| 12faly56 a întrebat:

De ce cind omul este la ananghie, necaz sau o situatie fara iesire striga :o Doamne ajutama si nu altfel.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o reacție comună a noastră dar asta nu înseamnă că numai într-un astfel de moment ne aducem aminte de Dumnezeu.
Pa, pa.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai sunt si altii care spune "Ce am facut eu sa merit asta" fara sa in invoce pe Dumnezeu

| Felys a răspuns:

Decat sa astepe ajutor de nu stiu unde mai bine si-ar pune mintea la contributie cum sa iasa din situatia respectiva ca nu vine ajutorul din cer

| darrio2007 a răspuns:

Considera ca Dumnezeu este singurul care ii mai poate ajuta.

| Stelutza1990 a răspuns:

Si eu m-am intrebat asta.
Fiecare avem in noi ultra, mega resurse, si nu stiu de ce nu cautam in capul, inima si constiinta noastra solutia problemelor.

| Gdeni a răspuns:

Sau altii care zic "la dra*u"
deci nu toti zicem la fel.
unii zic treaba cu o doamne pentru ca au si ei o speranta ca ii mai ajuta cineva

| Wøodenpints a răspuns:

Doar un om prost caută ajutor de la divinitate atunci când are impresia că situatia îl depăşeşte, iar cu o simplă invocare toate problemele se vor rezolva de la sine.
Un om normal şi care gândeşte va cauta mereu soluţii, nu ajutor de la zei.

| AnneHere a răspuns:

Pai..sunt oameni care nu-l invoca pe Dumnezeu decat cand ''castiga'' si ei ceva prin asta.

| 12faly56 explică (pentru Wøodenpints):

Dar in situatia cind un medic iti spune:in situatia dumitale nu mai avem ce face cui te rogi pentru o minune, lui Dumnezeu sau satanei. spera ca nu vei ajunge niciodata in situatia asta.cred ca nu vei fi si tu proasta sa te rogi.

| 12faly56 explică (pentru AnneHere):

Pai daca cistiga ceva prin invocarea lui Dumnezeu inseamna ca EL exista daca le raspunde. FELICITARI.

| 12faly56 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu este vorba de reactie comuna.de ce nu-l invoca pe satana.raspunsul ta a fost cel mai apropiat de adevar. daca vrei sa il afli scriemi.

| 12faly56 explică (pentru darrio2007):

Si tu cine crezi ca te mai poate ajuta daca medicul iti spune ca teoretic ar trebui sa fi vindecat? orice om mai spera intr-o minune care nu cred ca se roaga la satana sai se indeplineasca.omul in general nu crede in minune pentru ca nu o poate explica cu toate ca stie ca s-au mai intimplat minuni.

| 12faly56 explică (pentru Gdeni):

La draca este o zicala populara nu este o ruga.in intrebare era vorba de ruga.

| darrio2007 a răspuns (pentru 12faly56):

Omul crede in Dumnezeu.Asta este.Cand are necazuri de sanatate si se vaita nu am auzit pe nimeni sa spuna Of, doctore. Spune Of, Dumnezeule.

| AnneHere a răspuns (pentru 12faly56):

Eu ma refeream la cei care se roaga doar pentru a primi ceva in schimb.
Gen ..nu s-au rugat niciodata in viata si se trezesc sa se roage sa castige la LOTO. ca doar nah.ei sunt ''credinciosi''winking

| Wøodenpints a răspuns (pentru 12faly56):

1. Sunt băiat
2. Din toate miile de zeităţi, de ce ai ales doar dumnezeu şi satana? Dacă aş vrea să mă rog, mă pot ruga oricărui zeu, unul ales de mine. Sunt destui, am de unde să aleg.
3. Cu ce ajută?

| Gdeni a răspuns (pentru 12faly56):

Bine bine. am dat un exemplu

| 12faly56 explică (pentru darrio2007):

Nu te intreb daca crezi in Dumnezeu, te intreb daca crezi in minuni/

| 12faly56 explică (pentru Stelutza1990):

Curiozitatea inascuta asta ne pune in dileme.