| RAY a întrebat:

De ce cer acești angajatori atat de multe detalii in cv? apoi te suna firma de recrutare te intreaba si de viata privata, apoi ajungi si la patron, e o tara de clovni

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu e deloc o tara de clovni, pentru ca se leaga una de alta. Orice amanunt spune despre tine si ca om, seriozitate, sanatate mintala, etc.
Nu e de ajuns doar sa stii ce trebuie sa faci acolo, unii patroni asa gandesc, ca ei au nevoie si de seriozitate, dedicare, stabilitate.

Si viata privata are legatura ca te defineste ca om, si felul de a fi se reflecta uneori si la locul de munca.
Si multi nu se prind, raspund mai sincer, si de multe ori e in dezavantajul lor.

Altii nu, ii int strict ce stii sa faci.

De exemplu "aveti copii? Sunteti casatorit?".
O sa zici "aaaa ce tampiti".
E o intrebare desteapta, ca daca ai copii si esti casatorit, esti mai legat si dependent de locu de munca, mai putin poti protesta, ridica pretentii cu una cu doua!

Daca zici "am copil dar nu-s casatorit".
Aici.e asa si asa, nefiind casatorit esti cam liber si te cam doare la basca la o adica, la copil..ala e la mama in alta familie, daca tu nu ai bani, conteza, dar nu ca si cum era la tine in familie.

Daca zici "nu am copii, nu-s casatorit.casatorita".
Esti putin mai periculos, poti cere oricand ceva mai mult, ca te doare in pix, mananci ceapa cu paine dar te p pe ei.

Vezi?

Sau "Ati mai avut relatii? Daca da, cam cate?".
Daca zici da, suna putin a instabilitate, neseriozitate.
Daca nu, suna mai stabil si mai serios.

Nu e asa cum pare.
Notele de la facultate denota iar seriozitatea ta chiar daca aparent nu au treaba cu ce stii bine sa faci.

"Ce probleme de sanatate aveti? Daca nu aveti, ati mai avut?"
Asta denota ca poti sa te imbolnavesti mai des si mai repede, sau nu.

"Aveti alergii la ceva?", tot asa, daca ai, poti avea probleme la munca cu n chestii, scaune, materiale, aer conditionat si poti fi o problema la un moment dat.

Ptr ca sunt firme care nu vor oameni care pot face probleme sau sa plece cand li se scoala, vor seriozitate si stabilitate, eficienta maxima.
Gandeste-te ca acel angajat stie f multe, are treburile in ordine, stie despre ce e vorba, vine altul, ce faci? Il iei pe ala sa-l instruiesti ce facu celalalt?

7 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Cer multe detalii pentru ca probabil nu stiu ce sa ceara. Ar trebui sa aiba cateva cerinte absolut necesare si cateva nice-to-have. Restul e pierdere de timp. Nu mai zic ca poti pierde candidati care si asa se gasesc din ce in ce mai greu.

Nu ar trebui sa te intrebe nimeni de viata privata si/sau de lucruri care nu au legatura cu jobul. Un profesionist de la o firma de recrutare serioasa nu ar face asta.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate grasule, dar a te lua la misto ca el stie si tu nu e de rahat

| RAY explică (pentru Mosotti):

De asta am si sa raman pfa, imi da 2000 ron pe luna, iar la o instalare el o face pe 50 de euro, am reusit cu google ads si raman asa

| RAY explică (pentru seth2016):

Un lucru curios e ca clientele intreaba mai intim iar barbati mai de tehnologie, profesie, studii

| seth2016 a răspuns:

Intrebari de tipul "aveti copii", "sunteti casatorit", "aveti caine cu covrig in coada sau pagina Facebook" sunt considerate intrebari discriminatorii.
Bineinteles ca un ignorant le poate pune pentru ca i se par lui nu stiu cum. Fraier e ala care accepta si nu-l relama sau nu il da in judecata laughing.

| RAY explică (pentru seth2016):

Nu stiai ca si anaful iti urmareste contul de Facebook, si patronul, aia de la recuretare, te cauta dupa nume, iti vand datele pe site urii de publicitate

| seth2016 a răspuns (pentru RAY):

LOL, il faci privat si nu te vede nimeni, nici anaf nici vreun neam prost de patron.
Cu datele, da, e posibil, daca sunt neamuri proaste, lol.