| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa faci sa fii mai 'tupeist' sau sa ai mai multa incredere in tine adica sa fii sigur pe tine?

7 răspunsuri:
| tintareco a răspuns:

Poţi să fii sigur pe tine,atunci cînd ceea ce spui,spui cu toată sinceritatea, că este un adevăr certificat şi recunoscut.Să nu îţi asumi anumite "chestii" din auzite, poate nici nu sau înîmplat iar lăudăroşenia nu e un atu şi îţi subminează imaginea. Încearcă mereu să fi bun în ceva, ideal ar fi, în toate.Succes.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

O faci pur si simplu dar intai sa te si gandesti la ceea ce faci si ce spui ca daca faci multe tampenii cei din jurul tau o sa te creada batut in cap.
In mare parte e bine sa ai tupeu dar in limita bunului simt si sa nu se ajunga la nesimtire.
Trebuie sa gandesti mai intai sa ai argumente, sa analizezi ca sa poti sa fi tupeist in fata altuia si sa arati ca ai coloana vertebrala.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu te ajuta mereu tupeul, trebuie sa stii cand si cu cine sa fi tupeist.

| PersonajFictiv a răspuns:

Simti frica,dar actionezi dupa cum iti pui in plan.
Accepti riscurile.
Te duci la o fata,accepti ca s-ar putea sa nu te placa.
Incepi o afacere,accepti ca ai putea da faliment.
Conduci o masina pe drum de tara,accepti ca s-ar putea sa faci pana.
Te duci in strainatate la un loc de munca,accepti ca s-ar putea sa nu gasesti ce cauti.
ETC.
Esti timid.
Cu cat interactionezi mai mult cu oamenii, in special cu sexul opus o sa dispara senzatia aia.
Incepe discutii mici, cu cine se poate, ca sa nu mai fii asa timid, apoi o sa dispara incet incet timiditatea.
Bafta.

| Kingsley a răspuns:

Daca ai fost crescut ca un puisor fricos, nu prea ai cum.

| RAY a răspuns:

Depinde de situatie, urasc oamenii tupeisti fara pic de educatie, bun simt, niste gunoaie umane, apreciez omul inteligent

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kingsley):

Nici chiar asa.