| ScooobyDooo a întrebat:

De ce asa multa lume cauta cărți pentru dezvoltarea personala? Mi se par o prostie aceste cărți, tu ca persoana nu te schimbi și nu evoluezi prin cititul de cărți "de dezvoltare personala", înveți mai multe dintr-o carte normala decât una de asta.

Răspuns Câştigător
| ceafostodata a răspuns:

Și eu ma întreb același lucru, probabil acei oameni cauta pe cineva sa le dicteze viata sau sa ii transforme într-o persoana mai buna. Cauta un mod de a se vindeca sau a cauta răspunsuri pentru curiozitățile lor, sa se cunoască mai bine pe sine sau sa încerce a deveni persoane mai bune.

11 răspunsuri:
| Inception a răspuns:

Dacă vrei sa știi cititul în general îți dezvolta creierul, reduce stresul, îmbunătățește memoria, etc. Nu contează ce fel de cărți citești ca e beletristica sau dezvoltare personala, important este sa citești.

| Celcestietot a răspuns:

Poți învăța cum să procedezi, dar experiența și succesul tot pe teren se câștigă, degeaba citești ca mulți dacă nu aplici... păi nu happy?

| Celcestietot a răspuns (pentru Inception):

Dar să îți placă ceea ce citești, nu sa fii obligat să îți alegi cartea dintr-un anumit cerc de cărți, cum este la bacalaureat.

| ScooobyDooo explică (pentru Inception):

De acord, este adevărat ca cititul te ajuta sa gândești mai limpede și te dezvolta ca persoana, dar alea de dezvoltare persoana mai mult te strica de cap, pana și psihologii au spus asta. Problema este ca sunt din ce în ce mai căutate.

| Inception a răspuns (pentru Celcestietot):

Am spus eu cumva ca trebuie să citești ceva ce nu îți place, fiecare cu gusturile lui, dacă mie îmi place sa citesc romane polițiste de exemplu și ție nu îți place, asta nu înseamnă că acele cărți sunt o prostie, asa și cu cărțile de dezvoltare personala.

| Inception a răspuns (pentru ScooobyDooo):

Acești "psihologi" au făcut vreun studiu ca să demonstreze științific ca dezvoltarea personala te strica de cap?

| mgtow a răspuns:

Totul porneste de la creier, aia cu cartile fac bani e o afacere

| Drimmero a răspuns:

Nu sunt stapani pe propria personalitate si nu stiu cum sa evolueze singuri, cartea nu face minuni.

| NonZarek a răspuns:

Pentru ca da impresia ca te poate ajuta, majoritatea sunt foarte slabi și cu încrederea de sine la pământ, de aceea cauta soluții rapide și ușoare, cum ar fi cărțile de genul. Mai mult sunt o chestie de bussines, nu ceva cu adevărat real însă, atenție, ele tte pot ajuta sau îți deschid ochii, dar nu îți transforma viata! Poți găsii sfaturi sau idei, dar tine de tine dacă aplici și folosești ce scrie acolo sau nu.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Inception):

Le e frica ca vor ajunge sa someze! Decât la psiholog, mai bine citesc orice si aleg ce este bun!

| Valentina8 a răspuns:

Tocmai de aceea. Ia apuca te de citit si acele carti si vei intelege