| Hyacinth a întrebat:

De ce abuzează oltenii de perfectul simplu?

6 răspunsuri:
| LostForForever a răspuns:

In primul rând nu există perfect.

| cristimacheama a răspuns:

Pentru că așa s-au obișnuit ei să vorbească. Tu te-ai învățat, de exemplu, să vorbești altfel. Nu suntem toți identici. happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu abuzeaza, pur si simplu... probabil au o tangenta mai mare cu originea latina in ceea ce priveste verbele, poate si din cauza ocupatiei romane indelungate. Asta ar fi o parte din raspunsul simplu.

Raspunsul lung (desi nu se stie foarte exact) ai putea sa il gasesti in cartea "Limba romana între 1550-1600 - Studiu paleografico-linguistic", de B. Petriceicu-Hasdeu. Iar ulterior, daca te precupa asa mult acest subiect, ai putea sa revii cu informatii si sa ne spui si noua ^_^

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns:

Pentru că ei l-au inventat.
E al lor. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu abuzăm. Îl folosim când trebuie. Dacă acum o oră se duse tataie în beci să stingă becul, vrei să ne spună când s-o întoarce "m-am dus să sting becul"? Păi noi ne-am gândi că asta s-a întâmplat luna trecută, dacă l-am auzi vorbind așa. Ar fi un nonsens. Tataie se tot duce în beci să stingă becul de cel puțini 8 ori pe zi.

Dacă anul trecut în timpul ăsta am vizitat castelul Peleș, nu o să-ți spun că-l vizitai, ca să nu te mint. Exprimă un trecut apropiat. E și ăsta un timp verbal al limbii române în toată regula. Știu că sună ca naiba pentru un neoltean. Ba chiar am ajuns să-l evit în scris ca să nu mai primesc reclamații, dar când vorbesc, indiferent de receptor sau situație, scot pe gură doar "fusăi", "făcui", "mâncai" ș. a., nu pentru că nu aș respecta persoana pe care o am în față (unora li se pare jignire), ci pentru că am la cunoștință că vorbesc corect, mi se pare un timp verbal expresiv și vreau să știi de unde vin, face parte din identitatea mea tongue

Când se întoarce tataie din beci, o să dezbatem această teză a perfectului simplu pentru neolteni.