| AgnosticCrusader a întrebat:

Cum ați reacționa dacă copilul vostru ar veni la voi și v-ar spune că are o altă orientare sexuală?

20 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

A-și fi înțelegător. A-și încerca să-l înțeleg de ce a ajuns în halul ăla și unde am greșit ca părinte fiindcă sigur vina îmi aparține mie fiindcă ca părinte nu am știut ori să-mi educ copilul sănătos ori l-am neglijta și din cauza asta sa îmbolnăvit a-și face tot ce-mi stă în putință să-l aducă le calea normală și sănătosă numai să înțeleagă să-și dea seama ca nu este Sănătos și normal așa ceva. Și tot copilul meu ar fi indiferent de drumul calea care ar alege în viață nu-mi voi judeca niciun copil sau umili amăgi dezamăgi marginaliza pentru alegerea copiilor mei. Ca părinte și ca tată a-și fi distrus definitiv dar nu voi arătat asta copiilor mei căci nu vrea săi facă să sufere pentru alegerile lor niciodată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sănătos să fie. In rest daca e major e treabă lui cu cine face se.x.

| FreddieM a răspuns:

I-as aprecia încrederea care mi-o oferă și deschiderea mentala și as fi mulțumit de modul în care l-am educat, asigurandu-l ca în orice situație, oricât de intima și personală ar fi, familia e singurul sprijin și confort pe care se poate baza în orice circumstanță.
Cheers

| EestiSodalane a răspuns:

Cum ați reacționa dacă copilul vostru ar veni la voi și v-ar spune că e heterosexual?

| RAY a răspuns:

Nu e treaba mea ce orientare sexuala ar avea copilul meu, datoria mea e sa il cresc 18 ani apoi e viata lui, orientarea sexuala e involuntara nu noi alegem de cine sa fim atrasi

| Giulia911 a răspuns (pentru EestiSodalane):

M as bucura

| Giulia911 a răspuns:

Sunt de acord cu prima parte din ce a spus onur

suntserios
| suntserios a răspuns:

După cum se vede... Oamenii cu putina minte zic asta e. Îl acceptă și iubim. Habotnicii îsi vor considera propriul copil un eșec

| simplaexsistenta a răspuns:

Nu l-as crede

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce varsta are copilul, ca de are 13-14 anisori as vorbi cu el si i-as explica ce inseamna sa fii homosexual.
Multi copilasi cred la anisorii astia ca sunt homosexuali doar pentru ca se uita la pornografie si li se scoala cucul, cerzand clar ca sunt homosexuali. neavand cunsotinte si nici discrenamant la anisorii astia, cred ce vad fara sa fii incercat sexul de vreun fel, deci este necesar sa vorbim cu copiluls i sa-i explicam ce se intampla cu adultii, cu instinctele noastre samd.

Daca ar avea 20 de ani si stie cu ce se mananca atat sexul cu o femeie cat si cu un barbat, stiind clar ce este el homosexual, ar fi altceva.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar fi o dramă pentru mine.

| Miruna333 a răspuns:

In niciun fel. As fi parinte adevarat, nu un homofob infect, si l-as sustine in absolut tot, absolut orice decizie care il face fericit.

| J0B0MAT a răspuns:

Oricum aș reacționa, orientarea tot o va avea, asta nu se poate schimba.Cel mai bun lucru pe care l-aș putea face ar fi să îi fiu alături și să îl ajut mereu, cum ar trebui să facă orice părinte.
Mi-ar părea puțin rău că va avea de înfruntat destulă ură și greutăți din partea unei societăți care nu prea e de acord cu lăsatul oamenilor în pace practic.Dar asta nu va face decât să îi acord și mai mult suport moral.
Nu mi-aș susține copilul în cazurile în care ar face crime, furturi, violuri, afaceri ilegale etc. În rest, în toate.

| Madaxo97 a răspuns:

M-aș comporta la fel ca și cum ar spune că e heterosexual, nu imi pasă ce orientare sexuală va avea, mă interesează mai mult să devină un om de succes și să fie un om bun, restul, e corpul lui, și-o trage cu cine vrea, de ce m-ar interesa pe mine cu cine se fxxe?

| Miriaem a răspuns:

L-aș iubi!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

I-as spune ca nu e nimic, as parasi casa in liniste, si as fugi in state, ca mereu mi-am dorit sa vad cum e sa te stabilesti ilegal intr-o tara care nu acorda vize.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ee e discutabil. Sa fie homosexual, pansexual, bisexual ca nu ma deranjeaza.
Dar uite ca sunt si orientari sexuale care nu sunt si nu ar trebui sa fie acceptate de ex pedofilia care este o orientare sexuala si de asta sunt atatia pedofili pentru ca nu isi pot stapani instinctele. Sa vina baiatul meu de 25 ani (sa presupunem ca as avea un copil) cu o fata de 12 ani acasa si sa-mi spuna ca s-a indragostit de ea si vrea sa se mute cu ea iar familia ei e de acord? Pai as fi foarte dezamagita si i-as da cu tigaia in cap ca nu e in toate mintile. Si da, povestea asta e reala, s-a intamplat in casa unor rude de-ale mele, ma mir ca nimeni nu s-a sesizat, nici macar organele abilitate pentru ca sigur stiau. Acum fata e majora, deci nu mai e nimic de pedepsit...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Am dat eu un raspuns mai jos din alta perspectiva, nu cred ca totul ar trebui sa fie permis in numele iubirii

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Stai putin, de ce amesteci relatiile sexuale consimtite intre doi adulti cu pedofilia?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Pt ca se comporta ca o orientare sexuala si e o problema majora. Indraznesc sa spun ca in tara asta sunt mai multi pedofili decat homosexuali.
Stiu ca e vorba despre relatii consimtite dar am vrut sa trag un semnal de alarma