| aquaticar a întrebat:

Cum mergeti la munca? Cu autobuzul sau masina? Nu va deprima sa va deplasati atata ca sa fiti exploatati 8 ore pe zi? Cand mai aveti timp sa traiti?

11 răspunsuri:
| Cehoslovacia a răspuns:

Cu tramvaiu, nu ma deprima ca din 8 ore muncesc cam 2-3 ore pana reglej si in rest am si zile cand doar ma plimb pe langa masini

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De cele mai multe ori (atunci cand merg) cu tramvaiul.

Legat de cele 8 ore de lucru si de cursa sobolanului, acesta este un alt subiect, in alta zi happy

Dar il vom vedea data viitoare in Insula Dramei T...
Stai ca asta era alt subiect thinking

| gemeni6226 a răspuns:

Intrebare foarte buna.Chiar de aceea imi doresc enorm ca la anul sa ies la pensie caci nimic altceva nu stiu din viata decat servici si acasa.Nu m-am simtit exploatata pana acum dar acum da ca m-i s-a dat la servici ceva de mare raspundere, desi imi place ceea ce fac citeodata singura mea pauza in 8 ore este cand ma duc la toaleta.Atit.Nici sa beau cafea nu mai am timp ca inainte.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

De altfel 37 de ani m-am dus la servici cu autobuzul dor in ultimii 3 ani ma deplasez pe jos de cand am alt servici la 20 minute de acasa, si nu e autobuz pana acolo.

| VoidEternal a răspuns:

8 ore? Ar fi drăguț. In ultimele 2 luni am avut cam 90 de ore suplimentare. De ajuns ajung repede, 7 minute cu mașina.
Avantajul e că îmi place ce fac și am un copil de crescut, nu-mi permit să mă întrețină mama și nici nu as suporta să mă întorc la stadiul ăla. Asta ar fi deprimant, să am o vârstă la care mă pot întreține singur și să mă bazez pe alții.

| Mosotti a răspuns:

La munca in Germania ma duceam cu autobuzul prin 1999-2002.

Pe mine m-a deprimat mereu sa am un loc de munca, dat fiind ca dupa un timp ma luau nervii si ca faceam aceiasi chestie care nu-mi place, dar si ca nu mai aveam timp de viata mea.
Bine, hai sa zic ca eu am avut ceva depresie si de acolo simteam asa, da restul se pare ca nu au treaba.

Asta era inainte sa fac facultatea de informatica, ca acum daca as fi sanatos, programarea mi-ar placea, dar si aici nu stiu daca as putea la comanda sa stau 8 ore sa fac asta zi de zi, si sa mai pierd si 2 ore pe drum, cu o ora pauza stai 9 ore la munca + 2 pe drum, 11 ore le ai duse din zi.
Nu as mai avea timp de viata mea.

De aia in liceu voiam sa ma fac profesor, ca sa am timp, lucru 18 ore pe saptamana in loc de 40 si ai vacante ca si copiii, dar n-am mai apucat ca m-am imbolnavit.

Ca nu aveam dorinta sa lucru 8 ore pentru altul ca sa-i fac lui buzunarele mari si eu sa pierd 10-11 ore din zi pentru ala, iar eu sa am un salariu care abia sa-mi ajunga.
In timp ce el avea timp de viata lui.

| relian a răspuns:

Te nasti sa traiesti.Sa traiesti trebuie sa muncesti.Sa muncesti o faci sa traiesti.Sa poti sa traiesti trebuie sa muncesti toata ziua, deci muncind faci de fapt ce? Traiesti laughing

Ai vazut tu organism viu sa o fredoneze? Orice animal asta face toata ziua, de dim pana seara, alearga dupa mancare, alergatu asta innseamna de fapt munca laughing
Esti exploatat 8 ore wow, dar ce ai vrea sa faci? Cine iti da ce ai nevoie, casde moca de undeva?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu masina, e mai rapid si mai ieftin decat sa stau dupa maxi-taxi rurale.
Rareori stau 8 ore, de obicei lucrez mai putin. Nu sunt exploatat, lucrez pe cont propriu si imi revine tot profitul.
Imi ramane suficient timp, ma organizez cum vreau. Nu ma aglomerez niciodata, indiferent cat insista clientii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe jos. Stau în apropiere de locul de munca.

| aquaticar explică (pentru Mosotti):

De ce te-ai imbolnavit?

| Mosotti a răspuns (pentru aquaticar):

De depresie, a inceput la 16 ani si nu mi-am dat seama, a tot avansat si abia la 34 ani m-am trezit sa ma tratez cand era prea tarziu.