| anonim_4396 a întrebat:

De ce acum mai mulți ani se făceau glume sarcastice despre polițiști și erau portretizați ca fiind proști sau că au doar 4 sau 8 clase?
Cel mai bun exemplu în acest sens este celebrul personaj umoristic, "Garcea" din "Vacanța mare". big grin

6 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Cine a zis că doar "acum mai mulți ani"? laughing
Nu s-a schimbat nimic.
E la fel de "în actualitate".

| Mosotti a răspuns:

Rosalia vezi ca nu-ti mai apare numele sus, vezi ce se intampla, e o eroare.

Pai se faceau glume pentru ca se zicea ca multi erau prosti politistii insa sincer eu nu cred, cred ca faptul ca erau prosti, e un mit.

Si asta pentru ca, ca sa ajungi agent de politie, trebuie sa ai musai liceul, si apoi sa te fi dus 2 ani la scoala de agenti din campina, iar acolo pe langa ca dadeai probe sportive dure (dar alea sa zici ca si prostii le pot lua), dadeai si un examen dur la istorie sau nu stiu ce materie, NU intrai asa usor daca erai tampit, concurenta era foarte mare, se intra cu note mari.
Elevii se pregatreau foarte serios pentru scoala de agenti inca cu minim 2 ani inainte de terminarea liceului.

Deci nu stiu de unde ideea ca intrai cu 4-8 clase, niciodata in ultimii 30 ani nu s-a intrat cu 8 clase sub nici o forma.
Poate se intra acum 70 ani, aia e altceva.

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu este deloc asa! Daca nu ai liceul nu ai dreptul sa te inscrii la scoala de agenti de politie.
Acolo e concurenta foarte mare, dai un examen scris dur la doua materii, daca esti prosti nu il iei.
Trebuie o pregatire temeinica cu ani in urma inca din liceu pentru a intra acolo.

Nu va mai luati dupa toate zvonurile.

| Hammurabi a răspuns (pentru Mosotti):

N-am zis că e ceva real, man.
Am zis doar că bancurile și miștourile sunt aceleaș ca și acum 10 ani.
Asta e o formă de refulare. Și cred că va exista mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Și crezi tu că doar în trecut se făceau glume sarcastice despre polițiști?!

Uite aici

https://youtu.be/W8cmSallnvc

Motivul ( glumelor? )

Acum vreo 2 săptămâni eram cu mătușa mea, penticostală, ea conducea, are o mașină gen dubă, în vecini am un polițist, fost polițist, intrat la pensie, super - curvar și afemeiat... ( uneori mai întinde gâtul după gard pentru a mă observa ), bun!, bărbatul respectiv a fost adus în sat de către vecina mea ( " la arestat " cum s-ar zice ) DOAR pentru bani ( pensie mare! ), acum 20 de ani (ambii au peste 40 ), el " a arestat-o ", de pe stradă ( posibil ca una din fiicele vecinei - are două - să fie a lui, deși arunci, ea și-a găsit altă vinovat / vinovați... ).
Mătușa, fiind penticostală, a oprit când la observat beat pe stradă, el a început să ne povestească ' peripeții ' cu vecina, și cât de cu*vă e! Mătușa a încercat să-i spună despre Domnul happy... Pură comedie laughing, el fiind atât de beat încât nu ar fi fost în stare să dea nici o DECLARAȚIE laughing + se tot dădea la mine laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Am inteles, da, glumele nu s-au schimbat.