| AvalohAlyn a întrebat:

Sa facem un exercițiu de imaginație și visare.Ca oricum e greu pentru noi oamenii de rând, obișnuiți să ajungem sa realizăm așa ceva. Daca ati incepe o afacere care ar fi aceea? Eu o clinica medicala sau un liceu particular sau un liceu particular cu câteva clase organizate.As deschide aceste afaceri fiindcă in special pentru că îmi plac domeniile menționate nu de alta.Si as denumi afacerile respective Alinborger sau Alinborg și aș adăuga Clinic, High School sau Food, depinde de domeniul ales și ce anume as alege sa deschid din cele 3.
Dar rămâne un vis extrem extrem de îndepărtat asta cu afacerile poate chiar imposibil.Acum doar visam.
Dar voi ce afacere ați deschide? Ce nume i-ați pune?

4 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Afaceri bazate pe servicii! Cele mai bune!
Nu banii contează asa mult cât experienta de management! Dacă îți dă ție cineva 50, 000 € ești sigur ca poți tine afacerea aia în viata mai mult de 6 luni?
Sau te fura contabilu cu actele pe masa?
Fără minime noțiuni de contabilitate sau management faci praf și 1 milion de € cât ai clipi!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru MistarGoGu):

Poți să tot ai noțiuni despre orice atâta timp cât nu ai și o ECHIPĂ dedicată, devotată, de încredere în spate se duc de râpă toate!

| MistarGoGu a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Da! Corect! Dar de la echipa aia trebuie sa știi ce sa ceri! Iar aia cu dedicarea și încrederea...hmmm ma apuca rasul zău! Doar sa fie echipa de câini eventual! Ori sunt asociați/ acționari în firma sa aibă motivația sa muncească ori plătiți pe rezultat/ comision! Salariul distruge voința!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru MistarGoGu):

Crede-mă se găsesc oameni care să-ți execute ordinele.Totul e ca tu să fi creierul și să fi stăpân pe tine și să știi să-i coordonezi.De ce crezi că nu oricine ajunge miliardar? Păi ăia nu-și dezvăluie planurile și n-au nevoie de validarea celor din jur, nici măcar a familiei, dar eu nu mă refer aici la afaceri în afara legii ci ceva benefic nu doar buzunarului meu ci și întregii societăți