| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti in coma si ai sanse sa-ti revii, e posibil sa te deconecteze de la aparate in spital? E doar o curiozitate

13 răspunsuri:
| andreea89 a răspuns:

Te deconecteaza atunci cand cred ei ca nu mai ai chiar nici o sansa daca ai una cat de mica, poti trai ani de zile doar cu ajutorul aparatelor si dupa un timp sa-ti revi.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

In aceste cazuri se cere acordul rudelor.
Li se prezinta situatia, se stabilesc sansele iar medicul le da verdictul si familia hotaraste daca il mentine conectat la aparate sau nu.In unele cazuri doctorul cere familiei si acordul de a-i dona organele pacientului in coma/moarte clinica pentru a salva vietile mai multor pacienti.
Nu este normal ca un medic sa deconecteze un pacient de la aparate.Cand pacientului nu i se gasesc rude se intruneste o comisie in spital si se stabileste soarta lui.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Deconectarea de la aparate se face doar dupe ce pacientul a fost declarat in moarte cerebrala (declararea se face pe baza unor teste ce acuratete de 100%). Deconectarea cat timp mai ai sanse sa iti revii se considera crima si se pedepseste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai gindeste-te ca ocupi un pat valoros. Valoros pentru un pacient care trebuie salvat si valoros pentru niste cadre care de la tine nu vad nimic big grin Deci este posibil ca din pura si nevinovata greseala, sa se impiedice femeia de servici de un cablu si sa-ti scoata din priza aparatul care te mentine in viata. Oricum tu habar n-ai. E ca atunci cind dormi. Poti sa krapi, ca nu stii si deci nici rau nu poate sa-ti para laughing Desigur este o ipoteza, sa zicem utopica, desi sintem in Romania unde uneori utopia devine realitate rolling on the floor

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am participat de mai multe ori la genul asta de decizii si ii multumesc lui Dumnezeu ca nu mai particip. Medicii se gandesc de mii de ori, intorc analizele si rezultatele pe toate partile, consulta si rasconsulta, repeta electroencefalogramele de mai multe ori. E foarte dificil si multi au mari dificultati in a lua aceasta decizie. In nici un caz nu se poate sa fie o greseala.

| machupicchu a răspuns:

Am fost in coma si ...astazi scriu la TPU.

| aneta a răspuns:

Parerea mea este ca nu te deconecteaza, odata ce ai sanse sa-ti revii.

| iakab a răspuns:

Da daca spune doctorul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal nu este bine sa te deconecteze dar in spitalul nostru e posibil orice

| Chuck a răspuns:

Suntem in Romania. Cred ca este un raspuns simplu si plin de continut in acelasi timp. Orice se poate intampla.

Totul se trateaza de multe ori, din pacate, cu indiferenta.
In unele cazuri, sa nu generalizez, daca ai pile si bani, iesi doctor.

Sa speram ca nu se intampla asa ceva, sa ne fereasca Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Deoarece trebuie acordul rudelor prin semnatura.Pentu ca din moarte clinica iti poti revenii doar sa nu faci stop cardiac si sa intri in moarte cerebrala.

| NiculaLoredanaAndreea a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunica mea nu a facut stop cardiac si totusi a deconectat-o.

| Nastasescu_Adriana_1961 a răspuns:

Bineinteles...In Romania nesimtirea si prostia sunt la rang de calitati.