| anonim_4396 a întrebat:

Daca comand de pe H&M.ro, exista posibilitatea sa-mi trimita aia haine purtate de altii 30 de zile si returnate? Prostia asta cu returnarea hainelor nu mi se pare normala, un lucru cumparat e cumparat si devine second si daca nu e data eticheta jos, mai ales ca in Romania oamenii nu respecta igiena standard. As zice eu despre ce jegosi sunt unii romani da mi-ar fi data intrebarea jos.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca exista posibilitatea asta. Si nici despre hainele pe care le cumperi din magazin nu poti sa zici ca-s chiar noi daca stai sa te gandesti de cate ori au fost probate ( hai sa nu ne scarbim gandindu-ne si de cine ). Daca m-as apuca sa definesc noul as zice ca trebuie sa fie in tipla produsul. Deci fie ca returneaza unul haina dupa 20-30 de zile sau haina aia ramane in mall si o probeaza 30 de persoane pana e cumparata mi se pare tot pe acolo - tu tot ajungi sa cumperi o haina probata de cineva deci nu vad nici-o problema in returnarea hainelor. Iar cu Sh-ul eu n-am nici-o problema, daca am posibilitatea sa dau bani putini pe haine calitative si nu pe turcisme si chinezarii cum sunt majoritatea celor din mall de ce n-as face-o?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cand iti vei comanda o haina de pe net, returnata, cu urme de transpiratie si eventual fire de par pubian, vei vedea ca, cumparand din magazin este raul cel mai mic, vazand ce haina este mai putin uzata.

| danutz2006 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa primesti doar produse noi, dar, pe zona de imbracaminte - incaltaminte rata de retur este de aproximativ 20-25% din produsele comandate online.
Ideal, in cazul in care este posibil incearaca sa le comanzi din on-line dar sa mergi sa le ridici din magazinul lor si atunci ai sansa sa le vezi inainte de a le achizitiona.
Oricum, prin lege, pentru produsele comandate on-line ai dreptul sa le returnezi fara nici un motiv intr-un interval de minim 14 zile ( dar este posibil sa trebuiasca sa suporti tu costurile de retur).
In general se vede o haina care a fost purtata si mai ales daca a fost purtata de ver-un nespalat/a.

Putina atentie la receptie pe etichete, diverse autocolante, ambalajul produsului, etc.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, sunt de acord cu tine aici. Macar in magazin poti sa vezi starea exacta a produsului, dar ai posibilitatea de a returna si tu la randul tau produsul - si asa se creeaza un minunat cerc vicios. Momentan n-am patit ceva de genul, doar m-am trezit cu haine gaurite asa ca prefer sa cumpar direct din magazin. laughing