| Joker3134 a întrebat:

De cate lun ie nevoie sa inveti programare ca sa te poti angaja?

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Luni? Cum am zis, depinde de fiecare firma sau cine te angajeaza in parte.
Nu este vorba de luni, este vorba de ce stii sa faci. Sa zicem la C, daca stii lucrurile de baza + pointeri + embedded + ceva despre uC sigur o sa te poti angaja pe undeva.

Răspuns utilizator avertizat
| DeathOfDreams a răspuns:

Depinde. Dacă nu ești bun la asta și nu ai capacitatea necesară, poți să înveți ani la rând, că n-o să ajungi nicăieri.

| siriusblack98 a răspuns:

Strict parerea mea este ca la un om inteligent ce are deja o baza formata, minim 6 luni. Asta ca sa nu fii tocmai planta la noul loc de munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Minim 1 an de munca serioasa

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu. Este deja altceva si chiar daca se poate lovi de anumite segmente ce tine de programare si implicit IT, nu este acelasi lucru. Este ca si cum tu ai avea probleme cu motorul si ai duce masina la tinichigiu. Desi majoritatea cunosc putina mecanica pentru ca au de aface zilnic cu masini si au prins din zbor anumite chestii pe langa ce tine de meseria lor, nu vor stii ce stie un mecanic care doar asta face zilnic.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Ba da este iti dai seama. Dar este considerat un atuu daca nu te angajezi in zona IT. Pentru ca daca te angajezi in zona IT nu mai este atuu ci un must have.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Se lucreaza in programe de specialitate si ai nevoie de cunostinte de desen tehnic. Asta este tot ce stiu. Este un plus iti dai seama.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu am de unde sa stiu daca profesorii tai ofera meditatii rolling on the floor) Profesorii in general da, ofera de la cei care predau la clasele 1-4 pana la astia universitari. Desen tehnic cel mai repede inveti de la unul care lucreaza cu asa ceva, un inginer cu experienta, un sudor (pentru ca sudorii priceputi lucreaza dupa desen tehnic), un grafician. Iar la cealalta intrebare a ta sincer nu stiu sa iti raspund. Parerea mea este ca nu prea are treaba una cu cealalta. Adica are treaba cat are tinichigeria cu mecanica (asta ca sa vorbesc pe limba ta daca tot esti cu tehnologia constructiilor de masini).