| Hammurabi a întrebat:

De ce credeți că aproape toți cântăreții de rock stau pe scenă cu picioarele depărtate (crăcănați), iar cei de muzică populară, dimpotrivă, cu picioarele apropiate? laughing
Care ar fi motivul sau ce-i determină?

27 răspunsuri:
| Strwberrs a răspuns:

Pai...banuiesc ca este vorba de stilul lorhappy

greece12
| greece12 a răspuns:

Cred ca te-a molipsit @verginica, ai devenit foarte intrebaret in ultima vreme.
Si ca sa-ti raspund, cred ca e vorba de nivelul de sunet.
Ma gandesc ca un rocker e nevoit sa urle cat il tin plamanii, printre altele.Cand strigi foarte tare,simti nevoia sa departezi picioarele, e chestie de echilibru, nu? Gandeste-te si la urechea interna care e responsabila de echilibru si pe care cu urletele respective o bagi in boala!laughing
In timp ce la muzica populara cantaretii nu prea urla, mai hauleste cate unul dar atunci il vezi ca se indoaie de spate, se uita in sus...si-si departeaza picioarele.Nu?
In orice caz, chiar interesanta intrebarea!

| J0B0MAT a răspuns:

E stilul fiecăruia. Cum e stilul tău să pui laughing la fiecare întrebare şi răspuns.

| mgtow a răspuns:

Cred ca rockerii vin din familii damblagite, crezi ca parintii la aia au avut un stil de viata sanatos? Nu cred, daca te uiti la englezi marea majoritate sant cracanati, pentru ca nu au o viata sanatoasa. Populistii sant bine pentru ca au crescut sanatosi la tara

| Hammurabi explică (pentru J0B0MAT):

Păi și la întrebarea asta ce naiba răspuns am pus... că nu-l văd? laughing

| Hammurabi explică (pentru greece12):

laughing Nu m-a molipsit Verginică.
E vina mea că m-am dezinfectat cu niște Metaxa, pentru că am stat pe lângă unul care părea cam răcit... și mi-a fost teamă.
Și de la Metaxa așa devin eu, mai întrebăreț. laughing

| Hammurabi explică (pentru greece12):

Să știi că am testat răspunsul tău.
Am ieșit afară și am răcnit cât am putut de tare.
Nu mi s-au îndepărtat deloc picioarele, Doar au fugit câinii și pisicile de prin preajmă... laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Uite deja 3.

| Hammurabi explică (pentru J0B0MAT):

Aaaaa... credeam că zici că scriu întrebarea cu răspuns cu tot laughing
Normal că mai e nevoie să mai clarific câte ceva.
Dar comentez cu userii (ca și cu tine) nu răspund la întrebarea pusă de mine. laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Omfg, am vrut să spun că pui emoji ul ăsta laughing la toate întrebările și răspunsurile /comentariile. Asta se întâmplă când stai mult timp în Grecia.
Acum pun eulaughing)

| Hammurabi explică (pentru J0B0MAT):

Asta era problema?
Păi asta fac pe aici, mă distrez. De ce, ăsta e un site doar de depresivi? ☹️

greece12
| greece12 a răspuns (pentru Hammurabi):

Metaxa aprob!laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Am spus că ăsta e stilul tău, nu că e o problemă...
Chiar nu prea mai înțelegi românasad

| Hammurabi explică (pentru J0B0MAT):

Și cântăreții rock ăla e stilul lor? Să stea crăcănați în fața microfonului? laughing
Chiar toți?
Eu cred că trebuie să mai existe o semnificație.
Sau măcar o explicație psihologică.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu toți, chiar și tu ai spus asta.

| Hammurabi explică (pentru J0B0MAT):

Dar totuși mult prea mulți ca să fie doar un gest copiat de la unul la altul.
N-ar fi exclus, dar ei tot încearcă să fie originali/unici, de ce ar copia chestia asta?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu mi se pare.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu ma asteptam sa vad așa întrebare, și acum o sa mă gândesc toată seara la asta laughing.
Unii cântăreți rock cântă și la chitara desi sunt vocaliști și mă gândesc ca asta are o legătură, poate trebuie sa se sprijine mai bine laughing.
Dacă ții picioarele apropiate nu ai mare echilibru.

| Hammurabi explică (pentru Nirvanaaa):

Păi uită-te atentă la ei la chestia asta.
Cântăreții de rock inclusiv instrumentiștii din trupă, cam toți stau crăcănați când cântă.
Cântăreții de folk, cam jumătate-jumătate. Unii da, alții, nu.
De exemplu :
Vasile Șeicaru cu chitara întotdeauna stă crăcănat când cântă.
Ștefan Hrușcă tot cu chitara, niciodată nu stă crăcănat.
Cântăreții de muzică populară, muzică clasică/operă, romanțe, etc. niciodată nu stau crăcănați. laughing
Și nu poate fi vorba de efortul vocal. Pentru că de multe ori, efortul vocal al cântăreților de operă e mult mai mare decât al cânrăreților de rock.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Hammurabi):

Atunci se uita unii la alții și se inspira laughing.
Fiecare trupa când s-a înființat a avut tot un model din sfera rock-ului. Deci e un șir nesfârșit de aceleași stiluri de prezenta pe scena. Nu îmi pot imagina un cântăreț de opera crăcănat sincer laughing.

| Emma30555 a răspuns:

Ce probleme ai și tu! E vorba de atitudine și ce transmiți. Și aia de canta în corul bisericii au alta postura, e normal.

| Hammurabi explică (pentru Emma30555):

Frate, mă înebuniți toți cu "atitudine și ce transmit". laughing
Ok. AM ÎNȚELES.
Dar ce transmit?
Ce naiba transmiți când stai crăcănat? Și nu poți transmite stând normal?
Ce îi determină pe scenă să se crăcăneze? Ce determină atitudinea asta? Ce semnificație poate avea? dacă are vreuna.

| Emma30555 a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu dacă dansezi pe rock stai drept, nu te miști, nu dai din cap(unii dau din plete nu toți), ca să te miști mai bine stai cumva cu picioarele lipite? La muzica populara care e o muzica lentă sau hora, ai o postura mai dreapta. Chiar nu înțeleg cum trebuie explicat. O muzica rock îți dă libertatea sa te miști cum vrei, e mai sălbatică cumva, muzica populara e mai cuminte. În plus fiecare adopta o anumita postura, dansează într un fel, depinde și la ce instrument canta etc la fiecare gen muzical se canta și se dansează diferit. Nici la hip hop sau manele nu poți dansa având o postura dreapta a corpului. Artistul care canta se simte bine dansând și el într un fel anume sau adoptând o poziție naturala pentru el și muzica lui.

| Hammurabi explică (pentru Emma30555):

Ok. Uită-te la Alin de la Talisman.
https://www.youtube.com/watch?v=fyjRknOrqPI

Nici măcar nu e o piesă alertă.
Nu e vorba de mișcare, nu e vorba de dans. Atunci când stă pe loc și cântă.
Spune-mi tu despre ce e vorba. De ce simte nevoia să se crăcăneze?

| Emma30555 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai se mișcă pe scena nu a stat cap coada într o poziție anume Eu nu vad nimic deosebit

| Hammurabi explică (pentru Emma30555):

Măi Emma, când stă pe loc și cântă.
Chiar nu sesizezi că stau crăcănați și el și chitaristul?
L-ai vedea stând așa în stația de tramvai, de exemplu, sau la coada la alimentară? laughing

| Emma30555 a răspuns (pentru Hammurabi):

Tocmai ca nu este la coada la alimentara. Eu tot nu înțeleg ce vrei sa spui, ți se par pozițiile lor prea forțate? Nu vad marea dilema happy