NOname
| NOname a întrebat:

Dacă s-ar legaliza clonarea umană, pe cine ai clona prima dată? Și opțional: de ce?

49 răspunsuri:
| dida11 a răspuns:

Mas clona pe mine. pentru ca asa vreau eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine, ca sa ma bat la sah...(imposibil)

| olian a răspuns:

Eu as incepe cu tine...)))pentru ca esti cu ideea!

| Marghioalaa a răspuns:

Pe Albert Einstein

| Graphee a răspuns:

- Ce întrebare bună. happy
Cred că aş vrea să o clonez pe mama mea. De ce?! Pentru că este foarte grijulie şi se gândeşte la tot, înaintea mea. Acum la o vârstă mai mare, mi-am dat seama, cât de important e să ai o persoană alături de tine, indiferent de situaţie.

Numai bine!
O seară plăcută.

| AnneMarri a răspuns:

Pe mine. Pentru că mă iubesc.

| T7uk a răspuns:

Pe mine.Ca sa pot face 2 lucruri odata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as clona singur, in ideea de a putea trai si ajuta mai multe generatii, de a acumula mai multe informatii pentru a le folosi mai tirziu.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mi-as clona si prietenii, ca sa ii am linga mine; putini dar buni.Numai bine.

| beki13 a răspuns:

Pe tata, e cel mai bun parinte si cel mai bun prieten

| Psihiatra a răspuns:

Penimeni.in primul rand pe mine nu deoarece nu as vrea sa'mi ia nimeni locul in lume si in viata.doar eu stiu cum e sa traiesc in pielea mea si doar eu sunt responsabila pentru modul in care arat, traiesc, gandesc si vorbesc.iar alte persoane nu am motive deoarece nu ar avea sens.fiecare e unic in felul lui.de ce sa fie 2 persoane la fel? care e scopul?

| teodora555 a răspuns:

Pe mine, sa nu ma mai duc eu originalul la scoala

greece12
| greece12 a răspuns:

O sa ma crezi nebuna,dar eu as clona,in primul rand, parinti.
Parinti care sa isi educe copii corect,parinti care sa fie si acasa,si la munca in strainatate, parinti care sa aiba tot timpul si toata rabdarea sa-si creasca copii corect, parinti veseli si intelegatori care sa aiba inteligenta sa fie si mame si tati si cei mai buni prieteni ai copiilor lor.Ar fi o sansa pentru generatiile viitoare.
As clona oameni de stiinta,cercetatori,medici, istorici si filozofi care nu au reusit sa-si termine treaba.
Muzicieni a caror disparitie a lasat lumea mai saraca si oameni de arta.
Si vreo cativa oameni politici cu coloana vertebrala si puterea cuvantului.
Si, in nici un caz persoana mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că e legalizată, sau cel puțin la noi e voie; nu?; altfel cum ar fi reușit fata asta din clipul de mai jos?
uite mai întâi originalul:http://www.youtube.com/watch?v=xRX35BrEVX4&feature=related
iar aici o vedem pe domnișoara după ce s-a copiat:http://www.youtube.com/watch?v=S-eTQrfh5nI&feature=related
ok! acum nu știu sigur dacă și canapeaua a fost clonată, sau o fi tot aia de la-nceput...

| blueangel99 a răspuns:

Pe mine. Ca să pot să şi citesc şi să stau pe NET în acelaşi timp.
Adică eu să citesc şi clona să dea răspunsuri pe TPU (nu invers).
Apoi, la fel cum a spus @Greece12

Numai bine!

| Sabin91 a răspuns:

Pe parinti, ca @greece12laughing...optional pe minehappy.

| Darkiestmusic a răspuns:

Pe unu care isi bate joc de mine l-as clona de 5 ori si as pune clonele sa mi-l aduca si sa fie sluga mealaughing0 a si daca ma plictisesc de el, sa nu-l mai las sa iasa dintr-o camera incuiata fara muzica placuta, fara calculator fara televizor fara pat ci doar cu un radio dat pe muzica populara(care o uraste) mwahahaahahaha!

| SupCow a răspuns:

As clona o persoana importanta, ca sa fie doar a mea si a nimanui alcuiva love struck

| IMC90 a răspuns:

Nu ar fi relevant sad
O clona nu pastreaza amintirile, trairile, ideeile s.a.m.d a persoanei in cauza. Este o persoana cu totul noua.
Oricum, daca ai sti ce se intampla in realitate cu aceasta clonare. (a fost si un film, nu mai stiu cum ii spune, pe tema asta). Clone facute cu un singur scop : sa fie macelarite si recoltate organele pentru persoanele cu adevarat bogate care au nevoie de un transplant si nu au gasit donator compatibil...

Si acum mai putin serios :
As combina mai multe gene pentru a construi femeia perfecta laughing

| SiminaSalvadore a răspuns:

Prima data pe mama, iar apoi pe fosta mea sora vitrega deoarece o iubesc extrem de mult, si intr/un sfarsit pe ian somerhalder!

| SiminaSalvadore a răspuns (pentru SiminaSalvadore):

Pe mama deoarece o vreau langa mine in permaneneta si pe Ian deoarece este duper tare!

| Leocerba a răspuns:

Mă copii, aveti grija ce va doriti, ca poate ma dau jos la voi!
Stii, in literatura SF mai mereu e vorba despre tristetea clonatului, care se straduieste sa-si castige drepturi egale cu "uomul" cel crud.
Ai citit Philip K. Dick " Do Androids Dream of Electric Sheep?" E clasica! Ai vazut "Blade Runner"? Îs acolo cativa oameni prefabricati genetic, care au ajuns la profunzimi emotionale si la decizii proprii care te pun pe ganduri.
Filmul este un SF facut in cheie retro, Noname te rog sa-l vezi, macar pentru muzica lui Vangelis, macar pentru ca in filmul ala ploua intruna, dar uite-te la film http://www.youtube.com/watch?v=aCUwwGKvnhA&feature=related
Optional, pot sa-ti spun ca am senzatia ca si daca nu s-ar legaliza clonarea umana, intr-un fel sau altul, a inceput deja.

| Grăurea a răspuns:

L-as clona pe cel mai misto tip din lume in 6 miliarde si jumatate de bucati big grin

| krlla a răspuns:

Pe mine ca sa pot face 2 lucruri sau mai multe in acelasi timp(teme + calculator )

| cosmin2344 a răspuns:

Sa poti raspunde acestei intrebari,ar trebui mai intai de toate sa-ti imaginezi posibilitatea k peo certitudine,astfel ajuns inaintea faptului implinit, sincer, l-as clona pe isus si l-as ruga sa-si rezeme mana pe umarul meu.

| Pawesome a răspuns:

Pe Michael Jackson.Asa se zice peste tot.

| lifeisperfekt a răspuns:

Eu m-as clona pe mine...cred...as trimite clona la scoala, ar face temele, treburile mele(ar fi superrr)laughing

| hideaway a răspuns:

Foarte bună întrebarea!
Mai întâi m-aş clona pe mine. De ce?
Ca să îmi facă clona mea temele, şi să se ducă ea la şcoală. laughing (ce super ar fi)...

| MatsuKeruGirl a răspuns:

As clona perechea perfecta, ca sa nu mai caut dupa ea laughing

NOname
| NOname explică (pentru MatsuKeruGirl):

Dar asta nu presupune s-o găsești înainte?