| Kiki20098 a întrebat:

Cum sa faceti fata persoanelor care va umilesc?

18 răspunsuri:
| AlysAly a răspuns:

Ignora-i. Nu trebuie sa iti pese de părerea celorlalti. Părerea ta pentru tine e cea mai importantă si asta contează. Daca acea sau acele persoane vor vedea ca nu te inereseaza de ce spun ele te vor lăsa in pace. Si oricum, ce stiu acele persoane despre tine? Doar minciuni. Exista un proverb si pentru asta. "Pe o ureche intra, pe alta iese" Sper ca te-am ajutat cu asta.

| AnonimFaraPereche a răspuns:

Pai multi spun sa fi indirefent, dar NU rezolvi nimic cu indiferenta pentru astfel de persoana nu functioneaza. Cred ca singura varianta e sa ii sperii, ori ii umilesti si tu, ori ii ameninti, ori le faci rau in vreun fel (te-ar putea ajuta cineva). Altfel nu se potolesc.

| OX_Razvan_2002 a răspuns:

Fă o fată indiferenta, funcționează

| AnonimFaraPereche a răspuns (pentru OX_Razvan_2002):

Da, functioneaza dar doar in anumite cazuri, pentru unii le dă,, putere,, sa continue, le dă curaj. Spun din propria experienta.

| mazaroi a răspuns:

Nu le bagi inseama.Mai spui si tu ceva rau de ele.

| Lorand11 a răspuns:

Nu trebuie sa-i bagi in seama! Daca te umiliesc incearca sa le spui si tu replici care ii fac sa se simte prost. Si atunci iti garantez ca nu se vor mai lua de tine!

| AnonimFaraPereche a răspuns (pentru AlysAly):

Ignoranta nu functioneaza in cazuri de umilinta agresiva. Din moment ce spunem,, umilinta,, nu ne gandim doar la vorbe urate, da poate la inceput poate doar asta inasemna vorbe urate, dar cu siguranta va degenera rapid.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! De foarte multe ori, oamenii manifesta anumite stari de ura si de nemultumire fata de alti oameni, ceea ce nu este corect! De fiecare data cand tu esti umilita sau o persoana apropiata tie, incearca sa nu manifesti interes indiferent cat de rau te-a afectat! Poti folosi vorbe precum: "Ai terminat? ca m-ai plictisit enorm!" "Mai ai? Ca trebuie sa ajung...(acasa, la scoala etc)", sau mai poti da din umeri ceea ce arata dezinteres fata de acele vorbe dure primite...Nu lasa niste cuvinte sa te afecteze, fi puternica! Meriti"a doua sansa"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu indiferenta!

| cs113 a răspuns:

Mai bine in ignori, in lasi in pace orice ar spune chiar daca e de bine sau de rau.

| mudokins78 a răspuns:

Îi tratezi cu indiferenţă!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru FoxyM):

Si mai poate folosi cu succes : nu-mi atribui defectele tale ca le cunosc deja si nu-mi sunt de folos

| Adry05 a răspuns:

Si cu mine si-a incercat una ca avea impresia ca poate si i-am dat o replica foarte urata si de atunci n-a mai avut curajul sa zica ceva. Cu indiferenta nu rezolvi nimic, e un big bullshit in situatii de genul. Va stii doar ca atunci cand va vrea sa se ia de cineva, tu vei fi tinta perfecta fiindca nu protestezi in niciun fel si poate face ce vrea din tine

| AnonimFaraPereche a răspuns (pentru Adry05):

Exact nu este bine sa ii lasam sa faca ce vrea din noi. Uite un raspuns bun, cu cap.winking

| AlysAly a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Da... dar aici e o mare greșeală. Te-ai gândit de ce aceea persoana s-a luat de tine? Poate ca ii este ciuda... Cum e mai bine, sa răspundem si noi cu ura, sau invers? Suntem oameni nu animale sălbatice. Daca cineva te umileste, încearcă sa vezi de ce. Poate ca nu ii place cum te comporti. Încearcă sa o/il intrebi ce are cu tine, daca i-ai greșit cu ceva, nu sa o/il injuri cand tu poate i-ai făcut ceva. Daca răspunzi cu bunătate vei ajunge o buna prietena cu aceea persoana. Va vedea ca nu vrei cearta si așa te va respecta. AnonimFaraPereche da nu e bine sa ne lăsam batjocoriti, dar nici noi sa batjocorit. Mai întâi trebuie sa gândim pana la capăt înainte sa acționam.

| AnonimFaraPereche a răspuns (pentru AlysAly):

Nu am zis sa batjocorim persoana respectiva, insa depinde foarte mult si de situatie. La modul general astfel de pesoane se iau degeaba de tine, nu discutam cazurile particulare. Pe ei nu ii intereseaza ca tu ii ignori sau esti bun si incerci sa vorbesti cu ei. Crede-ma am intalnit tot felul de persoane care m-au facut sa incerc la randul meu tot felul de strategii pentru a scapa de comportamentul lor agresiv asupra mea. Cand am incercat sa ii ignor le-am dat curaj sa continue pentru ca nu l-i se vor intampla nimic, cand am incercat sa vorbesc cu ei pur si simplu se uitau lung la mine si habar n-aveau pe ce planeta sunt nu erau capabili sa sustina o conversatie, iar cand te impui se schimba lucrurile. Nu spune nimeni sa te impui cu bătaie, daca lucrurile se indreapta pana la bătaie exista alte variante. Ei cam asta sunt, ANIMALE, nu stau la discutii. Si poate sunt frustrati, au probleme comportamentale, psihice, complexe de se comporta asa, insa nu suntem noi nevoiti sa stam sa-si descarce pe noi aceste frustrari.

| CristinaEmma a răspuns:

In primul rand trebuie sa te cunosti pe tine insuti, sa stii ce fel de persoana esti, cum esti, iar cand o vorba aruncata cu rautate, nepasare, umilinta etc. vor aparea la adresa ta, nu ai de ce sa te ranesti atata timp cat sti tu cum esti si cine esti, asta in caz de nu are dreptate, daca are poti concluziona situatia vorbindui frumos.
In viata trebuie sa fim puternici, mai ales ca nu toata lumea e la fel de buna, nu toate gusturile sunt la fel, gandurile si asa mai departe...
Tot ce trebuie sa faci e sa fi pozitiva si sa nu te ranesti in orgoliu. Zambeste natural! NU IRONIC, iar zambetul tau ii va umilii pe ei reflectandu-le persoanalitatea (ura, rautatea etc.) care o au fata de tine, doare mai rau ca indiferenta.
•Nu pune la suflet, •Gandeste-te si de ce e asa, sau s-a ajuns la asta (mereu trebuie sa existe un motiv).
• nu raspunde, iar daca o faci, fa-o dupa 10 secunde mereu e bine sa gandim ce raspuns dam. Daca il dam direct, asta gandesti despre acea persoana pe moment si s-ar putea sa arunci vorbe fara rost sau gresesti mult, iar mai apoi sa regreti
• Controleaza-ti respiratia:
- respiratia la nervi, agitatie, suparare, stres se accelereaza de aceea avem nevoie sa o controlam.
Sfat: inspira 3 secunde, expira 6 secunde
Daca inspiri 6 expiri 9. Fa asta de cateva ori, vei observa ca te linistesti.

| Kornuletz540 a răspuns:

Simplu, înjunghie-l pe la spate, la mine funcționeazăhappy