| Summer Memories a întrebat:

Daca aflati ca partenerul/a va inseala ce faceti?

a) Puneti punct relatiei, fara explicatii
b) Va luati de el
c) Va luati de fata/baiatul cu care v-a inselat

Apoi sa presupunem ca v-a cerut iertare, a zis ca ii pare rau pentru ce a facut, etc etc. Vreau sa va puneti in situatia asta si sa-mi raspundeti, cum a-ti rectiona? happy

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Depine de momentul in care se petrece fapta. Daca afli ca exista aceasta problema inainte de aparitia copiilor, totul se poate rezolva usor:fie pui capat relatiei, daca implicarea partenerului tau in cealalta relatie este serioasa si in cazul acesta nici nu va cere iertare si ar fi lipsa de respect pentru propria-ti persoana sa te agati de relatie cu tot dinadinsul, fie ierti daca a fost doar o aventura. Daca intamplarea se petrece dupa ce au aparut pe lume copiii, nu mai ai dreptul sa te gandesti doar la tine; cred ca trebuie facute toate eforturile, din ambele parti pentru salvarea relatiei. Dar si aici, se pot intalni cazuri diferite si daca lucrurile se agraveaza, e mai bine pentru copil sa creasca in preajma unui singur parinte decat sa asiste la interminabile conflicte.Problema tine de responsabilitate, pana la urma.Numai bine.

| Bacemi a răspuns:

Pun punct relatiei dar dupa o discutie. Poate a fost ceva de moment si totusi ma iubeste. As putea sa iert dar asta doar daca am alaturi o persoana speciala. Depinde de la caz la caz. E greu sa spui acum. Atunci cand esti in situatia de fata sunt sentimente la mijloc de multe ori si e greu. Eu sunt fidel si cer acelasi lucru de la partener. Poate trec asta cu vederea daca e o relatie de moment, o aventura dar daca vreau ceva serios nu pot ierta de obicei decat daca stiu ca partenera chiar ma iubeste.

| Flav a răspuns:

A - fara niciun dubiu.
Ce scuze, ce regrete? Nici gand. La inselat nu gasesc explicatii si nici pareri de rau. Separam cararile, oricat de rau mi-ar suspina inima, n-as putea trece cu vederea. De moment ce-o face o data, e de ajuns, o mai poate face oricand. Chiar si-un simplu sarut consider inselare, si nu-s un tip egoist sau posesiv. Dar dragostea e dragoste.

mira
| mira a răspuns:

Depinde de gravitatea si frecventa actelor de tradare. Explicatii trebuie sa existe.Al treilea nu are ce cauta in aceasta poveste.Despartirea este o solutie rezonabila.Cine insala o va face mereu.Relatia este fara perspectiva fericita.

| Farcas a răspuns:

Nici unul de mai sus.Pe moment as pune punct relatiei dar daca ar veni la mine si-ar cere iertare si ar fi cu adevarat sincer, atunci poate i-as mai da o sansa( am mai facut`o odata si nu`mi pare rauhappy ) [in felu acesta ti-am raspuns si la a doua intrebare]. Degeaba mas lua de el ca n-ar mai avea nici un sens, fapta a fost consumata, si de cel cu care m-a inselat nu as avea de ce sa ma leg pentru ca amandoi au fost de vina.

| zeeeeeex a răspuns:

Convins ti-as fi raspuns acum cativa ani ca as fi pus punct relatiei fara discutii, dar dupa o situatie foarte urata, am trecut printr-o astfel de situatie si cand sentimente puternice sunt puse in joc e mai greu sa spui "Gata". E greu sa spui gata dar e greu (dupa ce ai reflectat putin asupra situatiei si mai mult dupa ce ti-a spus de "n" ori ca ii pare rau si iti plange in fata) si sa continui. Gandeste-te ce e ma bine pentru tine si apoi ce e bine pentru voi si mult mai tarziu ce e bine pentru el/ea. E mai practica si foarte grea varianta cu "Gata" dar pune-ti intrebarea "Oare cum ar fi daca continui?"

| Яùxsi a răspuns:

Daca o sa trec cu vederea se invata. asa ca aleg a)

| chocolatte a răspuns:

Poi am fost in situatia asta! Am aflat de la un tip ce s-a intamplat apoi am incercat sa discut cu prietenul meu, dar evita sa vorbeasca cu mine vroiam sa stiu de ce? Nu i-am reprosat nimic nici lui nici tipei (prietena mea) l-am pus sa imi recunoasca pentru ca nu il credeam pe cel care imi spusese si i-am zis doar ca imi pare rau ca am pierdut 8 luni degeaba langa el! Apoi l-am tratat cu indiferenta chiar daca ma durea! Si-a cerut scuze, dar degeaba! Dupa un timp am vorbit pe mess si nu ii era prea bine, a regretat mult timp ce a facut si inca regreta (stiu de la prieteni lui)... in schimb eu am trecut peste si acum imi vad de viata mea! Cu indiferenta am tratat-o si pe acea "prietena" a recunoscut ca era invidioasa si a vrut sa ma faca sa sufar dar nu ia reusit pentru ca mereu ma vedea zambind, acum m-a cautat sa isi ceara scuze si sa indrepte greseala dar tot degeaba, nu va mai fi ca inainte! Nu este o experienta prea placuta, dar cu ajutorul prietenilor poti trece usor peste durere!

| Smarandica a răspuns:

Si eu am fost in situatia astabatting eyelashes. Dar pentru ca il iubeam, i-am mai dat o sansa. (el insasi mi-a spus ca m-a inselat). Mi-a spus ca atunci nu ma iubea, dar acum ma iubeste.
Sincer, daca m-ar mai insela odata, as pune punct relatiei fara sa mai stau pe ganduri. Destul e ca stau mai tot timpul cu gandul "Daca o face odata. o face si a 2a oara.si si a treia.".
Chiar daca o sa sufar. asta este. wave.

Pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de baiat. adica de cat timp esti cu el. daca a recunoscut sau ai aflat tu. daca pur si simplu nu a fost cu intentie. Dar in principiu ar trebui sa sfarsesti relatia ...gandeste'te asa el de ce nu s-a gandit la tine cand te-a inselat.