publice.
In schimb, daca ameninti o persoana cu picioarele pe pamant, aceasta iti va lua in serios amenintarea, va aduna dovezi (e suficient un apel telefonic, un screenshot sau un martor), va depune plangere la politie si va obtine probabil un ordin de restrictie impotriva ta, sau chiar sa te plimbe putin pe la procurori, daca amenintarile erau serioase, sau aveai antecedente.