| ColdHeart a întrebat:

Daca persoana iubita ti-ar cere sa devii vegan/a, ai accepta? >:

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

"Fa-te vegan" sau "lasa-te de fumat" sunt simpliste...
Am vazut "persoane iubite" care au pus un adevarat jug pe... obiectul iubirii lor, si obiectul il duce fara grija, fericit.
Deci toti astia cu "Nup", e bine sa mai reflecteze, caci nu se stie intensitatea iubelii care va da peste ei candva, de isi fac si tatuaj de dragul "persoanei iubite".
Din vegan poti ajunge din nou "carnivor", de fumat te poti reapuca, dar cu "I love you Siminica" pe mana, ramai toata viata.
Din nou deci, pe bune?
"Nup!"
"Deloc, sa moara Tantza!"
"Independenta" afisata de "Niciodata", nu face casa buna cu iubeala care asteapta sa te pocneasca de dupa colt...
Final:
Nu stiu. happy

| NOname a răspuns (pentru Darkmagic):

Este una dintre puținele dăți, când meriți un mare Like, poate și o cocardă. Felicitări! Ai fost simpatic. big grin

| ColdHeart explică (pentru Darkmagic):

Perfect de acord. laughing

85 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă s-a ajuns la a mi-o cere, înseamnă că am fost un mare...om până atunci și m-aș întreba serios ce a văzut la mine. big grin

| Adry05 a răspuns:

Clar nu.

| SaveTheNature a răspuns:

Dacă mi-ar cere, pur și simplu... Nu.
Dar am putea porni o discuție de la :tu te lași de - fumat, si eu ma las de carne.
Sau tu iei permisul de conducere și eu ma fac vegan.
Sa cădem la o înțelegere. Sa se merite efortul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nici atat nu merita efortul.

| RAY a răspuns:

Doar daca noname mi-ar cere asta, as vrea sa incerc sa o fac sa i placa carnea, de dragul TPU as vrea sa incerc asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea atrag incuiatele, din fericire big grin

| Drimmero a răspuns:

Nici intr-un caz!
I-as face in ciuda, eu mancand un gratar,, iar ea sa fie cu porumbul fiert sau cu un mar la fiecare masa.

Vorbind serios, mi s-ar parea o mare prostie sa incerce sa-mi impuna asa ceva.

| Drimmero a răspuns:

Repet,, te-ai lovit la cap? eu am parerea asta despre umanitate de mult timp, e suficient sa arunc un ochi peste ceea ce se intampla in lume si imi dau seama ca oamenii nu sunt tocmai 'oameni'.
Si ca sa-ti raspund,, sa fii lamurit, nu sunt vegan, nu voi fii niciodata si n-am fost, eu sunt adeptul mancatului de carne si a proteinelor animale in combinatie cu alte feluri de mancare.
Nu as zice nu niciodata unui gratas gustos, sau unei shaorme, sa fim seriosi.

| Drimmero a răspuns:

Esti demn de o discutie serioasa sau esti bun doar de a imprastia mizerii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai sunt. Tocmai mizeriile voastre le tot semnalez...

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Omenirea e asa cum trebuie, m-am lamurit, sunt eu nebun.

Nu ti-a facut pofta de vreo salata in detrimentul unui cotlet?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Omenirea e si buna si rea. Nu e nicio noutate.
Dar faptul ca omenirea consuma carne sau produse de origine animala nu e ceea ce o face rea si demna de mila. Aici nu e distrugere, e doar firea naturii.
Iar uneori, neica Drimmero, baga la cap, ca sa construiesti mai trebuie sa si distrugi.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai, pune frana, eu nu m-am referit ca omenirea e rea pentru consumul de carne si de produse animale,, si eu consum, eu ma refeream la cu totul altceva, la alte fenomene.

Ma refeream la egoismul care distruge relatiile dintre oameni, iar banul face asta, implanteaza totul in oameni.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți încerca să îi faci pe plac, însă nu știu cât vei rezista. Are dreptate Empty007, atunci când afirmă "Dacă m-ar iubi, nu mi-ar cere așa ceva".
Când inima te îndeamnă să iei această decizie, parcă e mai ușor decât atunci când cineva îți cere să faci asta, doar de dragul lui.

| relian a răspuns:

Ce te faci tu daca ai avea iubita, ca acum sigur nu ai, altfel nu puneai intrebarea asta pe aici.Deci ce te-ai face tu mare vegetarian mancator de buruieni daca ai avea iubita si vrea aia sa iti ia limba in gura ce ai face?laughing eu dai sau ba? Sau iti cere sa ii iei tu limba in gura ce o sa faci, ca e o bucata de carne este muschi de natura animalica laughing Ce te faci tu daca iti cere iubita ta sarutu asta frantuzesc? laughing Ia sa vedem ce raspuns poti baga.Hai sa o auzim pe asta cu limba, sarut frantuzesc mai finut vorbind laughing parca mi te si imaginezi ce fata o sa faci laughing cand o sa simti bucata aia de carne in gura ta laughing Uite alt scenariu.Vine NOname la tine si va sarutati, adica stai nitel, hai sa zicem tu o vrei pe noname si ce faceti, hai ca e curios pe bune, tu ai bagat intrebarea asta cu iubirea cu iubita, deci suntem la subiectu dorit de tine.Suntem si noi curiosi ce faci tu cu o fata, ia sa auzim, cum te saruti tu sau cum va sarutati voi astia vegetarienii, avand in vedere ca voi nu puneti macar gura pe carne laughing deci va sarutati ori ba? Sa saruti pe cineva presupune sa-i iei buzele in gura, cred ca stii cei ala un sarutlaughing ups hai sa vedem cum sta treaba intre tine si iubita ta noname daca ar fi s-a fiti iubiti. Vorbim asa teoretic doara discutam, nu trebuie sa se simta nimeni jignit sau mai stiu eu cum.

| anonimg a răspuns:

Fiinta umana trebuie guvernata de minte, si nu de sentimente.
Daca facem alegeri si luam hotarari doar pe baza sentimentelor, atunci aceste alegeri si hotarari vor tine cat timp vor tine si sentimentele.
Cererea persoanei iubite o vad ca pe un impuls in a actiona in directia aceasta. Mintea imi spune daca este bine sau rau, si atunci iau hotararea; dar ii voi pune conditia ca sa ma sustina. De asemeni cunosc si ca lucrul acesta nu trebuie facut brusc, ci treptat; pentru ca altfel organismul va avea de suferit si ne vom imbolnavi destul de sever.
Oricum ar fi, as incepe sa fiu mai intai ovo-lacto-vegetarian, apoi vegetarian si la urma vegan.
Am incercat timp de 3 luni ca sa nu consum nici carne, nici lapte, branza sau oua -nimic din ce ar putea contine astfel de produse; dar m-am simtit slabit; mai ales ca meseria mea necesita efort fizic. Dupa aceea am mancat carne si parca dintr-o data mi s-au luminat ochii.
Poti sa incerci si tu o luna, doua sau trei. Nu strica o astfel de experienta. Nu moare nimeni daca nu mananca carne un trimestru. Dupa aceea vezi cum se comporta organismul, si apoi iei hotararea.
Succes!

| Sn4k3 a răspuns:

Mai degraba m-as desparti de ea.

| RainmakerX a răspuns:

Intai as accepta ovo-lacto vegetarian pentru ca nu imi place prea mult carnea si mi se pare un compromis ok.

Totusi, as putea sa devin vegan in functie de mancarea pe care o mancam in casa. (considerand ca as sta cu ea )

Sunt o persoana careia nu ii place monotonia asa ca nu ai cum sa te astepti sa ma fac vegan daca saptamana de saptamana se repeta retetele. Am vazut anumite persoane precum cel de la avant-garde vegan, ce reusesc sa faca o multime de retete chiar si fara produse de la animale. Asa ar fi chiar ok dar unii dintre noi nu se prea pricep la gatit laughing

| SG1995 a răspuns:

Nu, eu nu ii cer sa fie omnivora, ia sa nu-mi ceara sa renunt la carne.

| mentholinks a răspuns:

Daca mi-ar cere ii bag carne pe gat.

| Lioana a răspuns:

Depinde cum mi-ar cere asta. Poate ca da daca ar suna ca o sugestie venita din dragoste si nu ca o cerinta obligatorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Impunerea veganismului clar nu e ceva venit din dragoste, te asigur. laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu cred ca ar mai fi 'persoana iubita'imediat ce mi-ar cere asa ceva! Caci daca m-ar iubi, mi-ar cere sa ma simt bine si sa fiu un om normal! Dar nu mi se poate intampla mie asta, caci aleg, cu atentie o persoana 'iubita', care sa nu-mi faca gafe de astea!

| Clorox a răspuns:

Nu chiar...

| GoldenZenith a răspuns:

Nu. Iubirea nu se masoara in cat de vegana sunt.
Eventual, fac asta pentru ca vreau eu, nu pentru ca imi cere cineva.

| PersonajFictiv a răspuns:

As aprecia ca-i pasa de sanatatea mea ( poate o sa fiu mai sanatos, asa am inteles, nu prea stiu multe despre subiect,dar sa zicem ca e asa) i-as multumi pentru asta si as aprecia,apoi as refuza politicos, o sa port o discutie civilizata cu ea ( sper sa fim capabili amandoi de asta ) si apoi ea o sa inteleaga.
Pana la urma, imi cere o chestie, nu ma obliga, pot refuza, iar ea poate sa inteleaga, deci nu e nicio problema.

Daca e genul ala care se supara ca nu fac cum vrea ea, se cearta cu mine, inseamna ca nu-i apartine locul de iubita.
Eu nu i-as impune ei asta, deci asta trebuie sa faca si ea.

| JackR a răspuns:

Nu, pentru simplul motiv ca nu m-as indragosti niciodata de o vegana!

| FaraNumePls a răspuns:

Sunt vegetarian deci da, căci n-ar fi o schimbare prea mare rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate daca ar fi vorba de vicii da, dar vegan nu.

| ColdHeart explică (pentru anonim_4396):

Si iubirea adevarata unde e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ColdHeart):

Nu vad legatura intre iubire si asta, cum ar fi sa-i impun si eu persoanei iubite sa nu mai iasa din casa?

| ColdHeart explică (pentru anonim_4396):

Era vorba de sacrificii. Probabil daca te-ar iubi cu adevarat n-ar iesi din casa. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru ColdHeart):

Tu ca vegana ai incepe sa mananci iar carne pentru persoana iubita, daca ti-ar cere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ColdHeart):

As face sacrificii, nu prostii.

| ColdHeart explică (pentru Drimmero):

Intreaba un vegan.

| ColdHeart explică (pentru anonim_4396):

Iubirea e prostie

| Drimmero a răspuns (pentru ColdHeart):

Eu am pus altfel problema, ca am vazut ca vorbeai de sacrificii, vazand si intrebarea,, am intuit ca e posibil sa fii vegana, eram curios de ceea ce vei spune, daca aplici 'sacrificile' pentru persoana iubita.

| ColdHeart explică (pentru Drimmero):

Stiu.
Dar daca nu sunt vegana are rost sa raspund?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru un vegan această întrebare este echivalentă cu "Tu, ca vegană, ai începe să torturezi și să omori ființe nevinovate pentru persoana iubită, dacă ți-ar cere?".

Dacă ar cere așa ceva, probabil n-ar (mai) fi iubită...
În primul rând, de ce ar cere așa ceva cineva întreg la cap? E un nonsens.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Sa inteleg ca tu n-ai fi impreuna cu cineva care e compatibil daca ar manca si ar avea un alt stil de viata,, tocmai pentru simplul fapt ca nu e vegan?

Un nonsens este sa-i impui cuiva ce sa manance, mai ales personei iubite.

'daca nu mananci ce mananc si eu, ne despartim' Bwhahahahaha

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Eu percep compatibilitatea la un nivel mai profund.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

In mod normal asa ar trebui, sa fie anumite conexiuni activate,, sa fie o anumita atractie, un ritm cardiac pe aceeasi frecventa, doar ca, daca ai fii la fel ca persoana pe care o indragesti, nu prea v-ati putea completa prin diferite lucruri, caci extremele se atrag, zise cineva din popor, iar lucrul chiar se adevereste.

Cum percepi tu compatibilitatea? chiar sunt curios

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Treci la intimități, pe care nu simt să le abordez cu străinii.

O să spun doar că nu găsesc nimic atractiv în sadism îndreptat spre cei, care nu-l merită și în ignoranța voită, din aia tâmpă și arogantă. A, că n-a auzit de veganism, de bazele pentru el și trăia neștiind că se poate și altfel, asta se mai poate remedia...deci de aia nu ar avea de ce să se ajungă la a i se cere; dacă ar fi un om demn de a fi iubit, ar face-o și singur, părerea mea, imediat ce și-ar pune întrebări și și-ar revizui alegerile de viață.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Sa inteleg ca unul care nu e vegan e un netrebnic si un om rau care nu merita sa fie apreciat nici catusi de putin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Exact! Cat o mai lingi in dos? Nu vezi cat e de limitata?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu neapărat, dar indiferent câte calități ar avea, are cel puțin un imens minus.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Asta probabil ca ii umbresti tu calitatile,, nu ca ar avea din start minusuri

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Nu știu în ce condiții suprarealiste nepăsarea, cruzimea față de cei mai inocenți și slabi dintre noi ar putea fi considerată o calitate pozitivă, trezind admirație și respect.

Tu te-ai foarte îndrăgosti de Hitler?

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Daca e s-o luam asa...majoritatea oamenilor sunt niste mizerii dupa spusele tale, bine, facand abstractie ei chiar sunt niste mizerabili facand alte lucruri, nu stau sa intru in amanunte.

Nu e cazul sa-mi pui un exemplu masculin pentru ca eu pot sa ma indragostesc doar de femei. Cat despre Hitler,, nu sunt deloc de acord cu ce a facut si nici cu cei care il sustin, vremurile alea au apus de mult, insa inca mai e readus la viata prin simboluri care marcheaza un trecut bolnav.

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Păi, în realitate specia umană chiar nu este una cu care să ne mândrim. Cele mai multe și cele mai mari atrocități de pe Terra au fost și sunt săvârșite de oameni.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

E singura specie din Univers care reuseste sa distruga mai mult decat sa construiasca.

Nu toti au totusi harul asta de a distruge, sunt si oameni rupti din divin.

| relian a răspuns (pentru ColdHeart):

Dara iubirea ta unde e, daca ceri cuiva sa devina ce nu-i place? Frate mai sunteti multi din astia care consuma iarba pe aici?laughing nu de alta dara din ce observa iarba va batut rau de tot in cap, parca sunteti zombii nu mai aveti nimic in locu ala numit cap laughing

| relian a răspuns (pentru Drimmero):

Serios,oare erai si pe vremea dinozaurilor sa stii ca aia erau fiinte foarte dragalase?laughing Vad cai dai apa la moara iar, o aprobi in chestii care deja te depasesc si pe tine. Specia umana a distrus mai mult ca oricare specie din Universu asta spui tu, doara crezi asta sau ai auzit-o la radio noname?laughing Aveam pretentii la tine man laughing Omu are doara cateva mii de ani ceva infim la cat a dominat Pamantu dinozaurii.Si aia cred dupa susele tale ca leganau intre dinti animaluri mai mici, plus de asta acum sa descoperit, cred ca noname si cu tine ca aia saraci dinozaurii ei mancau si fumau papadie laughing nu faceau rau nimanui, nu distrugeau nimic.Pfff ca sa vezi ce poate face o femeie din tine laughing m-am lamurit si cu tine laughing tot o bagi pe aia ca e limitata dar stai la barfe cu ea.Dai frate ignore, dati toti ignore sa vedeti dupa o sa dispara laughing dar nu voi o alimentati exact cu ce are ea nevoie, adica sa fie bagata in sama laughing Ignore si se elimina singura.Cum puteti oare sa stati de vorba cu o astfel de persoana? Sincer eu in viata mea nu am intilnit o astfel de persoana. Datio la jalea frate unde dai numai de iarba se vorbeste de parca ar fi papadie laughing nici aia care fumeaza iarba nu vorbesc atat cat vorbiti voi cu ea pe aici. Daca mai vii si tu si spui ca omu a distrus universu neam dat dreacu toti.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Exista si oameni cu care te poti mandri. Dar la cat de putin constienta esti tu ai constatat ca numai ce mananca omul poate fi motiv de mandrie. Daca tu doar respiri si mananci iarba asta nu inseamna ca cineva se mandreste cu tine. In fond, n-aduci niciun progres real in omenire, in afara de propria ta bunastare psihica (si aia controversata si conflictuala) nu e absolut nimic ca progres.

| Drimmero a răspuns (pentru relian):

De unde ai dedus tu ca eu am vreo treaba cu ea?
Omenirea e cum trebuie sau nu e cumva imbacsita de oameni bolnavi? E cumva pace peste tot si eu sunt impotriva de nebun ce sunt? Nu,, eu doar arunc un ochi si observ ce se intampla, doar atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place sa cred ca nu am sa ma indragostesc de cineva cu probleme la cap.

| emayperritos a răspuns (pentru anonim_4396):

Vegani nu au probleme la cap. Poate tu ai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru emayperritos):

Oh,serios? Iti spun eu ca atunci cand devin fanatici si iti impun ce sa faci/ce sa mananci/cum sa gandesti clar au probleme.

| Xelon a răspuns (pentru emayperritos):

Nu toti veganii au probleme la cap, dar un om care imupune partenerului sa devina vegan doar pentru ca el este, chiar are problema la cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca m-ar iubi clar nu mi-ar cere asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as schimba nimic la mine, mai ales pentru persoana iubita. Este o chestie imorala frate mai ales daca o faci pentru o femeie, sa sa-si piarda respectul pentru tine.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ar fi o schimbare demnă de respect, poate i-ai Câștiga respectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu fumatul mi se pare mai pertinent. E si pentru a evita fumatul pasiv, dar si pentru a ingriji sanatatea partenerului. Viciile se respecta în funcție de capacitatile fiecaruia de a tolera ce nu-i place. O vreme iti poate conveni si poate apoi te saturi. Sau viciul apare ceva mai târziu si nu prea rezisti, asa ca nu e nici motiv de divorț/despartire, dar clar partenerii vor petrece mai putin timp împreună, ceea ce poate avea si alte consecinte.

Veganismul e doar...un moft. Pana la alte probe e cel mult un stil de viață ce ajunge in cazuri mai extreme o religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu...as accepta lângă mine o persoana care îmi impune ceva.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, probabil nici n-am mai fi impreuna.
1) Trendul asta sa fii vegan mi se pare o porcarie, dar mno, to each his own, daca vrei sa mananci frunze si nuci, bravo, atata timp cat nu vrei sa ma pui si pe mine sa fac acelasi lucru.
2) Daca incerci sa ma convingi si pe mine, mi-e clar ca deja s-a intrat in faza aia nociva de "recrutare" si de a posta toata ziua poze pe Facebook cu vaci moarte. Mai bine ma despart de ea si imi caut o tipa normala.